2 WOLVES – Shelter (CD-2014, Inverse Records)

ShelterPři poslechu alba „Shelter“ si člověk snadno uvědomí, jaký vliv měli na skandinávskou scénu kultovní AMORPHIS. Ti nejprve definovali death-doomový žánr, aby se následně vydali cestou progrese a ještě vydatnějších melodií. Nu a právě v obdobném stádiu uměleckého rozpuku, se nacházejí i krajané 2 WOLVES, fungující na scéně teprve tři roky, přičemž novinka je už v pořadí třetí kolekcí! Bohužel, nemohu vám sice popsat, kterak vypadaly dva předchozí tituly, ovšem tento zastihuje 2 WOLVES v takovém dosti specifickém rozpoložení. Finové nejenže tíhnou až k samotným kořenům death metalu (alespoň mírně), ale zároveň jejich rozptyl sahá takřka k doom popu – případně až k plačtivosti komerčně úspěšných HIM. Nejčastější poloha ovšem tancuje více či méně kolem současné tváře výše uvedených AMORPHIS, případně posledních nahrávek SENTENCED. Čili, když si to tak sami sesumírujete a případně je vám tato žánrová škatulka blízka, vězte, že se vaše uši budou kamarádit i s 2 WOLVES.

Ostatně hned úvodní skladba „Freedom of Two“ budiž stěžejním reprezentantem současné tvorby těchto mladíků, kteří pochopitelně sázejí na výrazné melodické linky, melancholické aroma a samozřejmě i zpěvné refrény. Dalším znakem tvorby kapely je pak i částečná baladičnost, jako je tomu např. ve skladbě „Wake Of Beauty“, kde se Finové neštítí ani úlisné popovosti, řečeno hodně nadsazeně a kriticky. Mně ovšem tenhle rukopis nikterak nevadí. K oné skandinávské kultuře prostě patří, a kdyby se obdobná hudba hrála i v našich rádiích… no, raději toho nechám.

2 WOLVESNicméně dalším zajímavým znakem 2 WOLVES jsou různorodé škály vokálů, ze kterých překvapivě vyčnívá agresivní growling, jakožto doplňující prvek k čistému přednesu, taktéž hojně využívanému. Na některých místech je to skoro až bizarní, když se v jednom ringu potkává tento brutální prvek i s čistě rockovou jakostí. Opravdu si zkuste představit libovolnou skladbu HIM právě s takto pojatým vokálem… skoro to až vypadá, že se 2WOLVES snaží zamaskovávat jinak velice vlídnou tvář, aby je někteří milovníci tvrdší hudby zbytečně nepranýřovali.

Jenže posviťte si do těchto finských hlav, braňte se tomu jak chcete, stejně nakonec dojdete k závěru, že i přes sladká pozlátka, je tahle kolekce plná příjemností, zvláště pak v samotném závěru. Tam 2 WOLVES zařadili naprosto nečekanou doom metalovou zpátečku a především v ústředí skladby „The Lake of Black Swans“ zřetelně překapávají jistí SWALLOW THE SUN…. 🙂

Jak tedy na „Shelter“? Buďto s bičem a linčem za naprostou nepůvodnost, anebo něhou a radostí za umnou manipulaci s finským metalovým know-how. Jo, rozhodně není nad originál, avšak by bylo chybou, nedat téhle nahrávce alespoň šanci. Do auta a na cesty naprosto ideální…

ALL

http://www.2wolvesband.com/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *