ZELENEJ ZÁKAL – 25.6.2005, Kralupy nad Vltavou, areál strelnice

flyerPokud byly předchozí tři ročníky Zeleného zákalu tak trochu „startovací“, ten letošní se už může s hrdostí počítat mezi ty naprosto legitimní. Alespoň tedy u nás v Česku. Dostavení si daly nejen začínající spolky (jak bylo zvykem už v minulých letech), ale také tuzemské jistoty, které slaví úspěchy takřka kdekoli. Tyto dva tábory byly rozděleny na dvě scény, což bylo možná až trochu velké sousto.Organizace festu však neměla chybu! Pořadatelé měli všechno perfektně nachystané. Areál mezi nelahozeveským zámkem a kralupským koupalištěm je doslova určen pro akce podobného typu. Panovala tu vskutku pohodová atmosféra a jak se později ukázalo, také příroda (co se týče počasí) se vybarvila jako sestra milosrdná. Hned na úvod musím vyzdvihnout parádní zvuk na obou scénách! Proto se mi možná i povedlo „spolknout“ partičky, které bych v klidu oželel. Jinak se samozřejmě přiznávám, že SKA a punk jsem na Zákalu s jistotou přehlížel (radši jsem kali).Proto se předem omlouvám, že se na některé borce v mém reportu nedostane…inu, žel jsme stále moc metaloví…

Festival v takřka domácím prostředí odstartovala punková KRALUPANKAna druhé scéně. Mladičcí kluci (patrně z gymplu) drhnuli čistý melodic punk a jako startovák na první pivko to bylo celkem slušný. Jinak jsem opravdu zvědav, zda příští rok dostanou prostor taktéž začínající spolky, a nebo již organizátoři vsadí na velká jména. Sorry za myšlenkový pochod. VNITŘNÍ FAKTOR je zase kladenský punk, ovšem nic co by mě vyrušilo z klidu. Poté se přesouvám na hlavní scénu, kde začínají své představení APPLE JUICE. A zase punk! To už je na mě trošku moc. Takže druhý pivo . Každopádně je slyšitelné, že tihle „čeští“ GREEN DAY mají už něco odehráno. Ze zvědavosti jsem se přesunul na „béčko“, ovšem brzy jsem vzal nohy na ramena. OHM se tu vyskytli patrně nějakým nedopatřením. Poté začínají na hlavním pódiu svou show partičky LA GRUPA a SKA’N’DAAL music ensamble, načež jsem zjistil, že tohle rozhodně nebude můj šálek kávy. Kvalitu těchto spolků, tedy nechť posuzují jiní. To znamená – další dvě piva .

Potom už však přichází pro mě to pravé! DESPISE opět v Kralupech a já s Pigeonem jsme rádi, že se na tento fesťák dostaly rovněž kapely z našich společných PigeonR.U.M večírků. Před samotnou smrští jsem zaslechl zajímavý rozhovor, kde jeden místní metloš povídal: „Ty vole, ten DESPISE jsem viděl už v Ponorce. To bude, vole náklep! A ten druhý odpovídal: „Ty vole, ty maj nečitelný logo! To bude určitě, vole dobrý“! A dobrý to fakt bylo! Pokud jste se domnívali, že Sepp lítá mezi lidi jen v klubu, tak jste se mýlili. K vidění a slyšení byla precizní death-grindová show a na borcích viditelně kvetlo velké odhodlání a chuť se předvést. Podařilo se! Perfektní práci předvedl rovněž Beavis, jakožto doprovodný zpěvák. Basu musí hold na čas oželet z důvodu ručky v sádře. A s tou to fakt nejde. První pamlsek jsem tedy měl za sebou. Hlavní chod pro mě představovali koně no.1 – DARK GAMBALLE. Lidi evidentně přišli na jinou muziku, ovšem i hudební analfabet musel uznat, že tak masitý zvuk neměl na Zákalu snad nikdo! DARK GAMBALLE vystřihli hity z CD „Superstar“ a navrch přidali cover od KORN, který notně rozhýbal jednoho fanatika. S chutí jsem pozoroval, jak doslova radostí mlátí hlavou o železné zábrany, ohrazující podium. DARK GAMBALLE jsou skvělí vždycky, ovšem tady to bylo vskutku peklo. Škoda, že malinko zkrácené. Další bod programu ukázal, že v kralupském regionu přece jen více frčí SKA a punk. To znamená nic pro mě. Při vystoupení takových STO ZVÍŘAT jsem si dokonce musel držet uši, protože ty „dechovkové flašinety“ opravdu nemůžu. Rovněž punkovou scénu na „béčku“ jsem bojkotoval a domnívám se, že jsem dobře udělal. Další pivo,pivo, pivo. Ani kouzlo kapely WOHNOUT mě nikterak nezasáhlo. Je to sice dobře zahrané, ale já tyhle „optimistické“ spolky opravdu nemusím. Fanoušci však byli jiného názoru, což je koneckonců rozhodující.

Úsměvná partička GREEN MONSTER už patrně nějaké jméno na scéně má. Na vedlejší „stage“ přilákala celkem početné obecenstvo. To sledovalo jakýsi mix punku a rock´n´rollu. Pozornosti rozhodně neušel človíček, obsluhující klasickou basu. FOURTH FACE přičichli k mixu HC a nu-metalu, který pizdily naprosto debilní texty a chvílemi jsem si říkal, jestli to mají tihle pokérovaní hoši vůbec zapotřebí. Přiznat však musím, že jim to hrálo moc dobře. Horší je to však s jakousi osobitostí, protože takhle podobně hraje asi 100 000 dalších kapel. Hvězdou festivalu byli už dopředu KRUCIPUSK. Neobjevím žádnou senzaci, když napíšu, že své role se zhostili naprosto s přehledem. Strejda Hájíček se svými třemi kumpány, rozpoutal nefalšované peklo! Pecky z alba „Druide!“ se rozléhaly široko daleko. KRUCIPUSK jakoby na chvíli spojil všechny fandy rozličných stylů. Co víc si pořadatelé mohli přát? Rovněž vrchol „béčka“ přišel se samotným závěrem. Nejprve posluchače nadchnul velvarský všeuměl konVRZek a hned poté se brilantní electro metalovou porcí prezentovali brněnští RHODIAN. Jejich bizardní show znázorňovala kombinaci rozjetého válce, který se řítí z kopce a sráží se s vlnou stroboskopů. Martině a spol. jistě pomohlo, že se mohli předvést „za tmy“. Jejich hudba má proto ještě silnější rozměr, což samozřejmě vycítili rozdovádění fans. RHODIAN tak v Kralupech opět zanechali velice silnou stopu a za podpory dovádějících příznivců, tak skvěle ukončili program na vedlejší scéně.

Na „head stage“ se vracím v momentě, kdy se na podiu připravuje americký bohatýr, LORD BISHOP. Tenhle černoch se snažil svým mixem rozpustilého rock´n rolu a hard coru šířit dobrou náladu. Povedlo se mu to tak z poloviny. Z počátku se fanoušci vcelku zapojovali, ovšem později se ukázalo, že tvorba LORDA BISHOPA je průhledná jako sklenice od Coca Coly. Zoufalé vyzívání ke svobodě na samém konci setu vypadalo rovněž hodně nedůvěryhodně. Dovolím si tedy tvrdit, že angažování zahraničního hosta se tak trochu minulo účinkem. Znalost kralupské půdy už dobře znají takřka domácí, LETY MIMO. Přiznávám se, že doma bych si jejich CD nepustil, ovšem v živé podobě úderné songy fungují bez problémů. Do bujarého veselí se zapojili také fanoušci a závěr letošního ročníku neměl chybu…to už jsem ale pomalu spěchal vstříc rozsvícenému městu a jen taktak se vyhnul silnému deštíčku…

[yt-black]vpDUIJcw1oE[/yt-black]

ZELENEJ ZÁKAL č.5 se bez nadsázky povedl! Některé kapely bych sice vyměnil, ovšem z globálního hlediska je nutné konstatovat, že téměř každý si tu našel tu svojí polívčičku…(a nebo pivo ). Návštěvnost = průměr. Mohlo to být lepší, ale také horší. Věřím, že i v budoucnu budou mít pořadatelé chuť a hlavně sílu uspořádat další ročník. Ten letošní ukázal, že perspektivu rozhodně má.

Závěrem zdravím: Paya a Elišku, Radima a Báru, grupu kolem Pigeona, celý HELL koutek, Kolyho a jeho slečnu, 10da a DARK GAMBALLE, Martinu a borce z RHODIAN, Ropotáma a samozřejmě všechny spřízněné duše z Ponorky!

ALL


Hlavní scéna i prostředí kolem vypadalo opravdu skvěle!


DESPISE řádili stejně jako v Ponorce!


Sepp. Co více dodat? 100% energie!


DARK GAMBALLE! Jako vždy dokonalí!


10 a Robotom aneb přistání vetřelců na Zemi!


Jirka Pigeon a jeho sladká ratolest jako nejmladší fanynka DARK GAMBALLE! Rodí se nová generace!!!


Druide! Dejte se do tance! KRUCIPŰSK je tady!


Strejda Tomáš Hájíček!


Myslím, že „keltskej osud (všichni) máme!!!“


FOURTH FACE poprvé.


a podruhé.


Sluníčko Martina…


…basák Mára…


…a větrník Olda = cyber attack!!!


Američtí hosté LORD BISHOP!


a ještě jednou.


Závěrečný nálet LETŮ MIMO!


Skupinová fotka k nezaplacení!


a byl jsem tam taky já a SoCool 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *