ABSTRACT – Palba divokých blesků!

slovakiaTrvalo to možná o něco déle, ale dočkali jsme se! Slovenská instrumentální metal banda ABSTRACT, konečně zrealizovala nástupce šest let starého počinu „The Pantomime in Neosolium“ a nutno podotknout, že se nový materiál opravdu povedl. Kapela si dokázala zachovat svou typickou tvář, ale zároveň do tvorby zavlekla celou řadu nových implantátů. „Svěžest a nápaditost“. Krátký to citát, jež dle mého skromného názoru, jednoznačně popisuje vše potřebné, co je na „Lightheory“ ke slyšení. Vše ostatní už nechávám na Peterovi Lengsfeldovi…

Ahoj Peter! Vítej po čase u rozhovoru pro R.U.M. zine. Když jsme spolu hovořili naposledy, mluvil jsi o tom, že je pro tebe klíčové, abys do sestavy ABSTRACT zapracoval nové členy, kteří budou hudbu cítit podobně jako ty. Povedlo se?
Ahoj Aleši! Tiež som rád, že sa zase stretávame spolu při rozhovore. No povedlo? Jako sa to vezme. Zakladnú zostavu ABSTRACT tvoria traja dlhoročný členovia, čiže ja, solový gitarista Palo Gablík a bass gitarista Julo. Viac menej sa jednalo o to, aby sa post bubeníka v kapele ustálil a my sme nemuseli každú chvílu hladať noveho člena k bicím. Od vydania našeho druhého albumu „Pantomime In Neosolim“ u nás hrali postupne dvaja bubeníci, ktorý to však po určitej době vždy vzdali. Až koncom roka 2012 sme našli schopného človeka, ktorý u nás zasadol za bicie, dokončil s nami práce na novom albume a zaroveň sa stal aj právoplatným členom kapely. Tým novým členom na bubeníckom poste je Juraj Drugda. Čo sa týka postu klávesáka tak aj tam vznikli určité problémy, pretože po odchode Milosha z kapely v roku 2007 kvôli pracovnéj vyťaženosti, prišiel do kapely mladý klávesák Matej „Freedom“ Sloboda. Ten však v kapele zotrval asi tri roky a potom tiež ohlásil odchod z kapely. Kedže sme však po odchode Freedoma z kapely žiadneho nového klávesáka nezohnali, tak nám pomocnú ruku opäť hodil náš pôvodný klávesák Milosh a dokončil věci na novom albume „Lightheory“ s nami, za čo mu patrí velká vdaka. Momentálne však ABSTRACT pôsobí v štvorčlenom zložení a dufam, že už nebude potrebné hladať nejakých nových členov do kapely.

Jak moc náročná byla příprava materiálu na novu desku? Podřizovali se tvoji kolegové striktně tvým představám, anebo to ve vašem případě byla spíše kolektivní práce?
Ako som už povedal. Náročná bola hlavne z toho hladiska, že sme museli stále meniť bubeníka a tak isto aj z časti klávesáka. Práce na novom albume sa začali defacto už v roku 2009, kedy sme začali zbierať prvé nápady a riffi. Každy člen priniesol nejaké nápady a kompozície a spoločne sme to potom dotvárali do finálnej podoby. Takže to bola čisto kolektívna práca, na ktorú prispeli aj ludia, ktorý už v kapele momentálne nepôsobia. Jedným slovom, za obdobie šiestich rokov na albume pracovalo 7-8 ludí. Finálnu podobu albumu „Lightheory“ sme však už riešili len my štyria. Vždy sa snažím dávať priestor aj ostatným členom v kapele při skladaní hudby. Nie som Despota 🙂

LightheoryTeď mám takovou otázku, na kterou jsme se tě chtěl zeptat už delší dobu. Pociťuješ někdy, že mají mnozí lidé problém vaši hudbu kamkoliv zařadit, a to prostě z toho důvodu, že je ryze instrumentální? Domníváš se, že vokál hraje někdy při kategorizaci hudby, zásadní úlohu?
No pozri sa. Ja to vidím tak, že samozrejme sa hudba škatulkuje lepšie ked je tam použitý spev. To bez debaty. Aj ked v niektorých prípadoch mám aj ja už problém určiť, v akom štýle sa daná kapela pohybuje 🙂 Nemyslím si však, že by nás ludia mali problém zaradiť. Minimálne v Čechách a na Slovensku si myslím, že nás ludia poznajú a vedia čo sme za kapelu a v akých vodách sa asi tak pohybujeme. Keby som to mal zaškatulkovať ja, tak asi najlepšie by to vystihovalo slovo INSTRUMENTAL PROG METAL z vplyvom POST ROCK a DARK METAL. 🙂 Uplne najviac sa mi však páči klasický výraz INSTRUMENTAL METAL .

Nyní se zaměříme už na „Lightheory“! Přiznávám, ne že bych vám úplně nevěřil, ale sám jsem si říkal, jestli ti ABSTRACT mají vůbec kudy jít, aby byli schopni metalové posluchače ještě něčím překvapit. A vida! Povedlo se! Nahrávka na mě působí nesmírně pestře, každá skladba je něčím zajímavá a jedinečná. Domníváš se, že přesně tohle je ta pravá podstata současných ABSTRACT?
Myslím si, že ano. Presne o to nám išlo už od samého začiatku. Aby každá skladba bola svojím spôsobom jedinečná a album jako celok poslucháča nenudil. Dosť vela času som strávil premýšlaním nad celou koncepciou albumu. Predstavoval si jako budú jednotlivé skladby uložené a čo sa do ktorej skladby hodí a čo nie. Sám nemám rád nudné nahrávky, ktoré po tretej skladbe vypínam. Tak isto sme dosť vela vecí riešili už při predpodukcii. Počúvali demonahrávky jednotlivých skladieb a upravovali to do finalnej podoby. Velkým prínosom bol aj producent albumu Jozef „Caco“ Matejka, ktorý má velký rozhlad a už od začiatku vedel jako by mal ten album vyzerať. Jednoducho, skvele sme sa doplňali a v študiu ešte pár vecí upravovali k absolutnej spokojnosti. Presne ako si povedal, vytvorili sme pestrú a zaujímavú nahrávku.

Kde hledáš inspiraci pro skládání hudby? Změnilo se v tomto směru něco od doby, kdy jste s kapelou začínali? Co má na tvoji skladatelskou vášeň největší vliv?
Aleši, inšpiráciu hladám všade kde sa dá. Stále počuvam rôzne kapely, filmové hudby a tiež nepohrdnem ani umením jako malba alebo fotografia, kde nachádzam tak isto kopec inšpirácie. Myslím si, že ak sa člověk venuje akemu kolvek umeniu, (a inštrumentálny metal ja za umenie rozhodne považujem) mal by mať velký rozhlad. Rozhodne to človeka posúva neskutočne dopredu. Takže to sa možno zmenilo od doby, ked sme začínali z kapelou, že máme vedší rozhlad a vie nás ovela viac vecí inšpirovať při tvorbe hudby. No a čo má najvetši vplyv na skladanie? No asi daný moment. Určitá chvíla, ktorá spustí obrovskú chuť tvoriť. Jednoducho prídu nápady, prival energie a chuťi do tvorby svojho vlastného diela. Niekedy na to stačí pozrieť si dobrý film, inokedy to príde úplne samo. Vždy je to ale rôzne.

Lighteory tourNa novince se v jednotlivých skladbách objevují namluvené útržky, jež deklarují to, že má deska „Lightheory“ nějakou jednolitou myšlenku, nějaký koncept. Bylo vaším záměrem i to, aby se člověk právě nad celkovou myšlenkou desky, zamyslel? Nemyslím si sice, že by vaše předchozí nahrávky byly v tomto ohledu úplně prázdné, ale mám pocit, že dříve jste se zaměřovali spíše jen na atmosféru, ale teď jste k tomu všemu přidali hlubší sdělení. Vnímáš to podobně?
Pri tvorbe albumu „LIGHTHEORY“ sme už od začiatku vedeli, že bude obsahovať takéto pasáže. Chceli sme album trochu odlíšiť od našich predošlích nahrávok a hovorené utržky nám prišli jako skvelý nápad, ktorým sme chceli poslucháča vtiahnuť do deja a celkovo ho aj zaujať. Presne jako vravíš. Vieš, ja mám velmi rád aj naše staršie albumy „Fragmenthea“ a „Pantomime in neosolium“, ale tento raz sme sa chceli posunúť zase trochu niekde inde. Jako som povedal. Takže to vnímame úplne rovnako Aleši. Dufam, že sa trochu nová tvár ABSTRACT bude ludom páčiť!

Další věc, která mě napadla se týká právě atmosféry. Vaši hudbu jsem vždycky vnímal jako takový romantický obraz (doomový obraz)… nyní se ovšem střetávám s celou řadou hodně razantních motivů, místo rozkvetlých luk, mám najednou pocit, že se procházím moderními metropolemi a vnímám kolem sebe všechny ty šílenosti světa – možná to dělají i všechny ty nasamplované zvuky… Jsi jako autor vůbec schopen vnímat všechny ty změny, kterými procházíte úplně samovolně?
Všetko je to spôsobené tou zmenou, ktorú sme chceli urobiť na novom albume a aj sme ju zrealizovali. Dalo by sa povedať, že sme prešli z romantiky do reality. 🙂 Treba to vnímať jako klasický vívoj kapely. Chceme sa jednoznačne posúvať dalej a nie stáť na mieste. Chceme našim poslucháčom a fanušikom stále ponúkať niečo čo ich nejako bude zaujímať. Vieš, v inštrumentálnej hudbe môžeš robiť prakticky čokolvek. Je tu milion možnosťi. Ešte teraz ti neviem povedať napríklad jako bude vyzerať náš nový album, ale určite sa budeme snažiť aby bol zaujímavý. Nechaj sa prekvapiť. 🙂

Pokud bych se měl opravdu detailně zaměřit na struktury vašich nových skladeb a na to, co se v nich opravdu odehrává, napadají mě hned tři velká jména, jež se v dnešní době prezentují obdobným způsobem: IHSAHN, ENSLAVED a RIVERSIDE. Každá z kapel je sice trochu jinde, ale ten přenos obsáhlosti hudby směrem na posluchače, je jakýmsi společným jmenovatelem. Jsou pro tebe alba těchto kapel alespoň zdánlivou inspirací?
Samozrejme, že áno. Všetko sú to skvelé kapely, ktoré sa mi páčia. Uplne najviac z toho mám rád tvorbu majstra IHSAHNA. Ale aj jeho predošlú kapelu EMPEROR si velmi rád pusťím. Tieto kapely ktoré si spomenul sú však len malým zrnkom z toho, v čom všetkom nachádzam ( a nie len ja ale aj ostatný členovia ABSTRACT) inšpiráciu. Smerovanie je však z tvojej strany velmi dobré! 🙂

Abstract_promoJak už jsem uvedl, vaše nové album překypuje nápady, jednotlivé skladby jsou nesmírně košaté a právě proto je i jejich poslech velkou zábavou. Jak dlouho vám kupříkladu trvá, než složíte celou skladbu? Necháváte si před natáčením u vybraných skladeb otevřená vrátka s ohledem na závěrečnou finalizaci, která probíhá až ve studiu?
Aleši, při každej skladbe je to iné. Každá skladba vyžaduje nejaký čas kým sa dostane do finálnej podoby. Pri niektorých to môže byť polroka alebo aj dlhšie, a niektoré skladby na albume sme napríklad spravili za dve – tri skúšky. Mimochodom, ked si spomínam, tak napríklad skladbu „The Stone“ sme skladali velmi dlho, pretože sme stále s ňou neboli spokojný. Stále sme na nej niečo menily. Zdanlivo jednoduchá skladba nám zabrala velmi vela času, kým sa dostala do takej podoby v akej ju môžeš počuť na albume. Vždy si však nechávame, ako vravíš otvorené vrátka při práci v štúdiu. Je to pre nás jednoznačne lepšie. Až tam sa nakoniec ukáže jako bude vyzerať konečná verzia danej skladby. Inak tomu nebolo ani teraz, že sa niektoré věci a pasáže dokončovali a menili priamo v štúdiu.

Existují kapely, které ztratily své kouzlo přesně v době, kdy se upsaly nějakému velkému labelu. Jaké by to bylo pro tebe? Na jedné straně by se z tebe stal stoprocentní profesionál, mohl by ses věnovat pouze hudbě, ale na druhou stranu by nad tebou vysela povinnost vydávat alba ob jeden rok. Nechci se ani ptát, jestli bys byl schopen vydávat kvalitní alba jako „Lightheory“ v krátkých časových intervalech, ale spíše měl zajímá, jestli jsi po něčem takovém opravdu toužil (či stále toužíš)?
Poviem ti to takto. Určite by som bol rád keby ABSTRACT vydávala nejaká zahraničná vedčšia firma. Tým pádom by sa naša hudba dostala ešte viac do povedomia ludí a jednoducho by bola kapela viac na očiach verejnosti. Avšak tá daň zato, ktorú by som mal možno palaťiť mi je velmi proti srsti. Ja potrebujem při tvorbe a celkovom chode kapely velmi vela slobody. Nechcem byť ničím a níkým obmedzovaný a ani nechcem dostávať nejaké diktáty, čo a kedy mám robiť. Na druhej strane však chápem aj ludí vo vydavaťelstvách, že to tiež nemajú lahké. Jednoznačne by som nechcel byť v dnešnej době odkázaný nato aby ma mala živiť hudba. To by som bol asi za týždeň bezdomovec. Vieš, možno v minulosti (před takými 15-timi rokmi) som po takých veciach túžil. To poprieť nemôžem, ale časom to člověk začne všetko vnímať uplne ináč a prehodnotí všetky za a proti. Uvidíme. Teraz sme náš nový album vydali pod časopisom Pařát a myslím si, že to bolo to najlepšie čo sme mohli spraviť. V tomto vydavatelstve jako aj časopise je ciťiť obrovskú ludskosť, odhodlanosť a hlavne sdrdce na správnom mieste. A to je pre nás smerodatné.

Dokázal bys nyní nějakým způsobem popsat, jaké postavení mají ABSTRACT v zahraničí? Dostáváš na vaši tvorbu nějaké ohlasy z venku?
Myslím si, že nás poznajú hlavne v krajinách v ktorých sme odohrali už nejaké koncerty. Nevravím, že sme nejako velmi známa kapela, to určite nie, ale viem že nás registrujú a vedia, že sme na scéne a čo hráme. Práve s týchto krajín paradoxne dostávame vždy najvädšie ohlasy na našu tvorbu. Zaroveň sme aj v kontakte z niektorými fanušikmi z týchto krajín na internete. Určite je však stále na čom pracovať a dostávať meno ABSTRACT čo najviac do povedomia zahraničných fanúšikov. Je našou prioritou hrať koncerty v zahraničí, pretože tým kapela získava kopec skúseností ktoré môže zuročiť v budúcnosti. Takže keby som to mal zhrnúť do jednej vety, tak ABSTRACT v zahraničí určite poznajú, ale mohlo by to byť aj lepšie. 🙂

LegoV nedávné době jste podnikli propagaci alba přímo na Gothoom festu, dokonce jsem viděl nějaké fotky, kterak ukazuješ své „dítko“ kapele HYPOCRISY 🙂 Čili, jak sis to všechno užil a také mě zajímá, co si myslíš o všech těch obstrukcích kolem? Dělo se v této souvislosti něco, co bylo spojeno s touto kauzou?
Ja som si Gothoom fest užil naozaj skvele. Je to skvelý festival a som rád že naberá na sile! Petrovi za to patrí obrovská vdaka a obdiv, že sa dal na organizovanie niečoho takého velkého. Všetky tie kecy a žvásty, ktoré boli popisané v mediach proti tomuto festivalu sú len púha fraška. Ja som len neveriacky krútil hlavou jako je niečo také v dnešnej době ešte možné. Zase sa raz ukázalo jako je Slovensko za opicami!! Na druhej strane media urobili Petrovi nechtiac velmi dobrú reklamu a o festivale sa dozvedeli aj taký ludia ktorý o ňom nemali ani šajnu. Verím, že už konečne zvíťazí zdraví rozum a už nikdy nebudeme musieť čeliť takýmto trapným momentom. Držím Petrovi všetky palce a GOTHOOM RULES !! A čo sa týka tých fotiek čo si videl, tak ja som kapele HYPOCRISY neukazoval vôbec náš nový album. To je omyl! Ja som si bol len dať podpísať, jako ich fanúšik nejaké ich cdečka. Nemám naozaj zapotrebí vnucovať nasilu svoju hudbu členom tejto kapely. To len tak na upresnenie. 🙂

Zanedlouho vás čeká několik zahraničních štací, mohl bys tuhle tour malinko představit?
An , chystáme podporiť náš nový album „Lightheory“ aj koncertným turné LIGHTHEORY TOUR 2014. Turné začne 19.9. v Humennom a východe Slovenska a obsiahne zatial štyri krajiny. A to Slovensko, Čechy, Madarsko a Chorvátsko. V Čechách nás budú môcť fanúšikovia vidieť v Prahe a Mladej Boleslavi, v Madarsku navštivime mestá Nyiregyháza a Debrecen a v Chorvátsku odohráme koncerty v mestách Zagreb a Novi Marof. Kompletný zoznam koncertov a aj kapiel ktoré budú s nami hrať najdu fans na našej facebook stránke, alebo na stránke Bandzone. Sme pripravený vám skladby z albumu „Lightheory“ predstaviť aj naživo priatelia!

Netušíš, jak slovenským kapelám hatí konflikty na Ukrajině, koncertování právě v těchto končinách?
Momentálne, jako môžeme vidieť, je situacia hlavne na východnej Ukrajine katastrofická! Takže koncertovanie tam teraz nemá absolutne zmysel. Možno sú nejaký promotéry alebo organizátori, ktorý robia nejaké koncerty, ale myslím, že je to skôr vynimočne. Ukrajinský konflikt teda na 100% hatí koncertovavie na ich uzemí… nielen Slovenským kapelám. Treba už len dúfať, že sa situacia zlepší. Možno na západe Ukrajiny je ten stav lepší, ale naozaj si netrúfam povedať v akom štádiu je situacia tam. Neviem osobne či by som odporúčal kapelám teraz sa pokúšať hrať nejaké koncerty na Ukrajine. Prajem tej krajine čo najskôr mier !!

Plánujete na podporu alba ještě nějaké další aktivity? Má tím na mysli nový merch, realizace klipu atd. Přemýšleli jste kupříkladu i o vinylové verzi „Lightheory“?
Určite plánujeme! Už teraz ti môžem povedať, že merch bude. Fanúšikovia sa ho dočkajú čoskoro. Tak isto aj rozmýšlame o realizácii videoklipu, kedže to však nieje nikdy lacná záležitosť, tak príde trochu neskoršie. Teraz je pre nás hlavné pripraviť na prichádzajuce turné LIGHTHEORY TOUR a podporiť nový album aj koncertami. No a čo sa týka vinylovej verzie „Lightheory“, tak to by sme určite boli radi keby bola, ale momentálne neviem jestli by sa našiel niekdo kdo by prejavyl záujem o vydanie albumu na platni. Ak áno, tak jednoznačne ideme do toho, pretože dnes sa vinyly opäť vracajú, čo je skvelé .

Moc děkuji za rozhovor! Doufám, že i v příštích letech budete vydávat alba k radosti všech metalových fans!
Dakujeme velmi pekne Aleši. Taktiež dúfam. Verím ,že sa čoskoro vidíme a prajem všetkým našim fans pekný posluch našeho nového albumu LIGHTHEORY !! Vidíme sa na turné priatelia. SALUTE!

ALL

http://abstractband.eu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *