XIII.STOLETÍ – 18. červen 2003, Praha – Futurum

13live1Informace o rozpadu naší gotické stálice jsem se dozvěděl nečekaně z internetových stránek kapely a musím se přiznat, že mne zalilo velké zklamání. Vždyť s téměř každým počinem XIII.STOLETÍ jsem chodil spát. Žel osud se naplnil a Nosferatu ulehl zpět do své rakve a pozvolna čekal na vzkříšení. Když už se zdálo že je „Nosferatu Dead“ a nikdy neožije, temnotou se začala šířit zpráva o slavnostním koncertu „Třináctky“, který bude spojen se křtem knihy Nosferatu, kterou sepsal samotný Petr Štěpán. Zasvěcení vědí, že tato Vampírská bible vyšla již v minulosti, ale nyní spatřila světlo světa v trochu jiné podobě a s několika úpravami a přídavky. O koncertní vystoupení byl ohromný zájem a proto se kapela rozhodla, že pro své věrné připraví koncerty dva. První proběhl o den dříve, přičemž já jsem se vypravil až na ten druhý. Společnost mi dělal Jindra Kohm, známá to temná kralupská osobnost, který mi líčil také průběh předešlého vystoupení, jelikož si nechtěl nechat ujít ani zlomek zvuku, vycházející z paprsků XIII.STOLETÍ.

Atmosféru vystoupení umocnilo počasí. V době dopolední, kdy jsem ještě seděl u PC a psal recenze jsem již vstřebával příchod temnot z nebes, kterou jsem dokresloval písněmi od legendárních THE FIELDS OF THE NEPHILIM. Okolo páté hodiny jsem již z Jindrou navštívil jednu temnou hospůdku v blízkosti Prahy, kde se již vše schylovalo k příchodu mocného Knížete Temnoty. Déšť skrápěl potemnělou krajinu a blesky rozmetaly promočené polní cesty. Za nedlouho již stojíme v samotném Futuru a čekáme v jakém rozpoložení kapela vyleze na scénu. Dle Jindrových informací tentokrát dorazila do klubu menší návštěva, přesto se sál nakonec velice slušně zaplnil a vypadalo to, že bylo již po druhé v tak krátké době plno.

13live2Lehce po deváté hodině bylo vše odstartováno. Do hustého dýmu za zvuku intra z alba a stejnojmenné písně „Gotika“ vstupují čtyři postavy. Mistr Petr Štěpán hrábne do strun a rozjíždí se první skladba a všichni přítomní hned po prvních tónech vědí, že jde o starou „amuletovskou“ klipovku „Kníže temnoty“. Přesto i tento letitý šlágr doznal určitých změn a za podpory Oliiných kláves zněl moderněji a jako kdyby se hlásil k nové tvorbě souboru. A že na mém tvrzení něco pravdy bude bylo potvrzeno v další koncertní tutovce „London After Midnight“. Na albu „Metropolis“ jsem ji zpočátku těžko vstřebával, ale v živém podání jednoznačně zaúřadovala. Vystoupení nabralo velkolepé obrátky a tak když přišla na řadu „Elizabeth“ tak mohutný refrén zpíval v sále snad každý. Za zmínku rovněž stojí nová image (jestli tedy nějaká je ) Štěpána a spol. Žádné kostýmy ani převleky v nové éře „Třináctky“ zřejmě nebudou mít místo. Jen černými brýlemi lze hledět do budoucnosti a hledat „Metropolis“. Pro mnohé byl také překvapením Petrův krátký sestřih, který mi tak trochu evokoval vokalistu a leadera DEPECHE MODE. Asi tak v polovině večera přišel na řadu křest knihy Nosferatu, který byl trošičku pokažen vyřváváním jednoho primitivního opilce stojícího téměř vedle mne a nakonec i samotný autor Vampírské bible si neodpustil poznámku na konto tohoto kreténa. Jak vidno, na blbce lze narazit na jakémkoli koncertu ať se jedná o jakýkoli žánr.Co se týče mé osoby tak jsem byl zvědav také na novou tvorbu souboru, protože domnívat se, že by se kapela tři roky nudila nic neděláním to se mi nějak nechtělo věřit. Nu a dočkal jsem se. První novinka dostála pojmenování „In The Garden Of Light“ a jak samotný název napovídá tak šlo o anglicky zpívanou skladbu, kterou v programu podpořil ještě další anglicky odzpívaný hit, který však ještě zřejmě nedoznal jména. Třetí premiérové seznámení měla na starosti skladba „Shelly“, která pokračuje ve ztělesňování velikánů historie. Tentokrát si Petr Štěpán vybral titanismem protřelého autora P.B. Shellyho.

13liveVrcholem večera byl pro mne „Fatherland“ umocněný sborovým zpěvem obecenstva a velmi dobře kytarově zvládnutý cover od BAUHAUS „Bela Lugosi Is Dead“, který na albu působí spíše jako emocemi protřelí song, ale koncertní podoba je k nepoznání živější a razantnější. A když už jsme u předělávek tak za zmínku stojí rovněž předělávka „Stepping Stone“od SEX PISTOLS na kterou si Petr Štěpán navlékl triko s hákovým křížem a nápisem NO FUTURE DESTROYED a dal tak vzpomenout na časy HRDINU NOVÉ FRONTY. Dalším skvostem na který jsem čekal byla „Nevěsta temnot“ a v tu chvíle se má duše vznášela daleko v oblacích. Základní set končil jako obvykle „Karnevalem“, který stále naživo má co říci a jeto takový osvojený syn kapely. Na následující přídavky se nemuselo dlouho čekat. „Amulet“ (opět v trošku modernějším hávu ) a „Nosferatu Is Dead“ patří alespoň pro mne k tomu nejlepšímu co kapela mohla na závěr nabídnout. Třetím přídavkem byl „Obřad za mrtvé“, song, který pochází ještě z dema „Nová Drakulomania“ a jde o velmi působivou baladu, při které tuhla krev žilách. Když už se zdálo, že je definitivně konec, začaly se z beden linout tóny písně „Ten starý dům se rozpadá“, jejíž autobiografickou tvář přišel odrecitovat samotný autor a musím se přiznat, že jsem nebyl schopen slova, protože něco tak skutečně bolestného má mysl už dlouho nezaznamenala. Až čas ukáže, zda tyto koncerty byly začátkem nové etapy XIII.STOLETÍ a nebo zda jen „král upírů“ zkontroloval své poddané. Další vystoupení naší gotické legendy lze spatřit na Castle Party v polském Bolkowě. NOSFERATU IS BACK !!!

Poznámka: Trochu mne mrzí, že na koncertě nebylo možné sehnat žádné nahrávky, trika a ani samotnou knihu Nosferatu. Nejde o to na něco fanoušky lákat a dělat s koncertu „tržnici“, ale většina lidí by takovým to obohacením celé akce jistě nepohrdla. Navíc kde tyto věcičky shánět jinde, než na koncertě naší gotické legendy ?

Skladby: Intro (Gotika), Kníže temnoty, London After Midnight, Elizabeth, In The Garden Of The Light, Bela Lugosi Is Dead, Nevěsta temnot, Fatherland, Shelly, Absint, „nová skladba s neznámým názvem, Stepping Stone,Justina, Mystery Anna, Karneval.
Přídavky: Amulet, Nosferatu Is Dead, Obřad za mrtvé, Ten starý dům se rozpadá.

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *