ZLANG ZLUT – Crossbow Kicks (CD-2015, Czar Of Crickets Productions)

Crossbow KicksFred Rotter (ZATOKREV) má svůj label Czar Of Crickets Productions postaven na vydávání nevšedních projektů a jedním z nich je i švýcarská dvojice Schneider/Lorkovic, přičemž první jmenovaný hraje na elektrické cello. Kolega pak nejen, že zpívá, ale ještě k tomu fasáduje bicí soupravu. Když ovšem nahrávku posloucháte, vůbec se vám nedostává pocitu, že by v hudbě něco chybělo. Beat Schneider je totiž prvotřídní cellový mág, se svým inštrumentem vyvádí neskutečné věci, nehledě na to, že dokáže s velkou grácii suplovat postavení kytary a basy.

Od ZLANG ZLUT ovšem nečekejte kombinaci klasicky a bigbítu. Dvojice hudebníků je evidentně odkojena klasickým hard rockem, potažmo rock’n rollem, a podle toho také vypadají jednotlivé skladby. „Hit The Bottom“ tepe pod vlivem AC/DC, přičemž šťavnatý refrén je skutečnou ozdobou úvodního tracku. „Shake Me Up“ posléze překvapí bluesovou atmosférou a opětovně zde cítím výrazné vlivy „australských elektrikářů“, v neposlední řadě i ALICE COOPERA. Švýcarské duo ovšem není zabředlé jen v sedmdesátkách, což potvrzuje „Against The Wall“ především kostrbatou rytmikou ala RED HOT CHILLI PEPPERS. Refrén se však nese ve stylu FAITH NO MORE… Kdepak! Rozhodně se nemusíte bát, že by ZLANG ZLUT někoho bezhlavě kopírovali. Oni pouze vzali podstatu rockového základu a naložili s ním po svém. Někomu to bude málo, druhý naopak ocení výrazovou odlišnost, se kterou kapela přistupuje k hudbě našich dědečků a babiček. Pocity zůstávají stejné, výrazivo se odlišuje!

Zlang ZlutJak už jsem ale výše uvedl, ZLANG ZLUT nejsou rozhodně pouhými staromilci, kteří zůstali vyset ve vzduchu na nejslavnějších skladbách STATUS QUO („They Gave You Madness“), ale rozhodli se do své tvorby zařadit také trochu údernost, což je rozhodně dobře. „Little Demon“ je naprosto parádní hitovka, jejíž pointa je opřena o alternativně-experimentální závěr. Beat Schneider umí se svým nástrojem opravdové divy a čaruje s efekty vpravdě nevídaným způsobem. Ocenit však musím i skladatelský um, vždyť za takovou „Freedom Is A Bitch“ by Švýcarům utrhl ruce i samotný Ozzy Osbourne. V závěru kolekce na sebe strhává pozornost nejexperimentálnější kousek „Now“, jež řádně vybočuje z kolony. Jakoby sem snad ani nepatřil. Možná je ale trochu škoda, že obdobných vylomeni není na desce o něco víc. ZLANG ZLUT ale patrně cílí na úplně jinou skupinu posluchačů. Navíc ta láska k rock’n rollu…!

„Crossbow Kicks“ je rozhodně hodně zajímavé album. Na něco obdobného posluchač hned tak nenatrefí. Úplnost počinu navíc podtrhuje vkusné zpracování digipackového přebalu, ve kterém se nachází také knížečka s texty. V pořadí druhé album ZLANG ZLUT tedy hodnotím velice kladně. Nahrávka rozhodně nenudí a je vlastně takovou názornou ukázkou toho, jak nevšedně se dá přistupovat k hudbě, v jejímž základu se toho až tak moc nového vymyslet nedá. A rozhodně to není jen cellem, resp. zvukem tohoto nástroje. Rafinovanost… Ano! To je přesně to nejvýstižnější slovo, které jsem hledal!

ALL

https://www.facebook.com/ZlangZlut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *