YNGWIE MALMSTEEN-Live!! (DVD-2006, Metal Mind Productions)

Polská firma Metal Mind je v poslední době opravdu k nezastavení. Jeden DVD nosič střídá druhý a brzy na světě nebude kapela, která by neměla koncert pocházející z polských podií. Toto DVD je však přece jen o něčem jiném, byť mám pocit, že nejlepší kousky z produkce Metal Mind rozhodně nepřekonává. Koncert kytarového exhibicionisty Yngwie Malmsteena a jeho kapely pochází z května roku 1998 a odehrává se v Brazílii, a protože si Poláci libují ve všech možných raritách, pohráli si i s tímto záznamem a ve spolupráci s Dream Catcher Records předložili fanouškům poměrně monstrózní akci takřka na zlatém podnose. Světla a salvy ohňostrojů hned od samého úvodu předznamenávají příchod velikána, na kterého se ten večer přišli podívat tisíce lidí (alespoň tedy dle mého odhadu). Jihoameričtí diváci umějí být pěkně divocí, o čemž se už přesvědčila nejedna evropská či severoamerická kapela.

Také koncert Yngwie Malmsteena řádně rozohnil nadržené publikum, evokující hladové stádo vlků. Divák v obývacím pokoji je však v trošičku jiné roli a abych byl upřímný, tak hned s úvodní skladbou na mě padá jakási „plytkost“ a nemůžu se zbavit dojmu, že celé tohle divadlo je jaksi umělé a křečovité. Kamera si samozřejmě nejvíce všímá hlavního protagonisty, především v momentech, kdy dokazuje své instrumentální schopnosti, které jsou však v některých momentech až nechutně vtíravé. Ostatní členové (a nevyjímal bych ani vokalistu Matse Levena) tvoří klasické křoví. Úloha sice nepříliš populární, ovšem do jisté míry logická. Pokud tedy milujete především Malmsteenovu hru, zbožňujete jeho pohybové kreace a uslintáváte z klišovitých metalových póz, určitě si přijdete na své. Zbylí diváci dle mého soudu až tak nadšeni nebudou. Jednotlivé skladby si jsou podobné jako vejce vejci, a kdybychom si odmysleli celý ten mumraj kolem, dostali bychom obrázek tuctové heavy metalové kapely.

Třináct skladeb připomíná šumák, pomalu se rozpouštějící ve studené vodě. Žel na DVD je zachycen pouze a jen ten „šumák“. Žádné bonusy v podobě klipů či rozhovorů tu nenajdete, a to je jednoznačně největší mínus. Ne že bych se zrovna po dalších materiálech Malmsteena a spol. pídil, ovšem předpokládám, že nějací fanoušci těchto umělců ještě zbyli a určitě by byli rádi, kdyby toho bylo na DVD zaznamenáno mnohem více. Pokud tedy nepatříte k výrazným Malmsteenovým obdivovatelů, stěží vás tenhle kotouček uspokojí.

ALL

http://www.metalmind.pl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *