ACID FORCE – Atrocity For The Lust (CD-2017, Support Underground)

Jednou z nahrávok, k recenzovaniu ktorej sa dostávam s miernym oneskorením, je ďalšia z aktivít viac než veľkolepo rozbehnutej Koníkovej firmy Support Underground. Avšak radšej neskôr ako nikdy – a toto porekadlo platí dvojnásobne v prípade banskobystrickej thrashovej štvorice ACID FORCE.

Toto meno s určitosťou nebude okovanej fanúšikovskej základni určite neznámym pojmom. Nie je tomu totiž tak dávno, čo pod krídlami rovnakého labelu vyšlo ich vysokooktánové debutové EP „Towards The Nuclear Load“, až po okraj natlakované nebezpečne výbušnou hudobnou zmesou. Tá energia tryskajúca z dva roky starého materiálu je aj dnes neuchopiteľná a nespútateľná a tak bolo zásadnou otázkou, či dlhohrajúci album dosiahne jej vysokokalorických hodnôt. Poďme teda spoločne nájsť odpoveď.

Prvá vec, ktorú hodnotím vysoko pozitívne je (tak ako v prípade EP), ročne maľovaný obal vzdávajúci hold ikonickým coverom starých dobrých osemdesiatok. A na dôvažok je opäť prítomný maskot, ktorý mal svoju premiéru práve na nahrávke „Towards The Nuclear Load“. Tento fakt prijímam so zdvihnutým palcom – veď čo iného by mohlo zdobiť prebal nahrávky hrdo sa hlásiacej k pravoverným thrashovým poriadkom presne v tej podobe, v akej boli raz a navždy definované pred dlhými tridsiatimi rokmi. Čo sa týka zostavy kapely, tu sa za spomínané dva roky udiali dve výmeny na gitarovom a bubeníckom poste a tak som s nemalou dávkou zvedavosti očakával, aký dopad bude mať táto 50% obmena vplyv na hudbu samotnú. Avšak s úľavou môžem povedať, že v tomto smere nenastala na poli ACID FORCE takmer žiadna zmena. Stále sa jedná o ten dobre známy natlakovaný thrash metal v ktorom je hlavný dôraz kladený na neustály prílev Acid Forcemaximálnej energie, ktorá je v každom smere prítomná a neprehliadnuteľná, čomu dokonale prispieva aj žánrovo predpisový zvuk, ktorý sa podaril dosiahnuť Mirovi Spevákovi v SPK štúdiu. No nielen energiou je dielo „Atrocity For The Lust“ živé. Kapela kladie nemalý dôraz taktiež na jednoduché, no v konečnom dôsledku spoľahlivo fungujúce melódie okorenené takmer heavy gitarovými sólami, ktoré ponúkne každá jedna z tu prítomných skladieb.

A ak by som mal hovoriť o nejakých zmenách, či skôr posunoch v porovnaní s debutovým EP, rozhodne by to bol viac než citeľný nárast techniky a prepracovanosti songov. ACID FORCE aktuálne (ak si to okolnosti vyžadujú) dokážu spomaliť na nižší rýchlostný stupeň, i keď celok sa samozrejme hrnie vpred nadsvetelnou rýchlosťou. Myslím tým kusy ako inštrumentálny úvod „Unleash“, začiatok „Echoes Of Fear“, či „Y.C.S.“, ktoré vďaka tomu, že nevsádzajú na maximálne možný „kvapík“ patria k žiadaným oživeniam celku. Okrem toho istým prekvapením je aj úvod skladby „Speedtrain“, ktorý patrí notoricky známej ikone naprieč všetkým žánrom. A čo sa spomínanej techniky týka, kapela by určite nebola proti, ak by som ich snaženie prirovnal k ranným dielam Daveho Megadeth, čo dokazuje napríklad track „Diamond Skin“, otáčajúci svoj pohľad do obdobia, kedy bolo zabíjanie biznisom… a biznis išiel dobre. A ACID FORCE sa rozlúči presne tak, ako sa patrí – tým najväčším a najagresívnejším zárezom v podobe titulnej „Atrocity For The Lust“.

Ako teda zhodnotiť tento druhý zápis do diskografie banskobystrických? Ak ste milovníkmi starých poriadkov a príliš neholdujete akýmkoľvek zmenám, je toto CD pre vás tým pravým. Za seba môžem povedať, že album si našiel stabilné miesto v mojej zbierke, odkiaľ pravidelne putuje do prehrávača vždy, keď zatúžim po niečom z kategórie THRASH!

Dagon

https://acidforce.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *