ARCHEMORON – Year Of The Harvester (2CD – 2018, Bowel of Noise)

Hodně odvážným dílem se na svém třetím řadovém počinu prezentují Řekové ABCHEMORON. Ti se v rámci death/blackovéh snažení rozhodli pro realizaci 2CD, a to s ohledem na koncepční záměr. Při poslechu „Year Of The Harvester“ se setkáte nejen s tradičním jižanským božstvem, ale i s celou řadou démonů a čarodějnic. Kde svítí slunce, tam se tu a tam vyskytují temné síly. Ostatně vzpomeňme např. na MELECHESH. Jenže vymyslete dnes něco, co posluchače nakopne, případně totálně překvapí? Je to opravdu těžký úkol, box ingrediencí není bezedný a ani orientální prvky v metalu už nejsou žádnou zvláštností.

Nicméně ARCHEMORON při tomto testu obstáli. Sice bych si dokázal nahrávku představit ne až tolik rozmáchlou (dva kotoučky jsou zbytečně moc), ovšem i tak se Řekové prezentují ve velmi dobrém světle. V jejich hudbě se povětšinou „hraje na strunu černému kovu“, ovšem velmi silným zásahem do produkce je kadence úryvků z dílny Gotteborg – dokonce si dovolím tvrdit, že milovníci melodického death metalu dost možná zaslzí dojetím, neboť ARCHEMORON jsou i v tomto partu naprosto přesvědčiví. Zajímavě do hudby pasuje i příležitostné halekání (pravděpodobně v hebrejštině), které funguje jako podpora pro extrémní screamy.

Pokud bych měl nahrávce něco vytknout, pak je to poněkud usedlejší zvuk. Bohužel se mi nezdá až tolik zahuštěný, což je obrovská škoda. Cožpak o to, kytary jsou krásně čitelné, ovšem basu byste pohledali… není zde cítit takový ten potřebný drajv a razance. Celkově se ale ARCHEMORON nemají za co stydět. Vytvořili nahrávku s neobyčejnou atmosférou a opravdu musím uznat, že když odhlédnu od zmíněných „drobností“, tak se jako celek poslouchá moc hezky. Příjemný komplet.

Skladby:
CD1: Somewhere Beyond North, Κωκυτός (Kokytos), Sisyphean Agos, Nebula Divina, Mother Sea.

CD2: Conquering East and West, Clash of Denial, Crawling Plague, Nothing, Those of the Suffering

Sestava: Aristomenes – zpěv, baskytara; Melikertiis – kytara; Typhonas – kytara; George Trakas – bicí.

ALL

https://archemoron.bandcamp.com/releases

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *