ABSTRACT – Instrumentální emoce.

Jsem moc rád, že vám mohu představit tuto velice sympatickou kapelu ze Slovenska. ABSTRACT produkují velice atmosférický instrumentální metal, který mě velice zaujal, ale víc už prozradí kytarista Peter, srdce této nadějné partičky.

Tak Peter, mohl bys říci něco o vaší poslední nahrávce?
Demo Aestuum II (MCMXCVIII) je našim druhým demom v poradí. Obsahuje sedem skladieb čisto atmosférického inštrumentálného metalu. Oficalne vyšlo na prelome leta a jeseňě 98. Od prvého dema „Instrumental emotions“ sa liší a to hlvne v troch bodoch: Lepším zvukom, pridaním nových nástrojou: Bassa, klávesy a nakoniec temami, ktorými sa zaoberáme. Nechcem však povedať, že demo „Instrumental emotions“ je oproti Aestuum II zlé demo. (pravda! pozn.) S obydvoma demami sme spokojný akurát Aestuum II lepšie vystihuje naše dalšie smerovanie.

Moc by mě zajímalo, jak vypadají vaše koncerty?
Tak toto neviem ako ti mám opísať. Je dosť ťažké opísať vlastný koncert. Vieš ja to nevidím, tak ako to vidia fans, snažíme sa o to, aby to všetko malo tú správnu energiu a atmosferičnosť, pritom sa však musia ľudia baviť a vnímať našu hudbu. Myslím si, že je lepšie, keď si nás človek pozrie naživo, aby sa vedel spraviť úsudok.

Jak často koncertujete?
Je to rozné. Minimálne raz za mesiac a maximálne 3 krát do mesiaca. Aspoň zatial, za minulý rok sme odohrali 11 koncertou, tento rok to vyzerá, že odohráme raz toľko. Samozrejme ako minulý rok, aj tento rok nazabúdáme na koncerty v Čechách.

Vaše hudba má skvělou atmosféru, byl to záměr, udělat takové skladby?
Sor rád, že sa ti páči atmosféra našej hudby. No a či to bol zámer? Vieš. Našim štýlom a rukopisom je robiť atmosféricků inštrumentálnu hudbu. V žiadnom prípade nechceme vytvárať hudbu podobnů produkcii solových inštrumentalistou ako Steve Vai alebo Joe Satriani. Nechcem tým povedať, že ich hudba je zlá, práve naopak. Avšak pre mňa je dost zložitá na počuvanie. Preto my ako kapela sa snažíme isť jednoduchšou cestou a hrať odlišný inštrumentálny štýl. Takže s časti je tam ten zámer.

Abstractcoverdemo1Jaká je tvoje nejoblíbenější slovenská kapela?
Jednoznačne MORGAIN. Je to perfektná a originálna hudba, ktorá sa mi strašne páči. Ich album „Frostbitten Nakedness“ nemá chybu. Důfam, že sa im podarí poriadne preraziť aj v zahraničí. Hneď za nimi sú DEPRESY, PATHOLOGY STENCH a SURGICAL DISSECTION.

Zajímáš se o politiku?
No len tak zčasti. Neoplatí sa mi totiž to rozčulovať. Neviem presne, aká je politická situacia u vás v Čechách, ale u nás to nie je veľmi ružové. Stále zdražovanie a ostatné problémy. Zaujímam sa iba o tie veci, ktoré ma zaujímajů a sú potrebné, aby som o nich vedel, inač nič navyše. Taký standard.

Opět si neodpustím klišovitou otázku. Jaký máš názor na rasismus, fašismus, náboženství a podobné věci?
Na rasizmus a fašizmus mám jednoznačný názor. Okamžitě zničiť!!! Sprostých ľudí je na svete veľa, takže netreba ďalších idiotov, ktorí sú zastáncami takýchto vecí. No a náboženstvo? Je to trochu iná kapitola. Ja osobne som ateista, ale zase si myslím, že ak človek chce v niečo veriť, nech verí. Je to jeho osobná vola. Taktiež ako aj to, ktorú vieru si vyberie.

Teď zase zpět k vaší hudbě. Máš už představu, jak bude vypadat vaše další nahrávka?
Áno máme predstavu ako bude vyzerať náš nový materiál. Máme hotové už niektoré skladby, ktoré sa objavia na novom materiále. Spomeniem napríklad: „Dark Spectral Light, Fragment Of Night Sorrow“ alebo „When Men Cry“. Celý materiál sa bude niesť v podobnom duchu, ako to bolo pri Aestuum II. Bude to však ešte ponurejšie a atmosferickejšie. Pracovný názov nového materialu je Aenima III. Myslím, že sa fans mají na čo tešiť. Von by to mohlo byť koncom tohoto alebo začiatkom budúceho roka. Očakavajte inštrumentálnu temnotu.

abstract_FragmenteaZnáš polskou kapelu GOGO? Prý hrají také instrumentální metal.
To si ma teda zaskočil a aj milo prekvapil. Polskú kapelu GOGO nepoznám. Počujem o nej prvý krát. No rád by som ich spoznal, keďže sa venujú inštrumentálnému metalu. Dúfam, že sa s nimi raz stretnem. No a samozrejme im držím palce, nech im to klape. INSTRUMENTAL METAL RULES!

Kde a s kým bysis chtěl zahrát?
Chcel bysom si zahrať absolutne všade, kde by to len bolo možné. A s kým? To by som nechal na náhodu. Určite by som však chcel hrať na jednom podiu s takými kapelami ako PARADISE LOST, MOONSPELL, IN FLAMES, MY DYING BRIDE atd. No a samozrejme s nejakou inštrumentálnou kapelou. Trebars aj zo spomínanými GOGO.

Máš nějaké koníčky mimo hudby?
Ak mám byť uprímný, tak ich veľa nemám, pretože sa zaoberám hlavne ABSTRACT. A taktiež pri mojom zamestani mi vľa času nezostáva. Zbieram však demo kazety mladých kapiel, ktoré sa mi páčia. Moja zbierka zaťial nie je veľká, obsahuje niečo výše 100 kaziet. No verím, že sa to časom eště zlepší. Uvidíme koľko ich budem mať o rok.

Peter, měj se moc fajn a děkuji ti za rozhovor. Poslední slovo patří tobě…
Zdravím všetkých čitaťelou tohoto zinu a samozrejme teba Aleš. Dúfam, že sa ti bude zo zinom dariť, a že sa budete stále zlepšovať. Kdo má záujem, nech kľudně píše na našu adresu, každému odpovieme. Těšte sa na nový materiál a počůvajte demo Aestuum II (MCMXCVIII).
„THERE WHERE IS NO LIGHT
THERE WHERE IS NO VOICE
RULES INSTRUMENTAL METAL!“

ALL

Band contact:
Peter Lengsfeld, Moskovská 25, 974 01 Banská Bystrica, Slovensko
tel.: (+421) 88/42 31 912
Paul Gablík, Moskovská 19, 974 01 Banská Bystrica, Slovensko
tel.: (+421) 88/369 00

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *