ANTIGOD – W.R.A.T.H. (CD – 2018, MetalGate)

Do puntíku promyšlená kolekce od matadorů ze skupiny ANTIGOD, kteří i na třetí pokus namíchali obstojný deathmetalový lektvar. Nabízí přitom nadstavbu v podobě pozoruhodného válečného příběhu, dotýkajícího se legendární sibiřské kapitoly československých Legií v době končící I. světové války. Umně zpracované téma je opravdu stylově napasováno do tradičního metalového běsnění a skvěle koresponduje s tím, co pětice hudebníků zapustila do příslušných skladeb.

Dostatečně variabilní tracky jsou doslova oslavnými áriemi na ryzí deathmetalové řemeslo, jemuž se skalní příznivci přirozeně nemohou otočit zády. Kdepak, tohle se zkrátka bude líbit! Přímočarým skladbám vévodí variabilní Chymusovy vokály, dominující zejména v úsečných refrénech. Thrashové riffy pak reprezentují onu nezaměnitelnou touhu po útoku. A protože je tento válečný šturm koncepční „nutností“, nachází se kvapíkový rytmus v podstatě v každé skladbě. Paradoxně však nedochází k nudnému opakování toho samého dokola, neboť i přímočařejší songy obsahují nejednu určující vyhrávkovou pasáž.

Nejevidentnější je tato stylistika ve výjimečné hitovce „Volunteer“, jež má schopnost zválcovat posluchače na první dobrou. Impulzivní silou je ovšem podložen i start, a to v podobě jedovaté sypačky „Iron“. Přestože je hudba ANTIGOD pochopitelně silně extrémní, v rámci kolekce zde nezaniká militantní image s křídly, až skoro sentimentálně symbolickými („Orders“). Je jen docela škoda, že album s blížícím se koncem nikterak zásadně negraduje, přestože je posluchač k tomuto vyvrcholení přibližován každým trackem. Přiznám se, že jsem v samém závěru čekal trochu něco jiného – možná více atmosferičtějšího. Instrumentálka „Casualties“ je spíše thrashovou záplatou, jejíž smysl mi vpravdě uniká. Domnívám se, že by si deska zasloužila trochu honosnější zakončení, vždyť by to byla úplná třešnička na dortu!?

Za jistých okolností tedy mohlo dojít k dvojitému podržení „jedničky“, kterou si ale toto krásné dílo stejně zaslouží. Má totiž zřetelnou tvář a v rámci naší domoviny naprosto zaslouženě míří mezi žánrovou smetánku. Pětice hudebníků zjevně ví, „co a jak udělat pro to“, aby byl posluchač METALOVÉ nahrávky (u)spokojen „non plus brutal“. Sběratelé fyzických nosičů pak jistě ocení i krásně zpracovaný digipack, jehož stylistika pochopitelně koresponduje s námětem.

Skladby: Evacuate, Iron, Panzertrain, Steamgod, Close, Siberia, Volunteer, Orders, Wrath, Frontline, Revolt, Battalion, Casualties

Sestava: Chymus – zpěv; Pedy – kytara; Yabbac – kytara; Wolodimir – baskytara; Ferenc – bicí

Hosté: Rainer Rage – kytara (Battalion); Otus Hobst – zvuky a efekty (Evacuate); Tony Chapman – mluvené slovo (Evacuate)

ALL

http://www.antigod.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *