YGGDRASIL-Kvällningsvidar över Nordrönt Land (CD-2007, Det Germanske Folket)

Pro všechny fanoušky pagan/folk metalu tu máme další horký typ k rozšíření hudebních sbírek. Nejedná se sice o žádnou senzaci, která by rozbořila hudební mýty, nicméně proč si nedopřát trošku toho „přírodního“ metalu v jasně zřetelné a příjemné jakosti? Debutové album „Kvällningsvidar över Nordrönt Land“ od švédské kapely YGGDRASIL totiž obsahuje všechny důležité ingredience, činící tento žánr zajímavým. Deska sice nenabízí nic, co by metalový posluchač nikdy neslyšel, ale i přes toto zjištění je tento debut nadmíru povedenou záležitostí. YGGDRASIL svou hudbu nestaví na humpoláckých odrhovačkách, snaží se trochu více ponořit do člověčího nitra.

Skladby jsou spíše melancholického rázu, ačkoli nějaké rychlejší pasáže se tu také najdou. V těchto protipólech se tak střetává blackmetalové ostří s přidruženými folkovými komponenty a k tomu je ještě třeba připočíst nemalou příchuť doom metalu. V neposlední řadě se švédští chlapíci prezentují melodickými kytarovými sóly ala STRATOVARIUS, která ovšem nejsou až tolik zvukově načinčaná. Obal tohoto alba je dočista plný podzimních barev a prakticky úplně stejně je vyobrazena samotná hudba. Pokud se často a rádi procházíte lesem, vřele vám doporučuji toto album do sluchátek. Po vzoru krajanů MANEGARM využívají také YGGDRASIL krásy svého mateřského jazyka.

Heslo: „s angličtinou nejdál dojdeš“ zkrátka už dávno neplatí. Kouzla a strasti švédštiny jsou představovány několika rozličnými vokály a v některých případech i pohanskými sbory. Ústřední zpěv se opírá o ryze „čistý“ přednes, sem tam se objeví také blackmetalový vřískot a kupodivu také heavymetalový „ječák“ (ovšem naštěstí pouze v úvodní skladbě „I Nordens Rike“). Třetím trumfem je doprovodný dívčí hlásek, křehký je jako kapky rosy.

Nejsilnějším atmosférickým faktorem je využívání houslí, jež povyšují celou sbírku elegií téměř o čtyřicet procent. Byť jsem tedy přistupoval k této nahrávce se značnou skepsí, výsledek jasně předčil mé očekávání. „Kvällningsvidar över Nordrönt Land“ je lehké, citlivé a značně příjemné a nenásilné album k rozjímání.

ALL

http://www.yggdrasil-sweden.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *