ASMODEUS – Past na Davida Kleinera (CD-2014, Magick Disk Musick)

Past na Davida KleineraVždycky chtěli dosáhnout na domácí metalový trůn, ale nikdy se jim to až tak úplně nepodařilo. A když už s nimi většina lidí příliš nepočítala, přicházejí klatovští mohykáni s albem, jež se dost možná stane černým koněm všech tuzemských anket. Obměněná sestava, ze které zbyl vlastně jen letitý lídr Miloš Bešta, přináší na první dojem klasické thrashmetalové album s prvky rockové progrese, ovšem v součinnosti s důvěryhodným konceptem, působí na posluchačovy smysly jako nezkrotné monstrum, jež se nezastaví před nikým a před ničím. Ostatně některé z úryvků napříč skladbami, tepou, bublají a z hlavy se dostávají skutečně velmi těžce (některých melodií se už dobré týdne nemohu zbavit).

Proč ale hovořit pouze o úryvcích… Na celém albu neshledávám slabého místa, je ve všech směrech naprosto vyvážené, svěží, mrazivé a nepochybně i překvapující. Koncepční stránka se pak vztahuje k eminenci českých kmotrů, nedostižných mafiánů, kterými je bohužel tahle republika prorostlá a neuvěřitelně souzní s hudbou, a to především díky velmi zdařilým textům Jana Petrička, jenž vlastně přivedl k životu hlavního protagonistu, o kterém pojednává nejen lyrická linie, ale také ústřední povídka, jakožto součást honosného digi-booku. Jakkoliv je však námět obecně těžkou záležitostí, povedlo se všem zúčastněným vytvořit hodnotné umělecké dílo s realistickými konturami. Aniž bychom to vůbec tušili, my všichni jsme součástí této nechutné hry…

Když pominu úvodní preview „BOLERO, OP. 937“, startuje album představovací „ódou“ „Já, David Kleiner“, jež glorifikuje hlavního hrdinu útočně pojatým thrashem, ale také triumfálními melodiemi a skvěle posazenými vokály. Miloš Bešta na desce vůbec předvádí prvotřídní výkony, přičemž stejné uznání si zaslouží i doprovodná zpěvačka Tereza Hrubanová. Ovšem pojďme ještě k dalšímu klenotu, kterým je úzkostně naléhavý song „Lovec a oběti“, jehož devízou je především melancholický závěr, kde se skladba proměňuje ve vkusnou baladu. V tento moment je David Kleiner ještě ve vrcholné formě a své protivníky ničí silou parního válce. Kulminaci moci poté podtrhuje „Noc krále Davida“, strhující thrashovka, která je opravdu provokativně poplatná žánru, ovšem satirická slova s úsečným refrénem, jsou v tento momentě skutečnou trefou do černého.

AsmodeusPokud předchozí skladbu předznamenalo intermezzo „CORPUS BEASTI“, jedna z nejtvrdších skladeb „Beze stopy“ spadá již do úseku s názvem „V ZEMI NIKOHO: HIC SUNT SCORPIUS“ (znovu instrumentálně-zvukové preludium), aby odmávlo postupný Kleinerův pád. Ten však není nikterak účelově zrychlený a tvůrci ho doprovodili hned dvěma dalšími úhly pohledu („Černý vítr“ satirou a ostrou kritikou, „Tanec s mrtvou labutí“ smutnou elegičností, za kterou se skrývá nádherná balada symfonického charakteru). Po těchto třech parádních kouscích, však ASMODEUS překvapují ještě dalším dílkem zvaným „POHLED DO PROPASTI (inst)“, kde celý příběh graduje dalšími čtyřmi skladbami, přičemž hned počáteční „Oko za oko“ představuje brutální thrashovou skládanku s překrásným refrénem, přičemž i samotný obsah slov je ve spojitosti s hudbou naprosto bestiální a romantický zároveň. Ostří je posléze otupeno „Chrámem bolesti“ a arakainovským střihem „O myších a hadech“. Kruh příběhu se uzavírá „Darem vzkříšení“, ve kterém je život darebáka zpečetěn – více nechci z logických důvodů prozrazovat. Pojetí je ovšem v pravdě stylové, ostatně nese se ve stejné obrazotvorné linii a posluchač tak dostává výživné hudební menu do poslední vteřiny.

„Past na Davida Kleinera“ je po všech stránkách parádním počinem. Hudbou, texty i zvukem počínaje (nahrávalo se ve studiu Ex Avik, což je Milošovo soukromé studio), nemluvě o literárně-obrazovém zpracování knížečky. Nová sestava ve složení Miloš Bešta – kytara, zpěv, Dalibor Hirič (ex-PROMISES), František Knetl (MORTIFILIA), Roman Hlouška -bicí, je podepsána pod neobyčejně pestrou paletou thrashmetalových nálad, jejíž součástí je i účast osmičlenného týmu hostů, kteří rovněž přispěli k velikosti nahrávky. Poslouchat, snít, prožívat, vychutnávat! Klobouk dolů, tady není co vytknout.

ALL

http://bandzone.cz/asmodeus

https://www.facebook.com/asmodeuscz?ref=ts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *