ABUSED – Víme, že nejsme kapela na pařbu, ale na poslech!

Prázdniny v čoudu, léto skoro v čoudu a nyní už nám nezbývá nic jiného, než vzpomínat na nádherné vzpomínky a zážitky. Když tyhle představy spojím s hudbou, tak si rázem říkám, která pak kapelka mě přes prázdniny zaujala? Bylo toho samozřejmě víc, ovšem kdybych měl vybrat svůj osobní český objev, byla by to právě trojice plzeňských muzikantů, říkající si ABUSED. Jejich melancholická podoba hard coru mi skutečně padla do noty, a proto si myslím, že tento rozhovor nebude vůbec od věci. Na mé otázky odpovídal Michal „Majkl“ Brožík – kytara, zpěv

Mohl bys v krátkosti kapelu představit? S jakým cílem jste ji vlastně dávali dohromady? Mají členové ABUSED zkušenosti ještě z nějakých jiných kapel?
Kapelu ABUSED tvoří Josef „Pepe“ Kolínský ze Stříbra, kde zkoušíme, Vojtěch „Vujtěch“ Řežábek z Mariánských Lázní a Michal „Majkl“ Brožík z Plzně. Kapela funguje necelé dva roky. Všichni jsme předtím působili v jiných kapelách. Pepe v deathmetalových ANIMAL HATE a hard coreových KEEP AWAY FROM CHILDREN, Vujtěch v punkové ŘETĚZOVÉ REAKCI a já hraju nadále ve SMASH OF GARNET. Nebylo to tak, že jsme se potkali a řekli si, že založíme kapelu. ABUSED jsme dali svým způsobem dohromady já a Pepe, protože už nás nenaplňovalo to, co jsme se svými kapelami hráli. Já grunge a Pepe death metal. Neznali jsme se. Dali jsme se dohromady úplně náhodou. Potřebovali jsme ještě někoho a našli jsme Vujtěcha, teda spíš on si našel nás, taky úplně náhodou přes inzerát. Hned jak jsme udělali čtyři věci, odjeli jsme je natočit do studia a až poté jsme začali vystupovat.

O vaší hudbě se dá říci, že patří k těm melodičtějším emo hard coreovým stylům. Moc mě ale také překvapilo, že velký prostor dáváte skoro až melancholickým pasážím. Jak jste k tomuto stylovému crossoveru dospěli? Měli jste dopředu v plánu, že tudy se chcete ubírat, anebo ten váš vývoj nabral naprosto přirozený kurz?
Neměli jsme nic naplánovaný. Bez melancholických pasáží bychom to nebyli my. Všechno je daný tím, jak to cítíme. Musí to jít z nás naprosto přirozeně, bez nějaký nutnosti něco vymyslet. A když to tak není, když to jeden z nás tak necítí, má jakékoli pochyby, jdeme od toho nebo to probereme a následně poupravíme. Taky je to daný našim vývojem. Když vezmu úplně první skladby, a skladby co děláme teď, je to rozdíl. Ne až tak markantní, ale je… v náladách, v postupech, atd. Už trochu víme, co od sebe navzájem můžeme čekat. Lépe se tvoří, i když si občas trochu nakládáme…

Nedávno jste vydali CD-R „Inside“. Můžete ho nějakým způsobem představit, aby měli posluchači představu, co na něm mohou najít?
Na „Inside“ je osm skladeb, z toho jedna bonusovka „Dawning“. CD je vlastně souhrn toho co jsme udělali za rok 2004. Je odrazem našich nálad a zážitků, tím co nás během toho roku potkalo. Jak samotná hudba, tak i texty. Jsou na něm pomalejší skladby ( „Flames“, „Roots“, „The Last Chance“ ) a zároveň i svižnější ( „Rise“, „Palm“, „Mute“ ). Určitě není na první poslech, což jsme si nejednou ověřili.

CD-R jste si vydali vlastním nákladem, což v dnešní době není žádný med. Kontaktovali jste třeba nějakou vydavatelskou firmu? Je vůbec na našem trhu nějaké label, který by preferoval podobnou hudbu?
Abych řekl pravdu, tak jsme ještě žádného vydavatele nekontaktovali, ani se o to nepokoušeli. O žádném labelu, který by vydával podobnou muziku, zatím nevím. Chtěli bychom nějaký label oslovit, ale já jsem v tomhle směru spíše skeptik. Určitě se nechceme za každou cenu někam vtlačit.

Když se člověk zadívá na zadní stranu CD, tak tam najde nejen soupis všech skladeb, ale rovněž k nim připsaná jakási hesla? Můžeš vysvětlit, co mají tato slovní spojení vyjadřovat? Mají sloužit jako nějaká vodítka k textům?
Vše na „Inside“ má svůj smysl. Nejedná se o hesla, ale o věty, do kterých jsou vsazeny názvy jednotlivých skladeb. Celek tak naznačuje, o čem „Inside“ je. Měl by uvést posluchače do obrazu.

Jak už jsem se zmínil; hudba ABUSED je samozřejmě kytarová, ale také pomalá a melodická. Nemáte přece jen problém s nepochopením posluchačů, a to většinou na koncertech? Předpokládám totiž, že většinou vystupujete s HC kapelami… A přece jen, vy takovou tou hardcoreovou agresivitou příliš neoplýváte…
Víme o tom, ale nechceme nic předstírat. Víme, že nejsme kapela na pařbu – i když párkrát jsme byli překvapeni, ale na poslech. Pro mě osobně je větší nářez „emo“, to co mě „rozloží“ na milion kousků. Hodně samozřejmě záleží na samotných posluchačích, jak nás dokáží pochopit a vlastně se s námi ztotožnit. S nepochopením jsme se častokrát setkali a asi se s tím budeme setkávat dál, jsme s tím smířeni.

Mám pocit, že na dnešní HC scéně fungují takové dva tábory. Jedna strana sází na osvědčený starý old school hard core, ta druhá tíhne spíše v dnešní době velmi populárnímu nu-metalu, přičemž samozřejmě vznikají takové dva „soupeřící“ tábory… ABUSED ale nepatří ani do jedné škatulky. Souhlasíš? Je to pro vás spíše výhoda, nebo nevýhoda?
Souhlasím s tebou. Myslím si, že je to pro nás do jisté míry výhoda.

Hrajete pouze ve trojici. Neuvažujete třeba o přibrání nějakého dalšího člena? Mám totiž pocit, že např. klávesy by vaši hudbu mohly obohatit!
Přibrání dalšího člena jsme zavrhli už dávno. Takhle nám to vyhovuje a nechceme nikoho jiného. Plánujeme naši hudbu obohatit, ale nebudu zatím nic prozrazovat…

Poprvé jsem vás na živo viděl na STRATEKK festu u Slaného. Spolu s vámi tam hrály i další emo HC partičky. Zajímalo by mě, jak se vám třeba líbí skupiny typu FUCK DA KAROT, RAVELIN 7 atd.
Líbili se nám FUCK DA KAROT. Mně se hodně líbili jejich nápaditý kytary. RAVELIN 7 jsme bohužel už nestihli, ale znám.

Na vaší tvorbě se mi nejvíce líbí především ty pomalejší skladby, jako např. „Flames“ nebo „Palm“. Právě tyhle kousky mi trochu evokují slavné legendy ALICE IN CHAINS, případně MAD SEASON. Patří tyto kapely k vašim oblíbeným?
Trefil jsi se. Tyhle kapely jsem dřív poslouchal, takže patřili k mým oblíbeným. Poslouchal jsem grunge a hrál jsem grunge, ale to už je pryč. Teď jsem našel to, co mě baví. Přiznám se, že jsem někdy zklamán tím, že můj projev tyhle kapely občas připomíná. Pepe i Vujtěch ale tohle neposlouchají, ani si nemyslím, že by poslouchali právě tyhle kapely.

Když už jsme u těch hudebních inspirací. Mohli bys prozradit, jaké album tě v poslední době zaujalo? Tuzemské i zahraniční. Co např. říkáš na návrat slavných emo-hardcoristů, LIFE OF AGONY?
V poslední době mě zaujali 36 CRAZY FISTS a jejich album „A Snow Capped Romance“, což je, dá se říct, hodně ale hodně nápaditý nu-metal. Pak jsou to TEAM SLEEP. To je hodně pocitová kapela, která si neuvěřitelně pohrává s atmosférou. Taková pohodovka k usínání. PERFEFEKT CIRCLE – „Emotive“, což už není až taková novinka, ale taky parádní. A THE MARS VOLTA a jejich poslední album „Frances The Mute“. To je neřízená a neovladatelná smršť!! Z českých kapel si rád poslechnu DIVE, THE.SWITCH, MADE BY THE FIRE a spoustu dalších… Kapelu LIFE OF AGONY jsem nikdy nesledoval. Myslím, že ani Vujtěch a Pepe. Tudíž jsem bohužel bez názoru.

Pocházíte z Plzeňska, kde funguje spoustu kapel (především metalových). Probíhá mezi vámi nějaká vzájemná spolupráce?
Určitě funguje. Bez spolupráce by to nešlo. Myslím, že si vzájemně vycházíme vstříc.

Když tak někdy prohlížím céda v obchodě a vidím, co někdy vychází za blbosti, a to u velkých firem, skoro se mi otevírá kudla v kapse. Není to pro hudebníky vašeho formátu poněkud frustrující? Co třeba říkáš na kolotoč kolem pořadu Superstar a „nováckých“ hvězd?
No comment

OK. Pojďme dál. Čím se členové ABUSED živí, případně jaké mají další záliby? Jestli to tedy není tajemství…
Pepe podniká ve stavebnictví, Vujtěch je zájezdový řidič a já jsem studentem a zároveň montuji sádrokartony (tenhle odstavec tam nemusí být, že ne?:) (….ale jo pozn. ALLeš)

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Kdy se budeme moc těšit na další matroš? Chystáte nějaký stylový posun, případně jakou cestou se chcete dále ubírat?
Teď dáváme dohromady nové věci s plánem jít do studia začátkem roku. Uvidíme… Nějaký velký stylový posun rozhodně nechystáme, ale od „Inside“ uplynula dlouhá doba, tudíž jsme se zase trochu posunuli. Doufám, že to bude na dalším CD znát.

Velice vám děkuji za rozhovor! Poslední slova patří tobě…
Tak určitě chceme poděkovat rodinám, naší fotoslečně Majdě, Pučkovi, Chosému, mechanikovi, přítelkyním bývalým i současným, fanouškům a všem těm, kdo nás podporují a věří nám.

ALL

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *