ZARDENS – Blackness Unfolds (CD-2015, Satanath Records)

Blackness UnfoldsPosádka ZARDENS se v metalovém pekle vylíhla černé šelmě někdy kolem roku 2008. V roce 2012 pak Belgičané přivedli na svět prvního malého Satana („Breeding the Dark“) a za tři roky hned dalšího, řekněme ještě mnohem čipernějšího. „Blackness Unfolds“ pulsuje a tepe způsobem naprosto radikálním. „Nesvaté věci“ jsou fajn, ovšem tento způsob boje, zdá se mi až krutě konzervativní. CD mohu s čistým svědomím „znesvětit“ hláškou o ryzím thrash/black metalu, o jehož blasphemický feeling se stará tradičně mrazivý kytarový zvuk. Jednotlivým skladbám ale čertužel chybí jakákoliv vynalézavost. Na albu jsem nenašel track, který by mě vysloveně zaujal, nemluvě o nějakém zvláštním překvapení či pointě.

ZARDENS jsou jednoduše předvídatelní. Oťukáte si je při první skladbě, aby jste následně dostali tajenku bez vyplňování ostatních polí křížovky. Přesný a ničím nevybočující šicí stroj si neklade za cíl revolučním způsobem tokat, jako spíše libovat si v zajetých žánrových vaničkách.Zardens Bez zrady vůči sobě, bez zrady vůči posluchačům. Desítka skladeb působí jako šedivý průvan. Žádné moc velké vymýšlení, pouze tonáž riffů a blackového rouhání. „Blackness Unfolds“ mi přijde je takový zvláštní retro snímek, film pro pamětníky, jež chvíli potěší, ale obecně nikterak zázračně nezaujme. Vlastně se dá i říci, že ZARDENS si velmi snadno spletete s desítkami jiných kapel, což je jeden z dalších zásadních hendikepů, které zde spatřuji.

Kapela tak jen těžko může oslovit širší spektrum posluchačů, neboť ti ji v podstatě mohou kdykoli zaměnit za +/- lepší či horší alternativu. Nicméně na albu najdete hned desítku skladeb, ze které výrazněji vystupuje symbolicky zpracovaná klipovka „The Berseker“ . V té je vlastně ukryta tvorba ZARDENS v kostce. Když si video pod recenzí pustíte, určitě si uděláte dost dobrý obrázek o tom, kterak asi vypadá zbytek alba. Jediným atypickým prvkem kompletu je tak nevšední obal, který s povahou hudby prakticky nekoresponduje. Ale proti gustu…r

„Blackness Unfolds“ je dílo vesměs solidní, ovšem nikterak vymykající se normálu. Pokud ke kapele nemáte nikterak osobní vztah, jen těžko ji zachováte věrnost a přízeň. Domnívám se, že podobně na tom budou i konzervativnější posluchači metalu, kteří s největší pravděpodobností upřednostní osvědčená jména scény. Za seznámení se ZARDENS však rozhodně nic nedáte. V mých očích se však jedná o ryzí průměr, a to s nikterak výrazným potenciálem.

ALL

https://satanath.bandcamp.com/album/sat104-zardens-blackness-unfolds-2015

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *