ABSQUE COR – Na zawsze cieniem… (CD – 2023, Godz ov War Productions)

Když jsem si toto CD poprvé prohlížel, marně jsem pátral po názvu kapely či projektu. Asi jsem vážně slepej, ale v žádném případě jsem logo nerozluštil. Ono totiž ani zbytek textu v bookletu není o nic průkaznější, modrý text na modrém podkladu, to je nářez. Jasně, image je image, ale zrovna tohle se mi zdá poněkud nedomyšlené. Přitom jinak po grafické stránce je CD docela fajn (myšleno z pohledu ústředního obrazu) a v podstatě dost dobře vystihuje žánrové odvětví, kterému se Mr. Vos, jediný to člen projektu, věnuje.

ABSQUE COR lze charakterizovat jako decentní atmo-black metal s prvky dekadence a nihilismu. Sice nic nového pod sluncem, image v podstatě klasická a ničím objevná, ovšem i tak hodnotím CD „Na zawsze cieniem…“ jako velmi dobré. Vos je totiž velmi zdatný v rámci tvarování kompozic, dokonale pracuje s atmosférou a vůbec se umí do hudby náležitě položit. Když to spočtu, tak přibližně ze sedmdesáti procent je hudba spíše pomalá či středně rychlá, a v určitých momentech ji prostupují rychlé sypačky. Zastřený vokál je typicky blackový, v tomto ohledu žádné šokující překvapení.

Když jsem album poprvé poslouchal, okamžitě mi naskočili BURZUM, ve druhé sledu pak SUMMONING. Někam mezi tyto pojmy míří Vos se svou depresivní bárkou. Nejtěžší hniloba na posluchače padne při poslechu mrazivé elegie „Dziękuję, że jesteś“. Koketování s doom metalem však přináší i závěrečná coververze „Солнце мёртвых“, jež patří do portfolia chilské skupiny DER GOLEM (výběr vskutku hodně zvláštní).

Navenek obyčejné album, ovšem pod jeho slupkou se dějí pozoruhodné věci. Pokud máte v oblibě výše uvedené ikony žánru, minimálně si CD „Na zawsze cieniem…“ poslechněte. Škoda jen té nadměrné časové stopáže. Konkrétní skladby bych sice nekrátil, ale klidně dvě bych ubral. Z alba se postupem času kouzlo poněkud vytrácí, což je ve finále škoda. Takřka šedesát minut je v tomto hudebním ranku už docela dost. Ale i toto s sebou nese tento bizarní hudební styl, zainteresovaní, myslím si, dobře vědí, o čem tohle všechno je. Fajn počin!

Skladby: Zapaść, Jeden raz za dużo, Nawet nie próbuj, Dziękuję, że jesteś, Piosenka o niczym, Солнце мёртвых (DER GOLEM cover)

Sestava: Vos – hudba, texty

ALL

https://absquecor.bandcamp.com/album/na-zawsze-cieniem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *