ABORTION – No Lives Matter (CD – 2020, Bizarre Leprous Production)

Životaschopnost slovenské mlátičky je opravdu neuvěřitelná. Už přes třicet let hrnou Lepra a spol. nekompromisní grindové fláky a ani náhodou nehodlají končit. To dřív možná pojde svět na covid. ABORTION jsou zkrátka i v současnosti plni života, přičemž novinkové album „No Lives Matter“ je toho jasným důkazem. Žádné velké fantazírování, zkrátka totálně nařachlá rubanice, jež kapelu představuje v nejdivočejším možném rozpoložení. Dovolím si tvrdit, že „No Lives Matter“ je pravděpodobně nejextrémnější dílo, jaké kdy ABORTION vytvořili.

Základnu fanoušků mají ABORTION vytvořenou už roky. A právě těm nejprávověrnějším je album určeno. Pokud borci z Nitry při uvedení desky na někoho mysleli, pak to byli sběratelé jejích nosičů a divocí koncertní podporovatelé. Skoro bych si dovolil tvrdit, že „mladý klučina“ tohle všechno pochopit ani dost dobře nemůže, neboť kulturní výpověď Slováků je i hodně o souvislostech a tradičním sarkasmu. Nutno však podotknout, že osobitý vtip tentokrát ABORTION nechali zabouchnutý někde ve sklepě.

V popředí se naopak nachází nekompromisně kritické songy (např. „Doba je chórá“ či „Falošní priatelia“), jimiž kapela ventiluje své pohledy na věc. Možná i díky této „vážnosti“ působí deska přece jen metalově (skoro bych řekl ve stylu „Murdered Culture“), avšak ono pověstné vyvážení je zde opřeno především o syrový „punk-grind-sound“ (vzpomínka na album „The Truth Hurts“). Třeba zvuk bicích je fakt „ultra-street“… ne všem posluchačům tohle bude vonět. Fans si zkrátka „musí zvyknout“. Ovšem celkově… mě osobně deska pobavit dokázala, nostalgicky na mě hodila deku (a kladivem jsem se už dokázal umlátit sám). Bolí to, ale člověk je rád, že alespoň podle tohoto vzorce se planeta točí stále stejně…

ABORTION na aktuálním počinu nepřišli vůbec s ničím novým. Ale protože hrají už mega-dlouho, mají na co navazovat. Energii jim mohou závidět mnohem mladší spolky, to je tedy fakt. Jednadvacet „kulek“ v rámci necelých čtyřiadvaceti minut, to je, myslím si, docela pádný „šrapnel“ pro velkou většinu zasvěcených. Na úplném konci pak nečeká nic jiného než netradiční song, jak tomu už u ABORTION bývá. „Zabi ma v nedělu“ navíc ukazuje, že by se hoši uchytili i u protichůdného žánrům, jakým doom metal bezesporu je. „No Lives Matter“ je jasné ABORTION album, které je určeno pro letité podporovatele tohoto legendárního ( snad to není sprosté slovo) spolku.

Skladby: Don‘t Forget to Pay, Christian Catalog, Count the Dead, Maybe Someone, Blitzkrieg Drugs, Prince Hoax, Stay Human, Your Fault, Choise, Alcohol, Holes, False Friends, Not You, Who are You?, Infected, Time is Sick, Dance, Dance, Heroe of the Carpatian Type, Correct Expression, Bombs on Nitra, Kill Me on Sunday.

Sestava: Anton „Lepra“ Varga – baskytara, vokál; Libor „Bibo“ Hanulay – kytara; Ondro „Nyarg“ Varga – kytara, vokál; Miro Raučina – bicí

ALL

https://www.facebook.com/abortiongrindcore

https://abortionofficial.bandcamp.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *