ANTARES – Je to aj dosť o šťastí, či sa tvoja nahrávka dostane do tých správnych rúk, alebo skončí niekde v koši na recepcii vydavateľstva

Na Slovensku není a nikdy nebyla nouze o kvalitní deathmetalové kapely. Existuje řada kvalitních desek, na které mohou být naši východní kolegové právem pyšní. Mezi tuto uctívanou galerii však v současnosti vstoupil další klenot. Martinská pětice ANTARES nedávno pustila do světa výtečnou desku „Mind Collectors“, kterou by si fanoušci moderního death metalu rozhodně neměli nechat ujít! Proto pečlivě čtěte! Vokalista Peter Kaštíl se podělil o zážitky, týkající se samozřejmě nového alba…

Čau Peter! Jak se máš? Vánoce na krku, sníh okolo :-)… Jak se vůbec těšíš na blížící se zimu?
Zdar ALLeš! Tak sa opäť stretávame po nejakom čase aspoň prostredníctvom rozhovoru :). Zima už skutočne začína. Akurát dnes ráno som absolvoval cestu z Bratislavy domov do Martina a bolo to zaujímavé. Charakterizoval by som to slovami chalanov z FLESHLESS, ked mali prísť raz cez zimu hrať na Slovensko a kvôli počasiu nemohli prísť. Vtedy som v telefóne od nich počul len: „hele, promiň, ale tady je šílená ledofka“ :))) Ja zimu moc nemusím, oveľa radšej mám leto. Aj preto, že cez zimu len chlastáme :).

OK! Zajímalo by mě, jaká panuje nálada ve vašem táboře po vydání skvělého alba „Mind Collectors“? Ne že by bylo předchozí album „Made In Fear“ špatné, ale… zkrátka jen zírám, jaký pokrok jste dokázali za tak krátkou dobu udělat. V čem tedy tkví příčina vašeho úspěchu?
Hmm, zaujímavá otázka. Nálada je vcelku v pohode, ale tento rok bol úplne šialený. V januári sme dokončili nahrávanie „Mind Collectors“ a ja som v zápätí začal pracovať v Bratislave, takže celé fungovanie kapely bolo tak na dlhé lakte. Chalani to tiež nemajú jednoduché, pretože obaja gitaristi už riešia rodinné problémy. Napriek tomu sme to všetko prežili a tešíme sa, že nový album nebol krokom späť, ale práve naopak, asi najlepším dielom, aké doteraz vyšlo z dielne ANTARES. A v čom vidím úspech? Úspech bude dokonalý vtedy, keď sa nám podarí novú dosku zastrešiť aj nejakým serióznym vydavateľom, ale úspech nahrávky má korene v tvrdej drine, ktorú sme absolvovali pred nahrávaním a tá trvala dosť dlho.

Mám pocit, že jste poslední dobou asi museli hodně zkoušet! A nebo jste se na tvorbu nového materiálu nějak speciálně soustředili? Určitě to muselo stát spoustu energie (o penězích se raději ani zmiňovat nebudu)…
Skladby na „Mind Collectors“ vznikali priebežne už po vydaní „Made in Fear“. Napríklad „Uniony“ alebo „Guilty Or Not“ sme hrali na koncertoch už v roku 2004. Najtvrdšia príprava však nastala zhruba trištvrte roka pred nástupom do štúdia. Ujasnili sme si, koľko skladieb zhruba chceme, o čom celom by to malo byť a vtedy sa makalo naozaj do úmoru. Skúšky boli aj tri krát do týždňa a okrem toho, každý makal na svojich partoch aj doma. Na jednej strane to bolo dosť vyčerpávajúce, keď popri rodine, robote a všetkom ostatnom máš ešte na starosti aj prípravu albumu, ale vložená energia sa vrátila späť v podobe, ktorú si mohol počuť. A možno, že keby sme to robili inakšie, nebolo by to také dobré :). Každopádne je cítiť, že materiál je kompaktný a že bol kompletizovaný naraz, takže sme sa vyhli nejakým štýlovým alebo žánrovým skokom. No a o peniazoch radšej fakt hovoriť nebudem :).

Dle mého soudu jste výrazně zapracovali na zvuku (a to především na zvuku kytar)! Sound desku doslova „táhne na branku“. Souhlasíš? Soustředili jste se na tuto složku produkce nějak speciálně?
Trafil si do čierneho. Zvuk gitár bol spolu s bicími tým, na čo sme si dávali obzvlášť pozor. Napriek tomu sme prišli po nahratí na to, že sa to dá spraviť ešte trochu lepšie, ale to bude vždy tak. Výsledný sound je prácou našich gitaristov, Sancheza a Romana zo štúdia Exponent a v neposlednej rade aj zásluhou nášho kamaráta Dušana z kapely ESSENCE OF EXISTENCE, ktorý celú nahrávku mastroval. Ale je jasné, že gitary a ich zvuk je v takejto muzike asi najdôležitejší a preto sme si dali na tom záležať. A sme radi, že to je počuť.

Zaznamenali jste už nějaké ohlasy na vaši novinku?
Samozrejme. Okrem bezprostredných reakcií nášho blízkeho okolia, ktoré sa dostalo k nahrávke už po odchode zo štúdia, sa postupne začínajú objavovať aj prvé recenzie. Musím konštatovať, že sú ešte pozitívnejšie ako pri predchádzajúcej doske a to nás veľmi teší. Je to skutočné zadosťučinenie, keď sa dočítaš, že tvoj album je naozaj dobrý. Doteraz sme zaznamenali len vynikajúce ohlasy a to je skvelé. V tejto súvislosti potom len trošku zamrzí, že rovnako hodnotia náš album aj ľudia vo vydavateľstvách, ale nikto neponúkne konkrétnu zmluvu, aj keď nešetrí slovami chvály. Zatiaľ sa nám však nepodarilo zistiť, čo robíme zle? Snáď na to niekedy prídeme.

Ve vaší tvorbě se dostalo také na čistý zpěv, který na desce obstaral váš host Majo Petranin a musím uznat, že svého úkolu se zhostil na jedničku. Mohl bys o tomto pěvci něco povědět? Budete využívat jeho služeb i v budoucnu? Myslím tím třeba na dalších deskách, případně na živých koncertech…
Maja som videl po prvý krát spievať na festivale More than Fest v Martine v roku 2004 s kapelou DEAD POETS SOCIETY. Už vtedy som povedal chalanom, že chcem, aby prišiel na našu novinku naspievať nejaké party. Tak sa aj stalo. V štúdiu bol síce trochu stres, pretože sme meškali s nahrávaním oproti plánovanému harmonogramu, ale nakoniec sme to zvládli aj s čistými vokálmi. To čo Majo nestihol dospievať kvôli našej zaneprázdnenosti, to som dokončil ja, keďže prvé linky predspieval on a nejako sme to potom skĺbili. Takže tam je aj jeho čistý spev aj môj a dokopy to dáva celkom dobrú atmosféru, ktorá sa v death metale tak často nevidí. A čo sa týka budúcej spolupráce, tak to necháme na neskôr. Nateraz to pre živé vystúpenia nie je možné kvôli cestovaniu a skúšaniu, keďže je z Bratislavy, ale: „never say never“, ako sa hovorí :).

Když vaše CD poslouchám, tak bez přehánění mohu tvrdit, že se vám podařilo natočit album, které rázem musí patřit k té nejvyšší slovenské špičce. Ovšem desku jste si opět vydali samy. Nebojíš se toho, že se tato deska třeba úplně ke všem potenciálním kupcům vůbec nedostane? Nehledáte třeba ještě dodatečně nějaký label, který by desku vydal? Protože dnes je zřejmé, že vyhrává promo kampaň nad kvalitou. Souhlasíš?
Vydavateľa hľadáme stále. Náhradou je už dohodnuté licenčné vydaniu u ruského megalabelu CD-Maximum, podobne ako to bolo v prípade „Made In Fear“. Je to aspoň nejaká záruka toho, že sa „Mind Collectors“ dostane aj do sveta. Prvý náklad sme však museli vydať sami, pretože ak by sme čakali na nejakú zmluvu, asi by ešte nebol na svete. Ako som už napísal, je to pre nás záhadou, prečo sa vydavatelia stavajú k našej muzike takto? Všetci zhodne spolu s recenzentami chvália, ale pri tom aj ostane. Nerozumiem tomu, zvlášť vtedy, keď počúvam vyložené sračky produkované rôznymi labelmi v západnej Európe. Ale to asi nijako neovplyvníme a musíme len počkať na niekoho, kto bude ochotný riskovať a vložiť do ANTARES energiu i peniaze a pretlačiť nás tak na preplnený trh.

Otázka ihned navazující na předchozí. Proč si myslíš, že se vám zatím nepodařilo sehnat nějaký schopný label? Je to dáno vaším hudebním zaměřením a nebo si myslíš, že ve věcech propagace máte přece jen mezery?
Samozrejme, že do propagácie sa dá vždy investovať viac. Problém však je v tom, že keď vyvalíš kopec peňazí za štúdio, videoklip a poštovné pre rozposielanie promáčov do celého sveta, po nejakom čase sa už dívaš na ďalšie investície ako na vyhodené peniaze. Osobne si myslím, že je to aj dosť o šťastí, či sa tvoja nahrávka dostane do tých správnych rúk, alebo skončí niekde v koši na recepcii vydavateľstva, pretože sa tak niekto rozhodol urobiť na základe toho, že si prečíta adresu odosielateľa a zistí, že to je kapela zo Slovenska, „kde sa predsa nemôže hrať dobrý metal“. Možno aj takto uvažujú niektorí pseudoproducenti na západe.

OK. Zpět ještě k vašemu novému CD. Nová tvář ANTARES má hodně moderní podobu, což mě osobně se moc líbí. Jak se ti třeba pozdávají nová alba od kapel jako RAUNCHY, SOILWORK nebo IN FLAMES, jejichž počiny se sice death metalu vzdalují, ale je to právě z toho důvodu, že nechtějí stát věčně na jednom místě?
Poviem ti to takto. SOILWORK je podľa mňa momentálne najlepšou svetovou metalovou kapelou. To čo dokázali týto Švédi za krátku dobu svojej existencie je neuveriteľné. To je podľa mňa smer, ktorým by sa mal metal uberať a určite je to cítiť aj z nášho nového CD. A vôbec, švédska produkcia je nám mimoriadne blízka. SOILWORK sice tak žeriem z kapely len ja, ale ostatní fičia na HYPOCRISY, IN FLAMES, DARK TRANQUILLITY apod.. Sem tam ešte nejaký KATAKLYSM, ale švédska scéna u nás dominuje. Napriek tomu si ale dovolím tvrdiť, že sme sa vyhli nejakému kopírovaniu a že ANTARES produkuje muziku s vlastnou tvárou, aj keď inšpiráciu nepopierame. Ani my nechceme stáť na jednom mieste a preto nastal aj ten posun od „Made In Fear“ k „Mind Collectors“, ktorý si zaznamenal.

Jak si už zmínil, fanoušci najdou v drážkách vašeho CD také video stoupu. Jedná se o klip ke skladbě „Mind Collectors“. Mohl bys o něm něco konkrétního sdělit? Domníváš se, že je šance, že vám ho někde na Slovensku pustí v TV?
Myslím si, že to nie je až tak nereálne. Máme tu hudobnú stanicu Music Box, kde sa to dá umiestniť, ale musím si nájsť na to čas :). A samozrejme by sme klip chceli odprezentovať aj v Čechách na Óčku alebo v Českej televízii.

Docela mě pobavil váš booklet, ve kterém se nacházejí téměř dvě totožné fotografie, přičemž na jedné z nich vypadáte docela mírumilovně a na té druhé opravdu hodně naštvaně, až zle. Má tento fígl nějaký podtext ve vztahu k celkové koncepci alba?
Nie je v tom žiadny špeciálny zámer. Autorom bookletu je znovu Dodo z Galadriel, takže na to by si sa musel spýtať jeho. Ale ten bubeníkov ksicht je celkom impozantný, čo povieš :)))?

Naprostá pravda :-)! Hodně by mě zajímalo, jestli si dokážeš představit, kde by se mohla hudba ANTARES nacházet třeba za takových pět let? Protože mám pocit, že jste se vydali právě tou cestou jakési progrese…
Zaujímavá otázka. Ťažko povedať, či budeme mať ešte energiu? Je to čoraz náročnejšie, ťahať kapelu popri práci a rodinách. Ale sme odhodlaní vydržať a snáď sa na nás konečne usmeje šťastie aj v podobe nejakej serióznej zmluvy s vydavateľstvom. To by nám veľmi pomohlo. Hudobný vývoj necháme na budúcnosť. Keď si predstavím, že za tých jedenásť rokov sme prešli od hard rocku až po atmosferický death, tak to možno bude zaujímave sledovať, kam sa dostaneme za päť rokov…

Jak to ve vašem případě vypadá s koncerty? Jak často hrajete, případně bys mohl prozradit, jaké máte na pořadatele koncertů požadavky…
Teraz sme mali koncertný útlm, ale chystáme sa po novom roku hrať omnoho intenzívnejšie. Najviac sa zameriavame na Rakúsko a viac by sme chceli hrať aj v Čechách. Problém však je, že takmer všade chcú od teba organizátori výmenný koncert, čo je niekedy hlavnou prekážkou, prečo nehráme na skvelých akciách. Ale snáď sa to podarí tiež nejako prekonať a budú nás môcť vidieť aj naši fanúšikovia u vás, pretože im to naozaj dlžíme. Väčšinou hráme za cesťák, takže nie sme žiadna náročná kapela, ale asi aj to je niekedy moc. Viac ma mrzí, že nás organizátori ignorujú v prípade letných festivalov. Ale aj tam je to v súčasnosti o tom, či sa lepšie alebo horšie poznáš s tými, ktorí majú na starosti dramaturgiu. Takže tak.

Pamatuji se, že když jsem ti někdy v minulosti posílal mail, tak mi během několika minut přišla odpověď zpět. Z toho jsem se dovtípil, že na netu trávíš asi dost času. Co proto tebe znamená internet?
Net je samozrejme už súčasťou bežného života, takže mám k nemu pozitívny vzťah. Neviem si napríklad predstaviť, kde by sa nachádzal momentálne ANTARES, keby neexistovala elektronická komunikácia po sieti. Je to určite veľké plus.

ČR a také Slovensko ještě nedávno žilo baráží o fotbalové MS ve fotbale. Prožíval si nějak speciálně tuto událost?
Ani tak moc nie. U vás je futbal viac uznávaným športom. Aj tu má veľa priaznivcov, ale tí sa prebudia, len keď naši zaznamenajú nejaký čiastkový úspech a potom keď sa prestane dariť, nadávajú. Je to také pokrytectvo. Ja som sa len čudoval, že všetci oslavovali postup do baráže ako obrovskú udalosť a pritom bolo úplne jasné, že proti Španielsku nemáme šancu. Možno keby sme vyfasovali Nórov ako vy, bolo by to jednoduchšie :). Ale predsa len v súčasnosti sledujem futbal viac a to vďaka Artmedii, ktorá v Lige majstrov naozaj hrá skvele a keby už aj od teraz neuhrala ani bod, dokázala naozaj veľké veci. Zvlášť keď si porovnáš mužstvá a podmienky, v akých hrajú.

Jasně! Artmedii fandím taky! Klobouk dolů, co se jim povedlo. Je to taková náplast za naši Spartu. Děkuji ti za rozhovor, poslední slova jsou tvá!
Snáď by som sa ti len poďakoval za priestor a možnosť trochu spropagovať ANTARES, pretože to naozaj potrebujeme. Dúfam, že fanúšikovia sa k novinke „Mind Collctors“ dostanú. Koniec koncov, môžu tak urobiť prostredníctvom kontaktov, ktoré nájdu na našej web stránke. A dúfam, že sa častejšie uvídíme na koncertoch u vás. All the best!

ALL

http://bandzone.cz/antares


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *