ASGARD – Una maquina infernale (CD/DVD -2017)

Když vznikla metalová skupina ASGARD, měl jsem za sebou sotva první třídu základní školy. A teď další KDYŽ… Když jsem poprvé slyšel některou z jejich nahrávek (pravděpodobně to musela být kultovní kazeta „Čachtická Pani Hrabenka Bathory“), už tenkrát se o brněnských bardech hovořilo jako o matadorech scény. 🙂 Je to neuvěřitelné, ale v průběhu minulého roku se ASGARD podařilo dovršit kulatou třicítku a hodnotnou oslavou budiž právě tento sváteční komplet. Ten je sestaven ze čtvrté řadové desky a slavnostního DVD, jenž obsahuje nejen koncert na oslavu kulatin, ale také klipy a pětasedmdesátiminutový dokument (je tvořen rozhovory se všemi ústředními personami z kapely i mimo kapelu).

Možná se mi to jen zdá, možná jsem vždy zachovával od tvorby ASGARD větší ústup než by bylo záhodno, ale je vcelku evidentní, že v těch zlomových letech byli brněnští v cílové pásce mezi posledními. Nicméně příchod kytaristy Pačesse znamenal pro ASGARD obrovskou zpruhu a patrné je to i na novince „Una maquina infernale“. Hudba najednou není až tolik upjatá a konzervativní, skladby překvapují členitostí a od sebe je rozeznáte docela snadno. Vrcholem ledovce jsou ovšem pestré kytarové motivy, jenž představují tolik potřebné palivo pro klasický blackmetalový žár staré školy. Mimo veškerou výseč poté stojí balada „Stávám se nocí“, kterou textem i samotným zpěvem vyšperkoval hostující Big Boss.

Nejvítězoslavnější kompozicí je ovšem titulní „Una maquina infernale“ se slovutnými sbory, přičemž právě v této skladbě ASGARD tak nějak naznačují, že jejich hudba byla vždy jakýmsi černým pojítkem mezi tvorbou ROOT a MASTER‘S HAMMER. Brněnští matadoři se tedy za svůj stávající podíl vůbec nemusí stydět, neboť album v rámci žánru bezesporu obstojí. Speciálně čeští metaloví matadoři mimo jiné ocení i druhý DVD kotouček, o jehož přínosu jsem se zmínil již na samém začátku. Tak tedy ještě jednou a zpětně: HAPPY HELLY BIRTHDAY!

Skladby CD: Les Prelude, Údery hodin, Dědictví čisté mysli, Z nebe prší krev, Stávám se nocí, Černé růže, Una maquina infernale, Znovuzrození, Přísahám
DVD: 30 let Live Rockové Chrlení 2017

Sestava: Míra Horejsek – zpěv; Slavus – kytara; Pačess – kytara; Paramba – kytara; Tomáš Melichar – bicí
Hosté: Big Boss – zpěv a mluvené slovo; Lukáš Krupička – kytara

ALL

http://bandzone.cz/asgard

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *