ABSTRACT – Jako kdybychom dělali na nějakém soundtracku k filmu. Nového alba se už nemůžeme dočkat!

Instrumentální metal + Slovensko = ABSTRACT! To už zkrátka každý dobře informovaný posluchač ví. A protože mají „chalani“ před nahráváním dalšího alba, rozhodl jsem se, že po nějaké době znovu vyzpovídám letitého frontmana Petera „Lego“ Lengsfelda. Vzájemně jsme v kontaktu v podstatě od té doby, co ABSTRACT začali tvořit (a RumZine vycházet jako xerox). Peter je prostě sympaťák, mám ho opravdu rád! 🙂 Zároveň je super, že ho ani v takto depresivní době neopouští dobrá nálada. Hromadu optimismu teď potřebujeme všichni ze všeho nejvíc. Jdeme na to!

Péťo, zdravím tě po nějaké době znovu na RumZinu. Už je to možná trochu fádní, ale stejně se musím zeptat. Je tomu skoro rok, co se potýkáme s covidovou pandemií. Jak jsi prožil tento hodně zvláštní rok?
Ahoj Aleši, zdravím tě a čtenáře RumZinu taktéž. Já osobně jsem měl pandemický rok 2020 spíše pracovní a cestovatelský. Hrát se nedalo skoro vůbec, což mě samozřejmě velmi mrzelo. Nicméně jsem začátkem roku pracovně navštívil italské město Rimini a San Marino. Potom v létě jsem poprvé vyšel na Kraľovu hoľu (kopec v Nizkých Tatrách), takže turistika. 🙂 To jsem hodně chtěl. Pak jsem absolvoval dovolenku na Kypru, a tím pádem jsem poprvé cestoval letadlem. 🙂 To pro mě byla rovněž výzva. A také jsem ještě prožil pěkný víkendový pobyt v aquaparku Bešeňová, kde jsem se koupal. Paradoxně taktéž poprvé. Vlastně, když to spočtu, tak to pro mě nebyl vůbec špatný rok. Hodně věcí jsem jednoduše zkusil poprvé, takže to byl rok plný výzev. Jen škoda těch koncertů. Jako kapela jsme se alespoň mohli věnovat i natáčení našeho dokumentu.

Dokument? Tak to je velmi zajímavá novinka! Jak jste s tím počinem daleko?
Natočit dokument o ABSTRACT jsme se rozhodli už před několika lety. Jednoduše jsme si řekli, že si kapela něco takového zaslouží, vždyť v roce 2020 oslavila pětadvacet let na scéně! Dále jsme chtěli našim fanouškům přiblížit to, čím vším jsme si jako kapela prošli. Začali jsme tedy sbírat materiál a digitalizovat všechny staré VHS kazety a fotky. Postupně jsme nahrávali rozhovory se současnými a bývalými členy. Původně bylo naplánováno, že dokument ponese název „Instrumentary“ a vydán bude ještě v roce 2020. Pak ale přišla již zmíněná „korona“ a ta naše plány přibrzdila. Letos v létě bychom však měli mít všechno dokončené. Určitě o tom budeme informovat.

Měl jsi během tohoto období více času na skládání a poslech hudby? Stihli jste v roce 2020 odehrát nějaké koncerty?
Jasně, věnoval jsem se i skládání nových skladeb na nové album, to je samozřejmé. Bez toho by to nešlo. 🙂 Chybělo mi jen, že jsme se jako kapela nemohli společně setkávat na společných zkouškách ve zkušebně. Všechno jsme si nahrávali do počítače a tvořili tímto způsobem. No a co se týče koncertů za rok 2020, tak jsme stihli odehrát pouze dva. První byl ještě v lednu, to byl výroční koncert našich kamarádů RECONCERN, jež oslavili deset let na scéně. Druhý koncert jsme pak odehráli s legendou TITANIC a našimi kamarády z LUNATIC GODS. To bylo někdy začátkem března. Pak už přišel covid a všechno se zavřelo.

Jak často se nyní potkáváte? Skládání „na dálku“ je dnes v podstatě standardní záležitostí, ovšem takový ten „pokec o muzice“, to je asi to, co třeba tobě osobně musí chybět, nemýlím-li se?
Máš absolutní pravdu, Aleši. Hodně mi chybí takový ten osobní kontakt se členy kapely. Víš, já, kytarista a basák žijeme tady v Banské Bystrici, takže my jsme se ještě celkem potkávali. Náš bubeník ovšem bydlí v Bratislavě, což byl problém. Jednoduše se moc nedalo cestovat, jezdit do Banské Bystrice na zkoušky. Nicméně i nyní není situace nejlepší. A proto, jak říkám, bubeníka jsem neviděl skoro půl roku. 🙂 Je ale jasné, že si voláme a píšeme, jsme ve stálém kontaktu. Reálně jsme se však už dlouho neviděli. Doufám, že se tohle všechno změní a naběhneme na normální systém.

Máš během těch lockdownů čas i na jiné věci? Čím vším se vůbec zabýváš?
Tak já se v tomto divném období věnuji převážně práci a skládání nových nápadů a skladeb. Když je pěkné počasí, tak trochu turistika s kamarády… a pak pochopitelně poslech hudby. Jednoduše se toho moc dělat nedá. Skoro všechno je zavřené, takže vše v rámci možností.

Jaký bude podle tvého soudu kulturní život po pandemii? Kdy nastane ten „normál“? Máš na to nějaký názor? Počítat letos s festivaly, to by bylo asi hodně odvážné.
No já to vidím tak, že minimálně do léta je to s koncerty pasé. Bohužel. O festivalech ani nemluvím, tam je to nereálné úplně. Nikdo si nevezme na zodpovědnost organizovat nebo povolit akce velkých rozměrů. Už teď jsem četl, že se mnoho velkých festivalů ruší a další budou podle mého názoru přibývat. Myslím si, že budeme rádi, když tento rok proběhnou koncerty tak do 100 (maximálně 200) lidí, takzvané klubovky. To bude mega úspěch. Nějak od léta bych klubovky viděl reálně, myslím si, že v tu dobu by se mohlo něco začít organizovat. Přeji si to velmi, neboť vidím, jak kulturní život trpí. A nejen ten.

Poslední album „Lightheory“ jste vydali před šesti lety. Ani bych neřekl, že je to tak dávno. Jak na toto CD nahlížíš s odstupem času? Já si pořád stojím za tím, že  je to album hodně pestré, posluchačsky skutečně vděčné. Baví mě dodnes.
Mám na to podobný názor. Album „Lightheory“ je fakt velmi pestré a vyvážené. Jsme s ním jako kapela spokojeni.  Samozřejmě se tam najdou místa, které bychom s odstupem času změnili, ale tak už to bývá. Ať tak či onak, album mělo celkově velmi dobré hodnocení, lidem se líbí. A jak jsem už zmínil, máme z toho radost. Myslím, že o to nám skutečně šlo, o takovou tu spokojenost na obou stranách. To se v tomto případě vyplnilo.

V roce 2017 vydal Pařát kolekci „Remembrance – Instrumental Emotion/Aestuum II (MCMXCVIII), na které jsou zaznamenány obě vaše prvotní demonahrávky. Jak jsi s touto reedicí spokojen? Existuje ještě nějaký nikdy nerealizovaný materiál z let minulých, který máš uložený na dně šuplíku?
Že jsme dostali možnost vydat naše dema i na CD, to jsem byl hodně rád. Víš, Herdron přišel s nápadem vydávat tyto raritní materiály některým kapelám, které on považoval za vhodné. A my jsme byli mezi nimi. Byla to jednoznačně skvělá příležitost, mít tyto staré nahrávky v digitální formě. Tímto mu za tuto možnost velmi pěkně děkuji. S reedicí  jsme velmi spokojeni, moc nás to potěšilo. Tímto jsme však vyprázdnili náš šuplík úplně. Nemáme nic, co bychom mohli zveřejnit. Už budou jen nové věci a nový album. 🙂

Pro spoustu posluchačů jste se stali ikonou česko-slovenského undergroundu. Kdy sis např. uvědomil, že pro mnoho fans je vaše hudba důležitou součástí jejich životů? Je to jeden z podstatných faktorů, proč i nadále tvoříš hudbu?
Řeknu ti upřímně, že třeba tohle vůbec nijak nevnímám. Nějak to jde mimo mě. Jsem samozřejmě rád, když se naše hudba, kterou děláme, lidem líbí. To je jasné. A taktéž jsem rád, když si naši fanoušci kupují naše CDčka nebo trička. My však děláme hudbu z toho důvodu, že nás to takto baví. Je to náš koníček, který nás naplňuje. Nikdy jsem se na naši kapelu nedíval jako na nějakou legendu nebo něco takového. Spíše to beru tak, že parta dobrých kamarádů hraje spolu v jedné kapele a má společný cíl.

ABSTRACT jsou součástí metalového undergroundu. Jsem ale přesvědčen o tom, že by vaši hudbu ocenilo i trochu jiné publikum (nemyslím tím mainstreamové), ale nemá moc šancí se k ní dostat. Už ses někdy setkal s obdobným postřehem?
Ano, setkal jsem se s názory, že naše hudba je někdy hůře dostupná. Hlavně mladí a noví posluchači mají takové názory. Nicméně my fungujeme na všech možných platformách. Spotify, Apple Music, Bandcamp, YouTube, Facebook, Bandzone, Wikipedia atd. Takže si nemyslím, že by byl problém nás najít a vyposlechnout si naši hudbu, popřípadě ji zakoupit a podpořit nás tak. Každopádně, kdyby měl přece jen někdo z posluchačů problém, stačí navštívit oficiální stránku ABSTRACT. Tam to mají na podnose všechno.

Zajímá mě, co všechno bys byl ochoten pro zviditelnění kapely jště obětovat? Je vůbec ve vašich možnostech posunout kapelu ještě o level výš, a to zejména v promo záležitostech?
Toto je relativně těžká otázka. My se snažíme v rámci svých možností a financí propagovat kapelu jak to jen jde. Třeba však brát v potaz, že kapela je náš koníček, nikoliv zaměstnání. Vždy jsme se snažili, aby se o každém našem vydaném albu vědělo a abychom byli na očích. Opravdu hodně jsme koncertovali a i v budoucnosti v tom chceme pokračovat. Samostatně toho však mnoho udělat nemůžeme. Vždy je také potřebná pomoc vydavatelství a médií. Jednoduše to musí jít ruku v ruce, takže obětovat toho můžeme celkem dost, ovšem v rámci možností, jak jsem už říkal. Uvidíme, co přinese budoucnost. Určitě se ale budeme radovat z každé zajímavé a prospěšné spolupráce, jež se bude těchto záležitostí týkat.

Jakou odezvu má hudba ABSTRACT v zahraničí? Objevují vaši produkci i venku?
Ale jasně, objevují. Myslím, že ABSTRACT znají ve všech okolních státech. Hlavně tam, kde jsme hrávali, případně tam, kde hrajeme nejčastěji. Dost nám v tom pomáhají už zmíněné platformy (např. Spotify atd.). Máme odezvy i z končin, kde jsme ještě ani nehráli (Austrálie či USA). Myslím, že v tomto ohledu můžeme být relativně v pohodě.  Teď už jen začít znovu jezdit a hrát živě. 🙂

V současné době pilujete materiál na novou desku. Zkus nyní představit nějaké základní informace? Čeká na posluchače zvlášť podstatné překvapení?
Ano, pracujeme na novém albu. Jeho vydání je zatím předběžně naplánováno na podzim 2022. Jediné, co ti mohu zatím k novému albu říci, je to, že bude dost odlišné od ostatních nahrávek. Celkově bude obsahovat devět skladeb, které mi místy přijdou dost osobní, jako kdybychom pracovali na nějakém soundtracku k filmu.  Zkrátka jdeme trochu jinou cestou, byť tvář ABSTRACT zůstane i tak zachována. Nechte se překvapit!

Bude mít nová nahrávka nějaký koncept? Čím ses v posledních letech nechal nejvíce inspirovat?
To se ukáže až časem, jestli to bude mít koncept. Samotné skladby jsou však vytvářeny tak, že každá skladba má být svojská a originální, snadno rozpoznatelná. Nechceme, aby se posluchač v albu ztrácel. Co se týče mé inspirace, tak tam se toho mnoho nezměnilo. Stále jsou to lidské osudy, filmy, cestování a hudba samotná. Musím říct, že mě hodně inspirují nové kapely a jejich hudební postupy. Je zajímavé sledovat, kde všude se to dá ještě posouvat.

„Lightheory“ bylo album hodně energické. Co ovšem v tomto ohledu očekávat od novinky? Přiznám se, že jsem teď poslouchal po nějaké době CD „Fragmethea“ a ty melancholické plochy mě tam stále hodně berou.
Jak jsem už říkal, nové album bude jiné. Nechceme vydat žádný „Lightheory 2“ nebo něco podobného. Chceme se znovu posunout někam jinam. Tohle je pro nás důležité. U nás v kapele máme tu výhodu, že nejsme ničím limitováni. Možná to bude krok mimo, možná ne. To se ukáže až když bude deska venku. Tvář ABSTRACT bude však zachována. Jednoznačně se na nové album celá kapela těšíme. Ať už jsme ve studiu! 🙂

Zajímalo by mě, jak sebe vnímáš jako hudebníka? Řekl bys, že tě instrumentální metal v tomto ohledu hodně posunul, neboť to zkrátka byla podmínka k tomu, abys mohl dělat to, co opravdu chceš? Aby ses udržel v kondici, musíš stále dost pilně cvičit?
Myslím si, že jsem úplně průměrný hudebník. Nepovažuji se za nikterak výjimečného. Spíše bych sám sebe hodnotil jako hudebníka, kterého baví kapela a hraní v ní. Vždyť už to dělám přes pětadvacet let! A to je, myslím si, dostatečná oddanost. Hrát instrumentální metal, to byla od začátku jasná volba. Přesně tohle jsem chtěl dělat! Nikdy jsem však netoužil být nějaký super namakaný kytarista. To nechám jiným závodníkům. Je jasné, že musím také cvičit a udržovat se v kondici, jinak by to nešlo. Jen to ale až tak nepřeháním. 🙂 Volím takovou zlatou střední cestu.

Neuvažoval jsi někdy o založení nějakého dalšího projektu, kde by byl zpěv? Nelákalo by tě to? Přece jen, zkušeností máš na rozdávání.
Upřímně říkám, že ne. Neuvažoval. Všechnu svoji energii a nápady dávám výhradně do ABSTRACT. To mi úplně stačí. Vím, kde je moje místo a co mě baví. Měnit to už nehodlám. A taktéž si uvědomuji, že i kdyby byl nějaký boční projekt, tak by jsem mu nedokázal věnovat tolik času. To by nebylo dobré. V tomto ohledu už mám dlouhodobě jasno.

Kamaráde, moc ti děkuji za rozhovor, doufám, že to ve zdraví přežijeme a že se zas někdy ukážeš! Pokud máš ještě nějaké info, které bys chtěl předat čtenářům, máš nyjí prostor. Díky!
Děkuji za poskytnutý prostor a za zájem, Aleši. Budu určitě rád, až se znovu někde uvidíme. No a všem čtenářům přeji hlavně hodně zdraví! To je teď to nejdůležitější. Ať se už všechno vrátí do normálu, abychom se my všichni mohli opět potkávat na našich oblíbených podnicích, klubech a festech. Všechny Vás zdravím!

ALL

http://www.abstractband.eu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *