ANGRRSTH – Donikąd (CD – 2021, Godz ov War Productions)

Polsko má v současnosti jednu z nejsilnějších metalových scén na světě, to je prostě fakt. Od velkých hvězd, které zná celý svět, až po nenápadné undergroundové spolky, jež jsou v rámci menších komunit nadmíru ceněné. V tomto ohledu mohu slíbit, že na Rumzinu brzy představím další zajímavé kapely, snad i v rámci rozhovorů. A kdo je nyní na řadě? Tak samozřejmě, jak už název napovídá, jistí ANGRRSTH. Přiznám se, že tenhle krkolomný název jsem si nebyl schopen zapamatovat… Tihle borci jsou tedy pro mě „ti modří z Polska“ (dle uměleckého a svým způsobem zajímavého obalu „Donikąd“).

Co Vám budu vyprávět, ANGRRSTH jsou pro mě stejně hodnotným překvapením, jako nedávno recenzovaní SZNUR. Přestože se však obě kapely nachází v ranku blackmetalovém, je mezi jejich sdělením značný rozdíl. ANGRRSTH více sází na klasičtější žánrovou formu a servírují ji opravdu v řádně honosném balení. Dá se říci, že jejich tvorba „snese“ opravdu mnohé. Na jedné straně, řekněme té bestiálnější, je znatelná inspirace norským black metalem, na straně druhé zde cítím prvky slovanské melodiky, díky které nabírá hudba ANGRRSTH na důvtipu. Zajímavé jsou ovšem i epické pasáže, přičemž jejich hodnota stoupá především v interesantně zařazených orchestracích. V podstatě v každé skladbě je toho k poslechu dost a dost, dovolím si tvrdit, že milovníky melodického black metalu by mohla tato variace vyhovovat. Poláci na albu ukazují, že black metalu může být zajímavý i bez dávek progrese či roztodivné avantgardy.

A ještě jedno plusko… Napříč albem máme tu čest si poslechnout hodně zajímavý přednes vokalisty Hermnna. Jeho hlasový rejstřík je opravdu hodně bohatý, avšak tradiční „vránu“ byste zde pohledali. Hlavní protagonista křičí, pěje, vyšeptává… a mateřský jazyk coby hlavní vyjadřovací prostředek – to kupodivu funguje i ANGRRSTH. „Donikąd“ není sice album kdovíjak výrazné (s ohledem na upoutání pozornosti), určitě bychom našli celou řadu kvalitativně srovnatelných nahrávek, ovšem v rámci žánru se jedná o hodně důstojný produkt. Je skoro neuvěřitelné, že takhle suverénně může vypadat debutová deska. Pokud neposloucháte „jen fantastické nahrávky“, zkuste tuto „velmi dobrou“.

Skladby: Ciało me wyklęte, Niebiański pogrzeb, Niech się zaprze samego siebie, A czego tu się bać?, Pierwszy jest strach, Niebyt zmyślony, Ostatni akt

Sestava: Hermann – vokály; Grisch – kytara; XII – baskytara; Simon – bicí

ALL

https://angrrsth.bandcamp.com/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *