WYRD – Kalivägi (CD- 2009, Naga Productions)

Finští WYRD patří už pěknou řádku let k předním pagan metalovým formacím. Káru hudebního trusu táhnou přes deset let a v podstatě po celou dobu zůstali věrni undergroundu. Je zajímavé, že jejich nahrávky byly proslaveny prostřednictvím menších labelů, ačkoli nějaké lákavější nabídky pánové jistě měli. Boom pagan metalu byl v posledních letech obrovský, nicméně WYRD si spíše více hleděli svého a především dvě předchozí alba („Kammen“ a „Ghost Album“)jsou velice příjemná a že by se někam tlačila? Ovšem pokud přistupujete k hudbě s vědomím, že každá nahrávka musí bezpochyby přinést nějaký vývoj, tak v tomto ohledu jste u WYRD na špatné adrese. Za dobu své existence si kapela vytvořila poměrně předvídatelnou hudební šablonu, držící se stále „starého kopyta“ +/ -. V pořadí osmé album přináší posluchači obdobný model, ačkoli nedalo by se říci, že nefungující. Pro českého metalového příznivce je navíc pikantní skutečnost, že novinku „Kalivägi“ vydává tuzemská firmička Naga Productions, která si do své stáje po EMENCER připisuje další vysoce kvalitní kapelu.

Otvírákem celé kolekce je poněkud jednodušší skladba „Verisuma“, provázena lehce zapamatovatelným klávesovým motivem. Stačilo si píseň dvakrát poslechnout a už jsem měl co dělat, abych si v tramvaji nehvízdal. Hrubijánský vokál tradičně ve finštině – co může být lepšího? Snad jen výměna sterilních bicích, kazící dojem z celé skladby. Naštěstí v následujících skladbách k něčemu podobnému nedochází, a dokonce bych si dovolil tvrdit, že album po úvodním tracku malinko změní svůj odstín, více se ponoří do hloubky, téměř až doom metalové. Příkladem budiž skladba „Talviyö“. Jedná se o poměrně rozvleklou kompozici, nikterak instrumentálně náročnou, ovšem WYRD mají dar, jež se váže především ke skandinávským umělcům. Dokáží neuvěřitelně pracovat s melodiemi a také atmosférou jako takovou, a proto nahrávka baví přes subjektivní zjištění, že vlastně nic nedostižného nepřináší.

Tak např. skladba „Hämärän Soutajat“ neskrývá obdiv k tvorbě AMORPHIS prakticky od prvních vteřin. Když si k tomu poté připočtete „čistý“ (i když…) přednes a chytlavé kytarové melodie, rázem vás napadnou dvě varianty. Zajímavé také je, že vokalista Nargath se ve své hlasové poloze přiblížil právě Pasi Koskinenovi, bývalému pěvci výše zmíněných AMORPHIS. WYRD však na rozdíl od svých krajanů působí přece jen o něco chladněji a především celkové aroma nahrávky je patřičně hrubé a neotesané. Příznivci pagan metalu tak mohou s radostí zajásat, protože WYRD jsou na novince stále dosti „pagan“.

V obecném měřítku se však samozřejmě nejedná o nikterak revoluční desku. Je však natolik kvalitní, aby příznivce daného žánru oslovila. S ohledem na počet kapel a obrovskou spoustu nahrávek je toto celkové hodnocení více než pozitivní. WYRD navíc nejsou žádnými nováčky, a proto se o místo na slunci nemusejí bát.

ALL

http://www.kolumbus.fi/~kr8342/infernal/wyrd/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *