ABORTION – Voľakedy sme boli za srandistov. Koncerty stále máme plne sarkazmu, ale už to tak moc neprenášame do muziky

Přes třicet let na scéně? „Kurva, kdo tohle má?“ Neuvěřitelné! Slovenští ABORTION k této velké metě navíc ani náhodou nedoklopýtali, ba přímo naopak! V minulém roce se jim podařilo vyexpedovat v pořadí osmé řadové album „No Lives Matter“, na němž fans najdou tu nejextrémnější  grind core klasiku v jejich jedinečném podání. Brutálně, extrémně a překvapivě s malým množstvím sarkasmů. A protože mám rád příběhy klasiků, řekl jsem si, že mistra Lepru, letitého lídra, po delší době znovu patřičně vyzpovídám. Tenhle příjemný chlapík měl totiž vždycky co říct…

Vítej po delší době opět na RumZinu, byť v ne příliš veselých dobách. Jak v současné době trávíš svůj volný čas? Schází se členové ABORTION alespoň v rámci neformálních návštěv?
Ahoj. Už som si myslel, že si to zabalil.???? No mi komunikujeme len cez web momentálne. Nevideli sme sa od dokončenia nahrávania, posledného albumu. Akurát ja s Mirom (bicie) budeme nahrávať nový materiál na nás spoločný projekt INFECTED WORDS.

Je to neuvěřitelné, ale ABORTION fungují už přes třicet let. Napadlo by tě někdy dříve něco takového? Co je tím „zázračným“ lékem na dlouhověkost? Stačili jste tu „třicítku“ alespoň trochu oslavit?
No stihli sme to osláviť na našom feste BOMBY NA NITRU a potom už zauradovala corona kríza. Ako prežiť 30 rokov? Sám to človek nedokáže, takže musíte mať šťastie na dobrých spoluhráčov a v sebe mat poriadnu dávku vydrže a veriť tomu co robíte. Neplánoval som nič, nejak sa to zvrtlo a fungovalo to vyše 30 rokov a funguje. Keby som to vedel, že budeme tak dlho hrať, asi by som sa snažil viac. ????

Vracíš se ve vzpomínkách často k vašim začátkům, kdy scéna běžela přece jen podle trochu jiných pravidel? Chybí ti něco z té doby? Kolem vás jsou už nová jména, někteří vaši souputníci dávno pověsili nástroje na hřebík. Působí to na tebe nějakým způsobem?
Máš pravdu, už väčšina to zbalila, alebo sa pretransformovala do komerčnejšej podoby. Co mi chyba zo starých časov? Asi to nadšenie kapiel a ľudí zo scény. Teraz 99% veci funguje na čistom kalkule peňazí a určitých plánov. Strašne málo kapiel funguje na báze nadšenia. A keď už takú stretnete, tak to za pár rokov zabali. Chyba mi poctivosť a úprimnosť. Co mi nechýba je spôsob komunikácie. Môžete si nadávať koľko chcete na FB, ale sociálne siete robia mamutiu službu kapelám. Skus zorganizovať koncert, festival bez použitia internetu! No až sa ti to bude zdať nemožné, tak voľakedy sme tak fungovali. Listy, kazety a čakacie doby na odpoveď niekoľko týždňov. No a to mi vôbec nechýba. Tie listy a kazety áno, ale ostatné nie.

Kapelou prošla celá řada muzikantů. Pamatuji si, že bylo období, kdy jsi spoluhráče pracně hledal a určitě to nebylo jednoduché. V posledních letech je však vaše sestava stabilní. Jedná se v tvých očích o úplně tu top partu, která kdy ABORTION tvořila? Jaká osoba ti s odstupem času v kapele schází? Nebo alespoň na ni v dobrém vzpomínáš?
Nie som typ, čo žije zo spomínania. Radšej hľadím dopredu a momentálna zostava ABORTION je najsilnejšia, aká kedy bola. Vždy sme fungovali ako trio, ale postupne zistíte, že vo štvorici je to úplne o niečom inom. Není mi vôbec smutno za niekym v kapele. Na 99% ľudí, kto kedy hrali u nás, sa rozhodlo odísť samo. S nikým sme sa nerozišli v zlom. Každý sa rozhodol sám. Tam už len išlo o to, akým spôsobom odišiel. Paradoxom je, že jediného, koho som kedy vyhodil, bol náš bubeník, ktorý to so mnou ťahal asi 20 rokov. A vôbec toho neľutujem, lebo by sme neboli tam, kde sme teraz. Kapela je ako manželstvo, bud funguje, alebo nie. A keď nie, treba to riešiť a občas tým najrozumnejším riešením je rozvod. Mali sme tu obdobia, keď sa tu striedali gitarista, ako na bežiacom páse a zohnať dobrého gitaristu, ktorý navyše aj počúva grindcore, bolo na Slovensku jeden čas nemožné. Nechýba mi nikto, lebo vždy po každom, kto odišiel, prišiel lepší!

Vydaných nosičů máte velké množství. Máš je doma opravdu všechny? Pamatuji si, jak jsi mi v minulosti vyprávěl o splněném snu v podobě splitka s AGATHOCLES. Ale to už je opravdu velmi dávno. Vybral bys nějaký obdobný nosič z posledních let, kterého si ceníš takto vysoko?
Ťažká otázka. Fakt toho máme nahratého moc, ale mojimi favoritmi asi zostanú naše nahrávky „Charity“ demo z 1997, split 7″EP s AGATHOCLES z roku 2000, album „Gonzo Music“ z roku 2008 a split 7‘EP s SRAM. Na týchto nahrávkach je všetko z môjho pohľadu na 100%. Je jasné, že ostatný to vidia ináč. Ale keby niekto chcel nejaké „best of“ prierez, tak by som mu dal asi tieto nahrávky.

Novinkové album „No Lives Matter“ vyšlo přesně dvacet let poté, co jste do světa pustili jednu z vašich nejklíčovějších nahrávek „The Truth Hurts“. Našel bys mezi těmito dvěma nosiči nějaké pojítko? Řekl bys, že i vaše současná tvorba nese odkaz těch starých časů?
No vidíš, každý to vidí ináč s tou najdôležitejšou nahrávkou. „The Truth Hurts“ je fakt nekompromisný album a keď sa na to tak pozerám, tak svojou neurvalosťou mi nový album pripomína práve tento. Moc sa toho u nás za posledných 20 rokov nezmenilo, nie? ????

„No Lives Matter“ je opravdu hodně ostrá palba. Přiznávám, že takto nekompromisní smršť jsem až zas tak úplně nečekal. V čem spočívá ta vaše razance, jež ve své podstatě neustává? Jste starší, měli byste být vyklidněnější, ovšem spíše opak je pravdou…
Priznám sa, že neznášam vymekle, staré sračky, páprdov čo spomaľujú, lebo už nevládzu. Až sa to stane u nás, už sa to nebude volať ABORTION. Náš bubeník Miro je jeden z top bubeníkom v grindcore u nás a bolo by dosť debilne hrať pomaly. Kým ešte vládzem, bude to rýchle a nekompromisné. Je mi už 47 a nechystám sa spomaľovať. Naopak čím som starší, tým mám pocit, že tu v tejto muzike chcem sústrediť všetok svoj hnev. Pravdaže k tomu potrebuješ ešte skvelých spoluhráčov a je to! Preto som s bubeníkom založil projekt INFECTED WORDS, lebo som chcel robiť ešte viac brutalnejsiu muziku.

Nicméně jedna „klidnější“ skladba je na CD na úplném konci. To je neskutečný „hybrid-Abortion doom“. Co vás vedlo ke složení takové skladby? Myslím si, že podle tohoto songu by ABORTION nepoznal skoro nikdo.???? Nyní už asi víš, jak se cítí tvůrci doom metalu. Posloucháš i tento žánr, tu a tam?
Ja milujem doom, sludge, industrial, stoner štýl a tradícia pomalej skladby na záver sa u nás ťahá už od spomínaného albumu „The Truth Hurts“ z roku 2000. Každý album nám ukončuje jeden pomaly song, alebo coverka. Ja si tvorbu toho posledného songu náramne užívam a fantázii sa tam nikdy medze nekladú. Aj keď sa priznám, že tentoraz podobu tejto skladby ma na svedomí náš gitarista Libor, lebo vo finále úplne prekopal pôvodný koncept.

Máte v plánu reedice některých starších nahrávek? Jaký materiál by si podle tvého soudu zasloužil podporu v rámci nějaké speciální edice?
Ja by som skôr vydal naše staré veci na vinyloch. Mam už nejaké nápady, ale to je otázka hlavne peňazí a až by som ich už nejak dal zase dokopy, tak radšej nahráme niečo nové. Par našich albumov by si fakt zaslúžilo vinylovú reediciu. napr. „The Truth Hurts, „Gonzo Music“, ale aj debut „Murdered Culture“. Vydávanie vinylov začína byť v poslednom čase fakt nervydrásajúcim procesom. Veď si vezmi, že čakacie doby sú už asi 4 mesačne a stále sa to predlžuje. Možno raz keď zomriem, tak to niekto urobí.

U ABORTION mě vždycky bavil maximální sarkasmus, někdy takřka humorný, který jste do hudby i textů vkládali. Na „No Lives Matter“ je však tohoto pomálu, tak nějak na mě dýchl slogan: „Jaj, je po srandě, i ABORTION není do smíchu“. Jak bys toto okomentoval?
Priznám sa, že voľakedy sme boli za srandistov v hudbe. Koncerty stále máme plne sarkazmu, ale už to tak moc neprenášame do muziky.

Řekl bys, že „No Lives Matter“ je jednou z vašich nejupřímnějších nahrávek? Přímočarost, texty atd. Např. „Falešní přátelé“… Hodně lidí tě v poslední době zklamalo? I v rámci scény?
Celý život ta niekto klame, zradí, je k tebe falošný. Je už len na každom z nás, ako rýchlo ich odhalíme. Z vlastnej skúsenosti viem, že až niekto ma v sebe nejakú negatívnu vlastnosť, tak tá sa v ňom s pribúdajúcim vekom len znásobuje. Na starobu proste začína viacerým hrabať v hlave a zo scény je to pomerne slušne množstvo ľudí, čo som poznal. Len sa v nich z radikalizuju ich názory, do toho kríza stredného veku a začínajúca senilita a máš magora ako vyšitého! Sklamalo ma viac ludi a v tejto divnej dobe sa ukázal každého charakter v plnej nahote!

Hodně mě překvapilo, jakým způsobem jste se pustili do svého rodného města („Bomby na Nitru“). Vždy jsi o Nitře mluvil v dobrém (alespoň co si pamatuji). Ale ta slova v textu, to je tedy masakr…
Ta skladba je znova nahrata. Pôvodná pochádza asi z roku 2008 a vyšla na split LP s IDIOTS PARADE. Teraz ma aspoň lepší zvuk a hlavne presnejšie bicie. Text vznikol, keď mestom sa niesol pochod náckov. Nitra bola vždy takáto. Počas Slovenského Národného Povstania, ako jediná sa nepripojila k povstaniu. A ono ten duch je tu dodnes. Pôvodný text je od Ľudovíta Štúra a ja som ju trocha spriznil.

„Doba je chorá“ je skladba komentující současnou koronavirovou situaci. Mohl bys ji nyní strčně popsat? V čem vidíš největší problém aktuálního vývoje? Jak si podle tvého soudu vede slovenská společnost?
Je to situácia, s ktorou nikto nerátal, ktorú ešte nikto nezažil a nikto, vrátane politikov ani netuší, čo ma robiť. Odborníkov nepočúvame, lebo v tej našej prehnanej eufórii, že mi môžeme všetko a nám nikto rozkazovať nebude, prehrávame boj sami so sebou. Disciplína bola počas komančov a veľmi rýchlo sme na ňu zabudli. A sme ochotný obetovať aj životy, za „slobodu“, čo v našom prípade sú nákupné centrá, koncerty, hospody. To nie je sloboda, to je obeta za konzum. Chorá doba, chorý ľudia, choré názory.

Z počátečního boje proti epidemii se nyní vyklubal spíše boj mezi dvěma tábory. Vnímáš to podobně? Jak myslíš, že tohle všechno skončí? Vidíš nyní světlo na konci tunelu?
Plne sa ukázalo, že dezinfo scéna je v rozkvete. Dezoláti, popierači sú ochotný veriť, čomu chcú. Na nete nájdeš všetko a pritom úlohou týchto dezinfo webov, ktorých je tu zrazu moc, len tvoj lajk, aby z toho mali prachy. Žasnem nad debilitou, neinformovanostou a povrchnostou ľudí. Hambim sa však za to, že ich aj poznám. Co ale môžeš očakávať od ludi, ktorý ešte v dnešnej dobe veria, že tam hore sedí v oblakoch nejaký bradatý starec? Nevieš ani co máš povedať niekomu, kto to cele spochybňuje a okolo teba umierajú vo veľkom ľudia, ktorých si poznal, rodina, kolegovia. Ja len dúfam, že tým za očkovaním a získaním kolektivnej imunity, sa už toho zbavíme a co najskôr na toto zabudneme. Žiaľ na debilov zo scény asi nezabudnem. Ale budem sa snažiť.

Smiřuješ se už s tím, že léto bude opět bez festivalů? Vystoupil bys s ABORTION i na akci, která by nebyla povolená? Myslíš si, že nás tento druh revolty v širší míře čeká?
Nevystupil by som tam už len z princípu a ohľaduplnosťou voči druhým. Keby to bola revolta proti režimu, určite áno, ale nemyslím si, že tým sa niečo vyrieši, keď sa budeme správať ako idioti a ohrozovať druhých.

S ABORTION jsi toho mnohé zažil, ovšem i nyní máte chuti na rozdávání, to je naprosto zřetelné. Máš ještě nějaký sen, který by sis chtěl v rámci fungování kapely splnit?
Človek pred 50tkou už nemá sny. Už som rad, že veci vôbec fungujú a keď to vydrzi co najdlhšie, budem rad. Baví ma to stále viac a som rád, že to baví aj spoluhráčov a aj ľudí.

Děkuju moc za rozhovor. Držím Vám palce a jsem skutečně rád, že už dlouhé roky lemujete cestu RumZinu! Těším se opět na příště!
Aj tebe diky moc! Som rád, že si to po tak dlhej době ešte neskončil.

ALL

https://www.facebook.com/abortiongrindcore

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *