ASGARD – Chodí na nás i mládež! Překvapuje nás to!

Brněnská kapela ASGARD letos slaví pětadvacáté výročí, a aby toho nebylo málo, chystají hoši zbrusu novou nahrávku. Pragmaticky by se dalo říci: „už bylo načase“. ASGARD sice patří mezi nejstarší české spolky, nicméně sami sobě jsou velkými dlužníky. Prozatím… Více už rozhovor s kytaristou Pačessem, nezastupitelným patronem a především vrchním skladatelem!

ASGARD se na scéně pohybují už řadu let, nicméně na oko to může vypadat i tak, že je to kapela, ze které všichni odešli. Kdo všechno tvoří současnou sestavu? Pamatuje někdo ze současných členů úplné začátky kapely?
Ahoj Aleši! ASGARD byl založen před pětadvaceti, tedy v roce 1987 a to Mírou Horejskem a Larvou (AMON). Sestava se velice často v minulosti měnila. V současné době tvoří skupinu ASGARD kromě Míry Horejska, Paramba a já. V této sestavě natáčíme nové CD a koncertně nám vypomáhají bývalí členové Lukin Gazda (kytara) a Filip Smetana (bicí). Začátky samozřejmě pamatuje Míra a velkým pamětníkem a kronikářem je i Paramba.

Jak se vůbec stalo, že jsi nastoupil právě k ASGARD? Reflektoval jsi už v minulosti tvorbu této kapely?
Do ASGARD jsem nastoupil někdy v roce 2009, když odcházel Slavus a Olsson. Tuhle kapelu jsem znal již od 15 let, kdy jsem navštěvoval koncerty skupin ROOT, ASGARD, AMON, SOLFERNUS atd.

Existuje vůbec nějaké racionální vysvětlení, proč se ASGARD nepodařilo výrazněji prosadit v metalovém undergroundu? Informovaní fanoušci určitě dobře vědí, že se jedná o jednu z nejstarších blackmetalových kapel u nás, ale co ti ostatní? Není ti trochu líto, že musíte znovu dobývat již dříve získané pozice?
Vysvětlení existuje! Nekázeň a nestálost sestavy! Kdyby kluci kolem Míry natočili nějaký solidní materiál v roce 1987 nebo 1989 a výrazně koncertovali, dnes by mohla kapela fungovat třeba jako DEBUSTROL a hrát na větších akcích. Trochu líto mi to je, ale pokouším se v současné době o reputaci. Snažíme se točit desky v pravidelnějších, tj. kratších intervalech a hojně koncertovat.

V oficiálních pramenech se uvádí, že ASGARD začali hrát ještě před pádem železné opony. Diskografie však po hříchu čítá pouze dvě regulérní alba, což rozhodně není hodně. Mě by ovšem zajímalo, zda-li máte v archívu nějaké skladby z let dávno minulých, které nebyly ještě nikdy nikde uveřejněny?
Ano, kapela má na svém kontě dema „Hraběnka Bathory“ a „Asgard“, miniCD „Bezmocné nebe“ a CD „Kletba Krále Stacha“ a „Zlověstné časy“. Ještě nebylo vydáno zapomenuté demo „Road To Devil“ z roku 1990, které díky Laďovi Krupicovi vlastním (velký dík), takže možná v budoucnu vyjde. No a ještě tu byl živák někdy z roku 95, který měl vyjít v reedici společně s „Hraběnkou“ u Underground records, ale Lubor Kolařík se mnou po zaslání materiálu přestal komunikovat a materiály mi již dva roky posílá zpět.

V roce 2010 vydali ASGARD prozatím poslední album s názvem „Zlověstné časy“. Netuším, kterak to bylo s distribucí desky, ale přiznávám, že tenhle materiál jsem nikdy neslyšel a vlastně si ani nevybavuji, že bych právě tohle CD někde viděl….
Deska distribuci měla, ale nejspíš špatnou. CD vyšlo trochu předčasně a nebylo úplně dotažené do konce. Materiál jsem složil během dvou měsíců, Jiří Valtr dodal texty a asi za dva měsíce jsme natočili u Blackieho CD. Zvuk i materiál byl na dobré úrovni, ale jaksi jsme nevychytali detaily. Jinak koncem tohoto roku vyjde nové album ASGARD, které se bude honosit názvem „Odhalení jinotaje“. Samozřejmě bude navazovat na předešlou tvorbu skupiny, ale zároveň bude postaveno na mnoha melodických linkách, barvitých sólech a staroškolských riffech. Chtěl bych materiál ASGARD odlišit od projektu PAČESS, ale občas tam nějaká podobnost bude nejspíš slyšet. Ale od toho máme Tomáše Chylíka, který se stará o jakési producentské práce, i když na naše poměry se toto slovo asi nehodí.

Všichni členové ASGARD působí ještě v dalších jiných kapelách. Jak se právě tyto aktivity slučují s motivací oprášit slávu zapomenutého jména? Domníváš se, že dokážete svou novou tvorbou oslovit i mladší fanoušky?
Nejhorší je to u nás s bubeníkem. Filip Smetana působí v mnoha kapelách, které ani neznám, ale je to šílenec a dává všechno zodpovědně a poctivě na sobě maká. Paramba chystá už 10 let s Igorem a Khaablusem nový SOLFERNUS a pak ještě maká na projektu a kapele Tomáše Chylíka MISTRESS OF 999. Potom je tu samozřejmě cirkus YBCA. Já se věnuji jen ASGARD a občas se nachomejtnu k nějakému studiovému projektu (GIWMUR Daniela Švarce, AFTER RAIN Vence Votruby) a teď dělám na něčem s Kuželem z DRZÝHO ČERTA, a pak samozřejmě projekt PAČESS. Nic z toho všeho nám nebrání makat na desce ASGARD a ještě koncertovat. Mládež na nás samozřejmě chodí a velice nás to těší a překvapuje.

Chystané album jsi už nakousl. Co od něho mohou fanoušci očekávat?
Jak jsem již zmínil ,CD se bude jmenovat „Odhalení jinotaje“ a bude vyprávět teskný příběh Eleonory Amalie z rodu Lobkowitzů, provdanou za Adama Františka von Schwarzenberg. Abych se vyvaroval historických nepravd či chyb, pomohl jsem si alegorií a nazval desku „Odhalení jinotaje“. Nechám na posluchačích, ať si přeberou, kde se jedná o fakta a kde o fikci. V současné době Tomáš Corn pracuje na svých bicích partech a Toolmas dodělává obal, který se z původní myšlenky Tizianovi Alegorie času změnil v pozoruhodné autorské dílo. Tomáš Chylík již poslal předprodukční kytarové sóla a společně s ním pracujeme na vokálních linkách. Tímto jsem představil i pár hostů, kteří se ke mně, Parambovi a Mirovi přidají ve studiu.

Příběh Elenory Amálie von Schwarnzernberg je vskutku pozoruhodný. Co tě vedlo k tomu, že sis vybral právě tuto postavu?
O Eleonoře jsem se poprvé dozvěděl při studiu nějaké historické literatury a hlavně při prohlídce zámku v Hluboké a Českým Krumlově, kam mě vytáhla moje přítelkyně. Eleonořin životní příběh mi přišel tak fádně nefádní a byl jsem úplně konsternován při pozdějším podrobnějším studiu, že jsem se rozhodl napsat tento koncept. Pamatuji si, že jsem se o tom zmínil během natáčení „Monte Liliorum“ Blackhoshovi a ten ihned podotkl, že je to dobrý nápad a že by to mohl třeba Pan Karel financovat. Třeba si přečte tento rozhovor a pošle mi nějaký finance. 🙂

Jak moc je pro umělce těžké pracovat s takto těžkým konceptem? Držel ses při přípravě příběhu konkrétních faktů, anebo jsi se nechal unášet také vlastní fantazií?
Nejsem nijak dobrým textařem a ani se moc nevyznám ve fantasy žánrech jako například Jiří Valtr, který dokáže vytvořit fantastický smyšlený příběh. Spíše než romatik jsem realista, tudíž ta fikce tam tolik nepřevládá, ale Baudelaire také obdivoval E. A. Poa…………. Existence vampíří nákazy nelze dokázat, avšak historie často popisuje praktiky usmrcování, mnohé exhumace a otevírání hrobů. Navíc Eleonora prý byla velkou inspirací pro fiktivní román Brama Stokera, tak proč bych já nemohl napsat svůj názor na dotyčnou událost a příběh této šlechtičny. Práce na takovém konceptu je docela náročná, především mi jde o to, abych dokázal posluchače zaujmout a vtáhnout do děje. Vždy chci spojit lyriku s epikou a velice dlouho si promýšlím, kterak příběh uchopit. Potom už to veršování jde skoro samo.

Tomuto námětu by jistě slušel i nějaký potemnělý klípek! Máte něco obdobného v plánu?
Máme v úmyslu zároveň s deskou vypustit ven i klip, ale je důležité jak se vše bude zvládat a jak se nám podaří pohrát si s myšlenkou a provedením klipu. Důležitým faktorem je též nějaká finanční stránka.

Je pro tebe studium historie velkým koníčkem? Přemýšlel jsi někdy o tom, že bys zpracoval příběh třeba i o nějaké historické události?
Nejsem žádný historik, jen se rád pro něco nadchnu a pak to studuji. Baví mě koncepční alba a rozhodně mě více naplňuje popsat či sepsat nějaký historický příběh, pověst atd., než psát texty o sociální politice či nezaměstnanosti u nás nebo ještě hůř o nenávisti k církvi a vypalování kostelů. Po zhudebnění pověstí okolo Liliové hory mne napadlo natočit třídílný projekt popisující Národní obrození a jeho tři fáze. Možná bych vytvořil další směšnou metalovou škatulku austroslavistic metal – to tu ještě nebylohehehehe. Po dokončení alba ASGARD se na to asi vrhnu.

Nyní zpět ke konkrétním cílům ASGARD. Dají se vůbec nějak definovat? Berete albový návrat spíše jako svou „soukromou radost“, anebo máte přece jen větší ambice?
Při dnešních mizerných návštěvách na koncertech a nízkých prodejích nosičů se jedná nejspíš opravdu o soukromou radost, ale samozřejmě několik stovek zasvěcených se najde a taky je dobré, že tu funguje pár slušných zinů a médií jako Reactor nebo magazínů jako Pařát. Důležitá je také podpora kolegů muzikantů z naší UG scény, ti totiž většinou CD kupují a tím podporují spřátelené kapely. Cíle ASGARD jsou takové, že chceme, aby lidé zapomněli na nestálost a dlouhou periodu vydávání desek a já osobně chci dokázat, že ta kapela nepatří do starého železa a dokáže nabídnout dobře složenou i zahranou desku nejen obdivovatelům staré školy.

Letos na jaře vás čeká tour s DOOMAS, DYSANGELIUM a SEPSIS. Kde všude vás budou moci fanoušci vidět? Budete hrát pouze nové skladby, anebo se dostane i na nějaké prastaré šlágry?
Mrknout na nás či Tebou zmiňované skupiny můžete 19.4. v Pardubicích, 20.4. v Praze, 26. v Levici a 27.4. v Brně. V našem playlistu se ještě nejspíš neobjeví nové skladby, jelikož naše koncertní sestava se na albu nepodílí, ale na podzim chceme v tomto tour pokračovat a tam pokřtíme novou desku a představíme novou image i nové skladby, které doplníme kompletně překopaným playlistem.

Moc děkuju za rozhovor, nechť se daří!
I já děkuji a přeji mnoho čtenářů!

ALL

http://bandzone.cz/asgard

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *