ANTIGOD – Messtery (CD – 2023, MetalGate)

Pět let uteklo jako voda a severomoravští ANTIGOD přichází v pořadí se čtvrtým řadovým albem. Tou dobou už s Martinem Turkem za mikrofonem, jenž v mezidobí vystřídal mistra Chymuse (dnes PAČESS). Není žádným tajemstvím, že druhý jmenovaný má aktivit dost a dost, takže rozvázání spolupráce probíhalo s určitostí na pohodu. Ostatně svědčí o tom i fakt, že Chymus vytvořil pro „Messtery“ grafiku.

A kterak to ANTIGOD rozparádili tentokrát? Řekl bych, že ze svého arzenálu vynesli všechny oblíbené zbraně, z osvědčených ingrediencí namíchali příkladný koktejl a s noblesou sobě vlastní se poklonili v království deathmetalovém. Je zajímavé, jakým stylem šli tomuto naproti. Brutální tracky, jež dosahují časové stopáže třech minut pouze v jednom případě, byly účelným způsobem zbaveny všech eventuálních „zbytečností“. Co by alespoň trochu mohlo překážet, to kluci poslali do pekel. Jak už uvedl kytarista Pedy v nedávném rozhovoru pro Rumzine: „Album je od začátku do konce velká jízda.“ Ano, přesně, s tímto musím každopádně souhlasit.

Třináct songů a takřka přesná půlhodinka hracího času. Není nic horšího než přešvihnutá nahrávka z hlediska časové stopáže. Tomu se chtěli ANTIGOD vyhnout. Přitom ale nelze říci, že by byl materiál za každou cenou nekompromisní. Jisté zvolnění v některých skladbách rovněž najdete, ovšem bez okrasných exhibic. Mezi největší hitovky řadím jednoznačně „Existence Cancelled“, jejíž ústřední motiv je krutě návykový, nemluvě o slastných mezihrách v nakládačce „Hoax Dominion“. Punc jisté majestátnosti pak najdete v „Hedonic Era“, jež je poplatná textu i samotnému názvu. Hudba ANTIGOD je celkově natlakovaná energií až po strop, ovšem nechybí ji podstatné záchytné body, které navíc pokládám za atraktivní.

„Messtery“ je CD protřelých hudebníků, kteří moc dobře vědí, o čem je metalové řemeslo. Žádné žánrové kotrmelce, žádná velká překvapení, ovšem poctivě odvedená práce. To mi osobně stačí k tomu, abych si tohle album hezky užil. Bez vaty a na plný plyn, to jsou ANTIGOD model 2023! Pokud máte rádi klasický death metal se švédským odérem, můžete si být jisti tím, že Vás ani tento počin od ANTIGOD nezklame.

Skladby: Plaguearth, Fractured and Torn, Existence Cancelled, Chaoswomb, Hoax Dominion, Insidious, Truth Disjointed, Resignation, Combat Singularity, Hedonic Era, Misology, Hidden Enmity, When the Peace Forges a War

Sestava: Martin Turek – zpěv; Yabback – kytara; Pedy – kytara; Vladimír „Krčák“ Krč – baskytara; Ferenc – bicí

ALL

http://www.antigod.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *