ŽREC

Slovantsví, hrdost a čest… všechny tyto prvky jsou typické pro východoevropské kapely, koketující s pagan metalem či folk metalem. ŽREC patří ke zřetelným pokračovatelům této stylové větve, jež se v Česku jeví čím dál většímu zájmu. Po nadějném demu „Nový svět pohanský“ se v letošním roce na světlo dostalo první oficiální dílko „Žertva“, které mnohem a mnohem předčilo svého předchůdce a již v těchto chvílích je pro mě kandidátem na „debut roku“. Více informací se vám však dostane od kytaristy Torhama, se kterým jsem probral opravdu spoustu zajímavých témat. Čtěte a posuďte sami…

Buď pozdraven! Vaším prvním počinem bylo demo „Nový věk pohanský“, od kterého jste se následně odrazili k debutovému albu „Žertva“. Jak probíhaly přípravy novinky?
Abych začal úplně od začátku. Původně jsme chtěli nahrát jen EP s dvěma novými skladbami a dvěma covery. Vydavatel nás však přemluvil, ať znovu nahrajem i písně z dema a vydáme rovnou debut, což byla nakonec velmi užitečná rada :). Některé pasáže jsme skládali až na poslední chvíli, takže o nějaké velké přípravě se nedá vůbec mluvit.

Alespoň pro mě je „Žertva“ velkým překvapením! Výrazně jste se zlepšili, a to prakticky ve všech směrech. Navíc i starší skladby mají ještě větší kouzlo. V čem spatřuješ největší posun ve vaší tvorbě?
Ano, máš pravdu. Za ty dva roky od vydání dema se toho dost změnilo. Největší posun je asi v nás samých, jelikož jsme nabrali mnohem víc zkušeností s ovládáním našich nástrojů, s vytvářením jednotlivých kompozic a s nahráváním ve studiu.

„Žertva“ má o dost výrazně lepší zvuk než tomu bylo u dema. Tím pádem o dost více vynikly folkové motivy a také čisté zpěvy. Souhlasíš?
Stoprocentně! Akorát je s podivem, že jsme vše nahrávali ve stejném studiu, které se za ty dva roky vůbec nezměnilo :). Vytáhli jsme z toho maximum.

Teď trochu konkrétněji k jednotlivým skladbám. Asi by ses divil, kdybych se nezeptal na lidovou píseň „Listockzku Czerwenyj“. Kde jste ji vlastně objevili? Překvapením také je, že je nazpívaná v polštině…
„Lísteček“, jak tomu u nás pracovně říkáme, je asi nejoblíbenější skladbou vůbec. Je to lidová píseň z oblasti Haliče, tedy z míst, kde se mísí ukrajinština, polština, trochu i slovenština a proto nelze říct, že je zpívaná polsky. Přišli jsme na ni přes různé folklórní kapely, kterým tolik holdujeme. Každá to hrála jinak, tak jsme od všeho vzali trochu a hodili to do svého hávu.

Zajímáte se hodně o historii, která je spjatá s krajem, ve kterém žijete? Oslovuje vás např. ryzí folková hudba?
Nemůžu mluvit za všechny, ale já sám se o ni snažím zajímat. Na každém místečku či v každé vesničce se skrývá určitý duch místa, kterého stvořily právě dějiny. Nezajímat se o to je pro mě taková trochu ztráta radosti ze života a vlastní identity. A to stejné lze říci i o ryzím folklóru. Patří k místům, patří k historii, tudíž utváří i mě samotného. A taky se to všechno pěkně poslouchá :).

Na album jste umístili cover od NOKTURNAL MORTUM (překvapivě s českým textem a názvem „Nebeské stříbro perunovo“), což je kapela, která se netěší příliš dobré pověsti pro své ortodoxní NS postoje. Nebojíš se trochu negativních reakcí ze stran fans a médií?
Nebojím, ale počítám s tím. NOKTURNAL MORTUM sice mají takovou pověst a zřejmě i oprávněně, to ale neznamená, že jdeme stejnou cestou. V písni „Nebeské stříbro Perunovo“ nebylo ani před překladem nic závadného či pohoršujícího. Ti, kdo nás budou slepě obviňovat, mně můžou vlézt na záda :).

Má zkušenost s NOKTURNAL MORTUM je taková, že spousta lidí má jejich nahrávky doma, poslouchá je, ale veřejně se k tomu raději nehlásí. Jaká je tvá zkušenost?
No… v podstatě stejná. Poslední dobou to sice moc neposlouchám, ale když už, tak s největším nadšením. Je pravda, že zpívat některé jejich texty na veřejnosti by mě stálo svobodu :), ale beru to s nadhledem. Například pro kolegu Sarapise je to nejoblíbenější pagan metalová kapela. NOKTURNAL MORTUM jsou prostě vynikající muzikanti.

Vaše album je venku teprve krátce a už se o něm hovoří ve smyslu jakési „odpovědi“ na pagan-folk metalovou východní scénu, zřejmě proto, že podobně stylově zaměřených kapel je na východě nejvíce. Mohl bys jmenovat některé spolky, na které nedáš dopustit?
Největším favoritem je pro mě zřejmě ruská ARKONA. V Moskvě je vůbec dobrá pagan-folk metalová scéna, např. NEVIĎ nebo KALEVALA. Jinak stoprocentně nedám dopustit na SKYFORGER! Líbí se mi hodně i TEMNOZOR nebo KRODA, ale u nich je to jak s NOKTURNAL MORTUM… super hudba, ale vznáší se nad tím něco, s čím nesouhlasím.

Desku vám vydal v tuzemsku celkem nenápadný label Murderous prod. Měli jste ještě nějaké další nabídky? Jak jste zatím s prací tohoto labelu spokojeni?
Kdysi jsme se snažili vetřít k polským Eastside, ale z toho sešlo. Murderous prod. pak přišel jako na zavolanou. Sotva jsme začali přemýšlet, jaký label zvolit, David z Murderous se sám nabídl a spolupráce byla jasná. Jsme s ní spokojeni naprosto dokonale.

V Česku podobně stylově zaměřených kapel jako vy příliš není. Nepřipadáte si tak trochu jako samotní vojáci v poli? Proč si myslíš, že češi tíhnou spíše k jiné, řekněme západní hudbě. Přece jen jsme ti Slované, o kterých zpíváte…
Já si tak rozhodně nepřipadám. Je tu PANYCHIDA, VESNA… nebo třeba ILL CROW… jsou sice všichni trochu jinde než my, ale to je jedině dobře. A co jsem slyšel, přibývají různé kapely (zatím na garážové úrovni), které se taky snaží hrát folk metal. Uvidíme, co se z nich vyklube. Ty brďo, teď su v koncích :). Těžko říct, jestli češi tíhnou úplně někam jinam. Přece jen je tu ještě trošku keltská a germánská tradice, která má též svoje specifika a ta se mohou někomu líbit víc, než ta slovanská. Podle mého je to dost individuální.

Když jsem tak po očku sledoval diskuse ohledně festivalu Brutal Assault, všiml jsem si, že dost lidí si vás na tomto festu žádalo. To mě velice překvapilo! Všiml sis toho? Jinak… byl jsi na Brutal Assaultu? Zkus případně napsat, co se ti líbilo/nelíbilo, kapely atd.…
Vím, že i minulý rok se občas někdo v diskuzích našel, což mě velmi překvapilo, potěšilo a čekal jsem podobnou reakci i nyní. Ale stejně jsi mě zase rozradostnil, protože jsem to letos tolik nesledoval. Situace se má následovně. Chtěli jsme tam hrát, Shindy dokonce slyšel i naši píseň, jenže on už z domácí scény vybírá snad jen ty osvědčené kapely a začínajícím prostor dát nechce, což na jednu stranu chápu. Přece jen, když jsem tam letos viděl i ty méně známé bandy, podaly skvělý výkon včetně pódiové show a cítil bych se po našem nepříliš zkušeném vystoupení asi dost trapně. Navíc jsme se dozvěděli, že kapely naší „velikosti“ musí za účast zaplatit! Takže snad příště nebo alespoň přespříště :). Brutal Assault se svým zdokonalováním šplhá stále výš a výš a naše šance na účast je proto přímo úměrná vytrvalé práci. Už to není ten tuzemský festival, ale čistě jen komerční akce. Prostě už jde jen o peníze, ale na druhou stranu musím být Shindymu vděčný, protože takovéhle kapely by sem jinak nikdy nikdo nedotáhl! Tento rok taky nevyšlo počasí… bahna všude jak v močálu a ve stanu jezero, že bychom mohli vybírat vstupný za vyhlídkovou plavbu v údolí smradlavého oblečení. A co se účinkujících týče, světe div se, nejvíc se mi líbili MAYHEM! Lidi na to nadávali, byli zklamaní, ale to vše jenom proto, že očekávali něco jiného. Byl jsem na tom stejně před dvěma lety, když hráli ve Svojšicích. Teď jsem věděl, co přijde a jako jejich fanatický fanoušek jsem byl uspokojen na tisíc procent! Všem tam natřeli prdel! Vynikající výkon předvedli CARCASS – legenda, kterou kdybych neviděl, tak zbytek svého života strávím mlácením hlavou o zeď. A samozřejmě nesmím zapomenout na FINNTROLL, ARKONU, HOLLENTHON, SEPTIC FLESH, SODOM, ARCH ENEMY atd. Všechny tyto kapely ve mě zanechaly velmi krásné pocity a zážitky. Těším se, co na nás Shindy vytáhne příští rok!

ŽREC nemají legitimní webové stránky! Hodláte i v této věci nějakým způsobem zapracovat?
Si piš! Už se na tom pracuje.

Jsi většinovým textařem své kapely. Kde bereš největší inspiraci pro psaní textů a jaký kousek z tvé dílny považuješ za nejpovedenější?
Heh :). Zasmál jsem se, protože situace se možná obrátí a hlavním textařem nebudu. Ne, že by mě to vadilo, prospěje to kapele! Ty texty jsem totiž skládal dávno a přijdou mi občas, řekněme puberťácké, s příliš primitivními verši :). Ale stojím si za nimi! To se jen ukazuje můj vývoj. Uvidíme, jestli se dokopu k něčemu kvalitnímu na dalším materiálu. Verše jsem vždycky skládal na stráni za polem a koukal na smrkový les, jak se nad ním prohánějí káňata… Asi tenhle trik ještě použiju :). Když už teda mám hodnotit svůj nejpovedenější text, nejvíc se mi líbí „Žertva”.

Trávite jako kapela hodně času na venkově, u ohýnku, s pivečkem, vínem… jako praví potomci svých předků? Co třeba na vaše aktivity říkají např. vaši prarodiče? Pomáhají vám se starými legendami a příběhy?
Tak to je supr otázka! Bohužel, blbá odpověď. Nic takovýho neděláme, ale já bych hrozně moc chtěl. Jedině občas s Ingvarrem zajdeme na nějaký slovanský obřad, nebo se zajde do nádherného údolí na Sarapisovu chatu, kde není elektrika, což je naprosto vynikající a tam se zpijeme jako šakali, čímž své předky zajisté dokonale napodobujeme :). Viděl jsem film „The Misanthrope” od Nocturna Culta z DARKTHRONE a tam přesně takové seance, na které se ptáš, prováděli. S borcema z jiné kapely vyšli do hor, tam si udělali oheň, popili, povykládali a šli dál. Takový život je super! Naši prarodiče nám pomáhají hlavně těmi vesnickými zvyky a způsobem života. Nic se od pradávna nezměnilo, jenom technika. Ale jinak o naších aktivitách nevědí! Většinou jsou to zapřísáhlí křesťané, takže ti by nás hnali jak stádo vepřů :).

Skvělé! ŽREC jsou člensky provázaní také s kapelou MORAVSKÁ ZIMA. Zkus ji na tomto místě představit. Která z kapel je pro vás prioritou? Předpokládám, že zřejmě ŽREC…
He, he :). Často pokládaná otázka. Takže… páni a dámy, tímto představuji MORAVSKOU ZIMU. Tato kapela hraje opravdu nekompromisní, temný a úderný black metal, který poukazuje na zkaženost dnešní doby a opěvuje svou vlast a kořeny. Vydala se cestou primitivního podzemního černého kovu, ale zvyšuje svůj potenciál a nynější nápady v našich hlavách směřují naprosto jinam… A co preferuji? Dejme tomu, že má osobnost je rozpůlena na temnou a světlou část a tyto dvě tváře přitom dokáží žít v symbióze. Temná se zhmotnila v podobě MORAVSKÉ ZIMY, světlá v podobě ŽRECE. Tzn., že nedám dopustit na obě kapely a baví mě v nich hrát stejně. Samozřejmě, někdy mám víc náladu na MORAVSKOU ZIMU, jindy na ŽREC, ale pěkně se to střídá :). 2 kapely, 2 různé styly, 2 pohledy, které mě naplňují. ŽREC je samozřejmě oblíbenější a známější, takže na něj padne více sil, ale vytoužený „odpočinek“ schramstne MORAVSKÁ ZIMA, kterou všichni obviňují z NSBM, ale to je dnes trend. Snad brzo přejde.

Klidně se to pokus vysvětlit. Prostor nato máme…
No upřímně řečeno nevím, proč to dělají. Nacismus je totiž dnes viděn naprosto za vším. Zaškatulkovali jsme se jako „patriotic black metal“, což zavání nacionalismem. Ten má taky mnoho podob a hlavně lidi nerozumí jeho významu a hází nás do pytle s nacisty, kteří si pak myslí, že jsme jejich kapela a chodí hajlovat na naše koncerty. Je pravda, že se vyskytly jisté nesrovnalosti při prvních koncertech a lidi nevěřili svým uším, co že to tam je za průpovídky. Stalo se. Nicméně to neznamená, že se kapela otevřeně hlásí k NS. Všechna naše vystoupení, krom asi dvou, které docela brutálně ovlivnil démon alkohol, proběhla naprosto v pořádku. Takže žádám od jistých osob trochu nadhledu a pochopení naší nadsázky, případně i odpuštění. Např. takoví MAYHEM. Viděl jsem spoustu fotek, kde se pánové producírovali s totenkopfy nebo hákovými kříži, ale nemají špatnou pověst, protože něco dokázali a lidi ty fotky berou třeba jako mladistvou nerozvážnost a chuť šokovat za každou cenu. Musím se ještě zmínit o Antifě, jejíž myšlenka je sice dobrá, ale otřesná zaslepenost a hloupost některých členů této organizace je dává na stejnou úroveň s pravicovým extremismem. Píšou o nás moc vtipné články a ještě ke všemu uráží celé black metalové a pagan metalové umění s vidinou, že všichni, kdo tomu holdují, jsou náckové. Prý hrajem v nacistických tričkách :-). Pokud někdo viděl naše koncertní hadry, může se tomu jedině zasmát :).

Kde se tenhle neblahý fenomén podle tvého soudu vzal? Někdo by si mohl vsadit na německé kapely, ovšem „vítr vane z východu” (pravda, hudebně ty kapely rozhodně špatné nejsou)…
V Anglii vzniklo hnutí skinheads, tak začala i RAC scéna. To všechno potom převzali nacisti, vzali image skinheadům, z RAC byla White Power hudba a už se jen přitvrzovalo až k primitivnímu black metalu. Tak nějak to možná bylo. Základem BM je totiž nějaké přesvědčení a filosofie, a proto se takzvaně využívá k propagandě. Je jen málo NS death metalů. Přijde mi, že východní NS scéna je na tom hudebně mnohem lépe než západní, protože neupřednostňuje ideologii před muzikou. Např. na Ukrajině je úplně jiná situace než na západě. Tam svou svobodu nedostali zadarmo, tak se nedivím, že jsou tak hrdí, až to někdy přejde k ultrapravici.

Současným světem hýbal konflikt mezi Ruskem a Gruzií a zapomenout nemohu na skončené LOH v Pekingu (rozhovor se konal v době slavnostního ukončení her), proti kterým mnozí lidé protestovali… (Čína vs. dodržování základních lidských práv a svobod). Tvůj komentář k těmto tématům?
Škoda, že jsem neměl čas se tím nějak pečlivě zabývat, nicméně uvidíme, co bude v mých silách. Je naprosto přirozené, že lidé touží po svobodě, kterou jim pomůže více užívat samostatný stát. No a když se někteří cítí natolik kulturně či etnicky odlišní, pokouší se tu svobodu vybojovat, pokud možno diplomaticky, ale i tak bude mít každá revoluce svoje oběti. Rusové na tuto snahu odpověděli docela zhurta. Tak jako vždycky. Mám tento národ rád, ale někdy mě fakt serou. To stejný Čína. Jejich režim je odporný a kvůli nějakým papalášům trpí lidi, kteří za nic nemohou. V době Olympiády se má udržovat mír, takže i veškeré politické využívání těchto her by mělo jít stranou. Je sice fajn, že tam lidé protestovali proti režimu, ale do sportovního svátku by se to tahat nemělo.

Máme tu další téma a to jsou české hudební fanziny či weby. Jaká je dle tvého soudu jejich úroveň? Máš nějaké oblíbené?
U nás v ČR se to jen hemží metalovými ziny. Nesnažím se teda zachytit úplně všechny, ale mé pravidelně navštěvované stránky jako Mortem zine, Metalopolis, Payo či Innocence music jsou vynikající jak obsahově, tak vzhledově. Samotné metalové časopisy moc nečtu. Kdysi Spark, v němž se i dnes objeví něco zajímavého, ale jinak nemám vůbec tušení.

Prozraď nejbližší plány kapely ŽREC. Rýsuje se spolupráce s nějakou další kapelou (třeba právě z východu)? Máš představu, kdy by mohla vyjít další řadová (nebo neřadová) nahrávka?
Jasně. Nejbližší plán je natočit zhruba čtyři nové skladby pro split s polskou folk metalovou bandou RADOGOST. To vše bude mít na starost Eastside prod., který chce mít u sebe nahrané písně do konce roku! Tzn., že třeba někdy v lednu 2009 by to mohlo být venku. Na skladbách se intenzivně pracuje, tak se můžete začít těšit! O další řadové nahrávce zatím nemůžu říct nic.

Moc ti děkuji za odpovědi a především čas, který si mi věnoval. Poslední slova…?
Především velmi děkuji za umožnění rozhovoru, který znamená hodně pro mě i pro kapelu! Otázky byly opět příjemné a vynikající, stejně jako tehdy pro RUM zine! Takže ještě jednou díky a přeju hodně úspěchů se zinem! Zdravím a děkuji za podporu všem našim fanouškům, kteří doufám čtou PAYO, protože jestli ne, tak se jim už nikdy nepodepíšu :-D. Těším se naviděnou na dalších koncertech a to i s Tebou, Alle :-)! Ať tě bohové provázejí! Sláva! (22.9.08 )

ALL

http://zrec.xf.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *