ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR – Na začátku temných let.

franceJe nemocný, trpí schizofrenií a deprese jsou každodenním chlebem jeho života. Projekt ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR je pak pouze jedním z mnoha vyjadřovacích prostředků, kterým ze sebe vyhání černé můry. Hangsvart, francouzský umělec, jehož největší životní radostí jsou minoritní hudební žánry, které většina pozemšťanů nemůže absolutně chápat. Ale jo, i tohle může být ten nejlepší důvod, proč na Rumzinu Hangsvarta přivítat, byť jsem tak trochu tušil, že právě tento host nebude z těch nejhovornějších… Pokud jste o ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR nikdy neslyšeli, návdavkem mohu posloužit recenzí na stále aktuální album „Between My Dead“ (najdete ve stejnojmenné sekci). Nyní ale už Mr. Hangsvart!

Dobrý den, Hangsvarte! Jak se máš? Hned takhle na úvod mě napadá, jestli má tvůj pseudonym nějaký hlubší význam?
Dobrý den, slovo „hangsvart“ vychází z angličtiny, přičemž „svart“ znamená v norštině tmavý. To je vše.

Jaká hudba tě v minulých časech nejvíce ovlivnila? Jak to s tebou bylo dříve, než ses dostal k funeral doom metalu? Sledoval jsi, kterak se samotná scéna změnila v průběhu let?
Doom metal jsem začal poslouchat v roce 2007. To mi bylo nějakých šestnáct let. V tomto věku se začala rozrůstat moje schizofrenie spojená s depresí. Zjistil jsem, že spousta těchto aspektů se nachází právě v doom metalu. Nikdy jsem neposlouchal velké kapely, jako METALLICA, MEGADETH, SLAYER, IRON MAIDEN, CANNIBAL CORPSE a další. V současnosti poslouchám jen kapely, které mám rád, většinou se jedná o extrémní doom, dark ambient, dark folk, extrémní death metal a black metal.

Lovecraftian-DroneJe možné představit nějaké starší nahrávky, kterými u tebe všechno začalo?
Moje první nahrávka vyšla pod názvem HANGVART, šlo tehdy o dark metal. Ale později jsem s kapelou skončil.

… a kdy jsi tedy začal přemýšlet o projektu ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR? Když se podíváš na začátek své cesty, myslíš si, že tvé prvotní vize byly stejné, alespoň tedy ve srovnání s dneškem?
Ani ne rok poté, co jsem skončil s HANGVART, začal jsem pracovat na ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR. To bylo v roce 2013. O velkém konceptu jsem ani moc nepřemýšlel. Zkrátka jsem chtěl vytvořit to, co cítím, co musím vyjádřit. Jak se vyvíjí moje mysl, tak v souvislosti s ní se vyvíjí i můj oneman band.

„Between My Dead“ je název tvého posledního alba. Jak vnímáš toto album s ohledem na vývoj, kterým si tvůj projekt prošel? Máš představu, jakým směrem se bude dál ubírat? Jaký byl chod tvých myšlenek, když jsi na desce pracoval?
Nevím, co přijde v budoucnu. Jak jsem už řekl, všechno důležité se bude vyvíjet od mého vědomí. Uvidíme, jak se bude v průběhu dalších let vyvíjet. Na „Between My Dead“ se jistě podepsaly halucinace a jakési škarohlídství. Můj vnitřní svět je opravdu hodně temný. Kolem sebe vídám spousty mrtvých, příšery, vlkodlaky a taky mrtvá novorozeňata. A přesně tyhle pocity odráží tohle album. Stejně jako při realizaci všech předchozích, tak i tohle vzniklo velmi rychle. Kolem jednoho či dvou měsíců bylo všechno složeno a nahráno.

Čili každé album je jistým odrazem toho, co se odehrává ve tvé hlavě? Počítám, že všechny své počiny nahráváš spíše doma, nikoli ve studiu…
Ano, každé album odráží stav mé mysli. Jinak všechny nahrávky nahrávám skutečně u sebe doma. Mám dobrou výbavu. Zážitek z práce je hned lepší.

Eternal LamentDokázal by uvést jméno nějakého umělce (kapely), který zásadní měrou ovlivnil tvůj životní postoj k hudbě?
Některé skupiny mě ve svém konání rozhodně povzbudily. Například SHAPE OF DESPAIR…

Je hudba ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR odrazem tvé vlastní povahy? Považuješ se za melancholického člověka? Máš např. hodně přátel na metalové scéně?
Ano, moje hudba dokonale odráží mou povahu. Už dlouhých devět let trpím schizofrenií a depresemi. Co se týče těch kontaktů, tak nějaké mám, ale není jich moc.

Jak bych charakterizoval svůj hudební vkus? Jaké kapely či žánry máš nejraději?
Moc se mi líbí veškerá hudba se silnou atmosférou. Funeral doom, drone, dark ambient, dark folk, klasická hudba, ale i brutální death metal, extrémní black, blues, jazz a některé další žánry. V metalu je pak pro mě nejdůležitějším prvkem hlas.

Mohl bys v krátkosti představit vlastní postoj k dnešnímu světu a lidstvu obecně? Problémy s uprchlíky, islámský terorismus… atd.
Vzhledem k mé nemoci a depresím, nepatřím do této reality ani do vašeho světa. Váš svět jednoduše není můj. Ano, je to smutné, ale lidé jsou prostě takoví. Od začátku věku až do konce to zůstane stejné.

Francie je v poslední době zmítána mnoha problémy, mezi kterými nejvíce vyčnívají teroristické útoky. Možná je to úplně stupidní otázka, ale stejně se zeptám… Jsi spokojen s životem v tak multikulturní zemi, kterou Francie v současnosti je?
Existují teroristické útoky v mnoha jiných zemích, nejen ve Francii. Zpravidla se ale nejvíce mluví o těch státech, kde je vyšší životní úroveň. Jsme na začátku hodně smutných let.

Between-My-DeadProsím, můžeš představit také další hudební projekty, na kterých se podílíš?
Je toho dost. Zde jsou mé oneman projekty: CATACOMBED (Drone), LOW CAVE SOUNDS (Drone ambient), PLAGUEPRAYER (Horror Funeral Doom), CAELUM NATUS EX MORTUUS (Dark ambient), URSUS HORRIBILIS (Death).

Pak jsem členem těchto mezinárodních kapel, jakožto vokalista: ARRANT SAUDADE (doom/death metal) a ANCIENT LAMENT (funeral doom metal). V místních kapelách ještě působím ve SCORCHED EARTH (death metal) – zde jsem vokalistou. To stejné pak u WE HATE YOU TOO (piano duo s growlingem).

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Na co se tvoji příznivci mohou těšit? Zároveň ti děkuji za rozhovor a přeji ti vše dobré!
Mám připravené album pro ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR, k dispozici bude už v srpnu. Zároveň pracuji na ilustracích knihy ABYSMAL GROWLS OF DESPAIR, jejíž jsem autorem. Dále mám připravena alba pro CATACOMBED a PLAGUEPRAYER, která čekají na vydavatele. Věnuji se i novým skladbách brutal-deathmetalových URSUS HORRBILIS a rovněž dělám na tom, aby SCORCHED EARTH mohli hrát živě. Brzy budeme také nahrávat naše první album. Děkuji ti za tvůj zájem a tvé otázky!

ALL

http://abysmalgrowlsofdespair.bandcamp.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *