ANTARES – V (CD – 2022, Metal Age Productions)

První lekci deathmetalové radosti mám v tomto roce za sebou. A je úplně jedno, že páté řadové album ANTARES bylo napěchováno ještě do roku 2022. Opravdu jsem si říkal, kterak to navrátivší se partě bude hrát, vždyť poslední album vydala před deseti lety?! Zároveň jsem si osvěžil paměť prostřednictvím precizně zkomponovaného alba „Mind Collectors“ z roku 2005. Tehdy byli ANTARES na vrcholu. Moderní death metal i po těch letech nezní nikterak přízemně a fádně, myslím si, že i tuto kolekci můžeme ve vší počestnosti přiřadit do složky s názvem „Tradiční pecky slovenského podsvětí“.

Pokračování v podobě CD „V“ je však trochu jiný šálek čaje. ANTARES v překlenovací době změnili mnohé, ovšem ve výsledku je to kupodivu posílilo. Podívejme se na to! Nové logo, sázka na slovenské texty (a to je super! – s výjimkou skladby „Five“), větší přímočarost a především všudypřítomný závan old schoolu. Album osobně chápu jako takovou ódu na slovenský metal, na jeho typické znaky a obyčeje. Řekl bych, že milovníci devadesátých let si tenhle počin zaručeně oblíbí. Navenek by se sice mohlo zdát, že zkušení bardi jaksi „fňukají“ steskem po starých časech, ovšem opak je pravdou („Muzika hraj“).

Zocelená sestava působí na nahrávce skutečně vitálně a především „uvěřitelně“. Desítka energických skladeb nedá posluchači vydechnout ani na sekundu, takové to správné deathmetalové aroma, jež umocňuje hodně nízko posazený zvuk, to je další bod, který tomu všemu ještě vydatnou měrou nahrává. „Death metal ponašem“, to je jednoznačný certifikát, jímž se toto CD může chlubit. Připouštím, že pro zbytek světa CD nemusí být až tolik atraktivní, ovšem vybrané skladby snad přesvědčí i venku. („Pluhavec“, „Chcel sa podieť“, „Pán tvorstva“).

„V“ je album zkušených hudebníků, jejichž výkony skvěle zastřešuje jedovaté frázování vokalisty Petera Kaštíla. Natlakovaný death metal made in Slovakia, hezky a krásně, jako to bylo kdysi, ovšem s výraznou messege. Ta říká, že ten správný karneval ještě zdaleka neskončil!

Skladby: Pľuhavec, Five, Keď človek nevie, Z rán, Chcel si sa podieť, Ty ja my vy oni, Proti srsti, Pán tvorstva, Démonov strach, Muzika hraj

Sestava: Peter Kaštíl – zpěv; Michal Puškár – kytara; Juraj Mác – kytara; Juraj Šimek – baskytara; Michal Miko – bicí

ALL

https://www.facebook.com/antaresdeathmetal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *