ASGAARD – What If… (CD – 2022, Szataniec)

Každá metalová země by měla mít svůj vlastní ASGAARD. Asi tak. V Česku i u našich severních sousedů se najde kapela s obdobným názvem, avšak polští zástupci si v průběhu času přidali jedno „áčko“ k dobru. Starší ročníky na tuto zkušenou partu hudebníků dost možná už narazili, neboť zejména v devadesátých letech se v českých distrech vyskytovaly její první nahrávky. Za jistých okolností se i oni mohli dostat do hledáčku velkých firem a o nějaký stupeň si polepšit z hlediska kariérního růstu.

V rámci Polska se jim však toto nepochybně povedlo, neboť hned dvě řadová alba byla vypuštěna pod zástavou tehdy aktivních Metal Mind Productions. Nicméně i novinkový počin, který ASGAARD vydávají po deseti letech, se opírá o celou řadu zajímavých partnerů (např. Sony Music Ent.). Je evidentní, že dnes už trojice hudebníků nikterak neztratila na potřebné prestiži, a to navzdory určité žánrové proměně. Tvorba současných ASGAARD se dá charakterizovat jako moderní gothic rock (metal), jenž směřuje někam mezi Skandinávce TO/DIE/FOR, kdysi velmi aktivní Němce SECRET DISCOVERY a krajany DEATHCAMP PROJECT. Nahrávka celkově upoutá opravdu velkolepou zvukovou kvalitou, jejíž „hustota“ tvoří podstatnou páteř kompletu. Za povšimnutí dále stojí hned několik velmi poddajných skladeb, sázejících na chytlavé melodie a delikatesní refrény. Zpěvák Quazarre je naprostým „pánem svého domu“, jsem si jist, že právě jeho by si přála mít ve svých službách každá žánrově spřízněná parta.

K albu, které je svým způsobem hodně plačtivé, nemám ve své podstatě žádnou zásadní připomínku. Pouze bych se pro příště zamyslel nad volbou jednoho z jazyků. Dva polsky zpívané songy mi sice nikterak nevadí, ale celkový koncept desky to přece jen malinko narušuje. Tento styl přeskakování „ z větve na větev“ úplně nemusím. Ale to je asi jen můj problém. Jinak je album „What If…“ velmi povedenou kolekcí, k níž se budu velmi rád vracet. Sběratelé fyzických CD pak jistě ocení i parádní digipackové zpracování, jemuž dominuje osobitě zpracovaný booklet s texty všech skladeb. Emotivní a silné!

Skladby: Sisyphus, Creeping Miss Lunacy, Sny na jawie, Horizon Upside Down, What If…, Blind Man’s Buff, W sercu nieswiata, Not Ever Again!, Sny na jawie (radio cut), W sercu nieświata (radio cut)

Sestava: Quazarre – zpěv; Hetzer – kytara; Flumen – klávesy, samply, programming;
Hosté: Przemek Nowak – baskytara, samply; Alvern – bicí

ALL

https://www.facebook.com/AsgaardOfficial

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *