ANKHAGRAM – Thoughts (CD-2012, Endless Winter)

ANKHAGRAM je název projektu, o který už od roku 2005 pečuje jistý Dead z ruského Jekatěrinburgu a jelikož je umělecky dosti plodný, může se v tomto roce pyšnit vydáním již pátého alba s název „Thoughts“. Díky labelu Endless Winter se nyní jeho děťátko dostává trochu více do světa – alespoň tedy tak usuzuji. Přiznávám se bez mučení, ostatní Deadovu tvorbu vůbec neznám…

A co se to tedy na nás z Ruska valí? No domnívám se, že slovo „valí“ je v tomto případě skutečně na místě. Pokud jsou mezi vámi milovníci totálního funeral doom metalu, zbystřete svou pozornost. „Thoughts“ představuje totální trýznění duše, zkázu a nekonečnou bolest v srdci. V podstatě obdobné pocity semnou cloumají při poslechu finských „elegistů“ SHAPE OF DESPAIR, přičemž je pochopitelně zjevné, že i ANKHAGRAM se pohybuje na obdobné žánrové vlně.

Co mě však na této nahrávce baví úplně nejvíc? Především její netuctovost. Jistě mi dáte zapravdu, že spousta funeral doomových projektů si je podobná jako vejce vejci, ovšem v případě ANKHAGRAM to až tolik neplatí. Dead sice neprodukuje nikterak revoluční „smutno“, nicméně jeho vášeň pro tvorbu teskných kompozicí je natolik silná, že ji posluchač musí zákonitě podlehnout naprosto samovolně.

Další zásadním trumfem je ale také používaní ambientních ploch, které ovšem nejsou nikdy osamocené, ale velmi vkusně se zapojují do stěžejního (hudebního) dění. Nechci rozhodně celou věc zlehčovat, ovšem představte si to asi tak jako kdybyste si do hudby VINTERRIKET pustili nějakou zahuštěnou doomovku. Tato zvrácená kombinace sice může ve vašich myšlenkách vyvolat takřka infantilní představu, ovšem celé tohle melancholické peklo funguje zatraceně dobře.

Na co se tedy ještě v souvislosti s tímto albem připravit? Především na dlouhatánské kompozice, časovou rozvleklost a děsivý murmur (plnící funkci dalšího nástroje). Jináč… v průběhu více jak sedmdesáti minut se ANKHARGRAM ve své pomalosti nepohne ani o milimetr, výjimkou potvrzující pravidlo je pouze skladba „Without Us“, ve které tempem zfanatizované uši z ničeho nic zpozorní, aby se jim poté dostalo poněkud nečekaného „zrychlení“ (uvozovky jsou zde opravdu na místě). Zajímavým prvkem je také poměrně časté vkládání enviromentálních zvuků (zurčení potůčků, vítr, déšť atd.), ale i tady se nejedná o nicneříkající tok přírodních krás, jelikož i tyto momentky jsou důstojnou součástí celku.

CD „Thoughts“ rozhodně není určeno masám. Jak už jsem výše předeslal, existuje spousta alb, která by vás „funeralem“ jednoduše unudila k smrti. V případě ANKHARGRAM to však naštěstí neplatí. Uchopení atmosféry, nenásilnost a především schopnost korigovat tok melodií v součinnosti s monotónním podkladem, činí z této kolekce dílo vysoce nadprůměrné. Pokud patříte mezi milovníky tohoto minoritního žánru, rozhodně se po této nahrávce porozhlédněte. K současnému podzimnímu počasí se tento metalový odstín skvěle hodí.

ALL

http://www.ankhagram.com/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *