WOLFCHANT-Bloody Tales Of Disgraced Lands (CD-2005, CCP Records / Metal Age)

Album a především skladby kapely WOLFCHANT nás přivádějí do sousedního Německa, přesněji Bavorska, kde uprostřed hustých lesů leží vesnička St.Oswald. Všichni členové kapely žijí v tomto Bohem zapomenutém kraji, kde také rozmíchávají své hudební nápady. Inspirace pro rozvíjení stylu, kterému se dnes říká pagan metal, je tedy nasnadě. WOLFCHANT však nečerpají své náměty pouze z nádherné přírody. Ve svých textech se zabývají severskou mytologií, ale také vymýšlejí příběhy o slovutných válečnících a jejich statečných rodech a klanech. A právě toto album přináší koncepční příběh o jednom takovém národě, snažícím se chránit svou vlastní zem před útokem křesťanských okupantů. Hlavní hrdinové příběhu unikají do hor, aby si zachránili svou vlastní kůži. Nějaký čas se pak skrývají v jeskyních, aby následně poté přišel čas odplaty. Všechny tyto logicky navazující momenty jsou rozděleny do třinácti skladeb a stejně tak jak se převažují váhy příběhu, tak úplně podobně znějí jednotlivé písně. Logicky tedy vyplývá, že WOLFCHANT vsadili na hustou členitost a do jisté míry i stylovou pestrost. Rychlejší skladby mají blízko k black metalu a černého „kopyta“ se téměř po celou dobu drží vokály. Najdeme tu však spoustu lyrických pagan metalových kousků, ve kterých bylo hojně využito kláves a akustických vybrnkávaček.

V neposlední řadě kapela nezapře inspiraci v klasickém heavy metalu, přičemž některé kytarové motivy jakoby vypadly z let osmdesátých. Album proto zní velice vyváženě a především je neustále co poslouchat. Jak už jsem výše zmínil, skladby jsou přizpůsobené příběhu, a tak např. „Clan Of Cross“ vykresluje válečný pochod naprosto jedinečným způsobem a totéž se týká „I´am War“, kde vokalista Lokhi opravdu zlověstně pracuje se svými hlasivkami a skvěle tak doprovází pestré kytarové motivy, připomínající v některých chvílích finské FINNTROLL.Zřejmě největší hitovkou celé kolekce je skladba „Of Honour And Pride“. Je totiž postavena na velmi chytlavém folk metalovém motivu, který je navíc doplněn o vskutku promyšlená kytarová sóla. První polovina CD je tedy doslova znamenitá. Druhá část už přece jen nedosahuje kvality úvodních šesti skladeb, ale když si válečné ódy pustíte přece jen zvlášť, tak záhy zjistíte, že rozhodně do koše nepatří. Problém je spíše v celkové délce nosiče. Hodinový poslech je tak dle mého soudu asi nejzásadnějším, ale také na druhou stranu jediným skutečným mínusem.

Z celkového rozboru alba vyplívá, že WOLFCHANT zkrátka započatý příběh museli nějakým způsobem dokončit a s tou časovou stopáží to poněkud přehnali. Zároveň však vytvořili celou řadu skvělých songů, které se skutečně hezky poslouchají. A ještě malinká vsuvka na závěr. WOLFCHANT letos v červnu uspořádali první ročník festivalu PAGAN NIGHTS, orientující se výhradně na pagan a folk metal. Akce se konala v nádherné bavorské přírodě a asi tou nejdůležitější zprávou pro tuzemské formace je fakt, že příští rok bude mít tento nováček mezi festivaly své pokračování. Více najdete na http://www.pagannights.de.

PS: Zakoupit si toto CD můžete u hlavního distributora CCP Records pro ČR a SR – Metal Age Productions => web: http://www.metalage.sk, e-mail: info@metalage.sk.

ALL

http://www.wolfchant-metal.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *