/A\ – /A\ (CD – 2021, Hummus Records)

Undergroundový label Hummus Records vyhledává do svých řad umělce, jimž byla do vínku dána především svobodomyslnost. Dalším kritériem je základ v žádném případě se nedržet pouze jednoho žánru, ba co víc, snažit se o maximální osobitost a prezentaci sebe sama. Volně přeloženo: raději žít s instrumentálními pokusy než se držet zavedených linií a postupů (i kdyby to třeba znělo dobře).

Projekt nazvaný jednoduše /A\, jenž je tvořen umělkyní jménem Emilie Zoé, které sekundují dva její kámoši, se dal dohromady na základě několika jam sessions, přičemž i tato debutová nahrávka je jakýmsi opisem jejich vzájemného snažení. Jak prosté. Zároveň se ale nejedná o nikterak experimentální moloch, který by byl schopen sežrat veškeré muzikálno, případně náznaky melodií. /A\ měli za cíl dostat se až k samotným kořenům melancholie, a to se jim skutečně podařilo.

Nahrávka má skutečně bluesový nádech, emočně je tímto způsobem vyjádření dosti zatížená, to je vskutku pozoruhodné. Prostředky, které k tomuto způsobu vyjádření /A\ použili, jsou totiž ze světa ryze moderního. Post-rock, electro (rock), trip-hop, možná i nějakým způsobem zvrácená forma doomu. Skladby se celkově nesou spíše v hypnotickém „down“ tempu, vokály plní ryze recitační funkcí, emoce a tlak na slova nechybí.

Debutová kolekce skutečně jak má být, otevřeným hlavám tento nevšední matroš mohu s čistým svědomím doporučit. /A\ prostřednictvím této nahrávky ukázali, že avantgarda nemusí nutně znamenat balanc na hraně poslouchatelnosti. Tenhle zajímavý chuchvalec žánrů je toho totiž přesným opakem. Ideální počin k večernímu vínku a přemýšlení…

Skladby: Hotel Stellar, Grain Sand and Mud, We Travel the Light, Fire in My Fingers, Count to Ten, The Leaves, Our Love Is Growing

Sestava: Emilie Zoé, Franz Treichler, Nicolas Pitter

https://hummus-records.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *