ALCHEMIST – S.H.I.T. (CD-2017)

V pořadí sedmé album vyprodukovala v průběhu minulého roku mostecká skupina ALCHEMIST, stylově se pohybující někde na poli melodického metalu a thrashe. V některých skladbách jsou ovšem znatelné i vlivy tzv. „alternativního metalu“, který v devadesátých letech reprezentovali např. THE ALMIGHTY. Překvapivě ani ALCHEMIST nedělá výraznější problém vytvořit „příjemnou metalovou písničku“, jež bezpochyby obstojí u dané cílové skupiny posluchačů.

Kdyby se obdobná hudba hrála v českých rádiích (a já bych měl rádio zapnuté – to se ale praktiky vůbec neděje), s největší pravděpodobností bych vůbec nijak nezakročil a nechal ALCHEMIST hrát. I navzdory tomu, že jejich produkce není zabalena zrovna do luxusního zvukového hávu (alespoň pokud bych měl tento matroš srovnávat s těmi nejlepšími tuzemskými počiny). Další mínus spatřuji jednoznačně v kostrbaté angličtině vokalisty Mentola, jenž má ale jinak poměrně příjemný hlas. Musím se přiznat, že právě tento prvek mi v tvorbě ALCHEMIST překáží zdaleka nejvíc. Dovolím si tvrdit, že české texty by hudbě přidaly na atraktivitě a pravděpodobně i uvěřitelnosti. Myslím, že v případě regionálního spolku mi angličtina přijde skoro až zbytečná, zvláště pak v tomto podání.

Celkově ovšem kapele není moc co vytknout. Na Rumzinu zpravidla informujeme spíše o extrémnějších metalových formách či zběsilých avantgardách -pro příznivce klasického metalu toho na skladě až tolik nemáme. ALCHEMIST jsou ovšem docela příjemnou výjimkou, je docela fajn vědět, že i v dnešní době se u nás najdou „věrní dělníci metalu“.

Skladby: In the Beginning Was a…, Stress, Safe Home of Information Technologies, E-Motions, Fear of the Outer Space, Alone (with Them All), Rock´n´Troll, Keyboard Hero, Virtuality, Digital Suicide, Muse VII. (Digital Funeral), Safe Home of Your Mind, Stress (CD bonus), S tebou (CD bonus)

Sestava: Mentol – kytara, zpěv; C10H20O – baskytara, Prokop Šlapák – bicí

ALL

http://bandzone.cz/alchemist

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *