AKRAL NECROSIS – Underlight (CD-2016, Loud Rage Music)

S rumunskými AKRAL NECROSIS jsme měli na Rumzinu tu čest v rámci nedávného rozhovoru, jež se víceméně točil kole splitka „(Inter)section“. Už zde tahle blackmetalová družina naznačila své kvality a aktuální formu dokázala prodat i na svém druhém řadovém CD „Underlight“. Na to pravé ořechové si rozhodně přijdou milovníci severského „černého kovu“, který je zde servírován s noblesou a jakousi neochvějnou úctou k velikánům žánru. Nabíledni ovšem zůstává myšlenka spojená s překonáním oněch „hvězd“, ovšem tuto polemiku zde vyvolávat nechci.

Mně ke štěstí stačí už ten fakt, že veškeré skladby jsou buďto kompozičně nápadité, popřípadě velmi chytlavé. Např. úvodní „Separator“ představuje podmanivé hudební inferno, jehož síla spočívá v přímočaré údernosti a snadno zapamatovatelném (něco jako) refrénu. To je taková jedna tvář Rumunů. Ta druhá, řekněme mnohem překvapivější, spočívá v kombinaci tradičního black metalu s prvky progresivně-melodickými, čímž se z některých vybraných tracků stávají spíše kompozice. Je tomu tak třeba u vskutku důmyslně pojaté „Saturnian Gallows“, a to především díky post-rockovým vyhrávkám v druhé části položky. Velmi zajímavé jsou však i závěrečné dvě kompozice („Blackthrone“ / „Underlight“), jejichž pojetí mi přijde přitažlivě scénické a dostatečně obrazotvorné.

Akral Necrosis

Za „Underlight“ stojí velký kus uměleckého přístupu k věci. AKRAL NECROSIS ukazují, že i konzervativnější black metal se dá dělat promyšleně a s elegancí, z čerstvými nápady, aniž by utrpěl onen tradiční (důležitý) základ. Parádní disciplínou jsou ovšem i znamenité vokály mistra Octava Necrosise, jenž má v hrdle namontovaný havraní motor. „Underlight“ s čistým svědomím doporučuji všem milovníkům severské kultury, která je zde servírována s glancem transylvánským…

ALL

https://www.facebook.com/akralnecrosis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *