WISDOM OF SHADOWS – Sciah vosieni (CD-2016, Nihil Art Records)

Sciah vosieniI přesto, že album „Sciah vosieni“ běloruské dvojice WISDOM OF SHADOWS koluje internetem nějaký ten pátek, fyzické CD se podařilo firmě Nihil Art Records dotlačit do zdárného finále až v těchto dnech a já osobně tuto skutečnost kvituji s velkým povděkem. WISDOM OF SHADOWS jsou totiž zdárným příkladem toho, kterak dokáže být hluboký underground zajímavý a přitažlivý zároveň.

Pánové sice nevládnou bůhvíjakou virtuozitou, zvukově se rovněž nemohou měřit s těmi největšími, ovšem do vínku jim byl vložen talent zcela jiného druhu. WISDOM OF SHADOWS se zkrátka umějí do hudby položit a nějakým zázračným způsobem do ní dokáží natlačit magické fluidum se zřetelně enviromentálním přesahem. Mix black metalu a ambientu ovšem nabízí i celou řadu dalších elementů, ze kterých cítím zejména příslušnost k domovské krajině obou tvůrců. Když nad tím tak přemýšlím, docházím k názoru, že produkce kapely není ani tak tvrdá a mrazivá, jako spíše příjemně relaxační. Jako kdyby na vás z repráků proudil teplý vzduch… Proto tedy nečekejte severskou vichřici plnou zběsilosti. Ta by pravděpodobně kouzlo produktu úplně zkazila.

Wisdom-Of-Shadows_bandJediným zákeřným prvkem jsou tak pouze zničující zpěvy vokalisty Deniho Darka, které můžu z čistým svědomím označit za další „nástroj“, neboť klasického frázování se na nahrávce nedočkáte ani v nejmenším. Ale že by to mělo být nějak na škodu? Kdepak, v žádném případě! Často se sice stává, že hýkavé vokály dokáží v tomto žánru nadělat solidní paseku, avšak v případě WISDOM OF SHADOWS to naštěstí neplatí. Party vokálů jsou výrazně zastrčeny za ostatní nástroje (za veškerou hudbou je podepsán Mr. Erabor), čímž nejsou rušivé a hudbu velmi citlivě doplňují, resp. občas splývají s hrou kláves. Těžko spekulovat, jestli přesně takhle to hoši z Běloruska chtěli, ovšem hotový výstup je místy až omamný. Lví podíl na atmosféře ovšem má beztak kytara, jejíž zvuk je dosti specifický, opravdu si nyní nevybavuji, že bych se v nedávné době setkal s něčím podobným (jako kdyby Erabor hrál na nějakou elektrickou balalajku, resp. jeho styl kytarové hry je takový „balalajkovský“ 🙂 ). Účel ovšem světí prostředky a tady to platí asi desetkrát podtrženě!

„Sciah vosieni“ je do mrtě půvabné a krásné album. Absolutně žádný kalkul, nikterak vyprecizovaná produkce, ale naopak živočišnost a schopnost zcela přirozeně vpravit do jednotlivých skladeb otisk běloruských končin, předků a těžko soudit, čeho všeho ještě. Nahrávka navíc není přehnaně dlouhá, trvá přesně půlhodiny, takže o nějakém nudném doklusu nemůže být řeč. Pokud tedy máte chuť na ryze undergroundový produkt, máte v hudbě rádi otisk přírody a trochu té ambientní romantiky v black metalu, vyzkoušejte si tento materiál hned pod recenzí. Širší seznámení s WISDOM OF SHADOWS poté najdete zde:

http://rumzine.com/wisdom-of-shadows

Kouzelné pohlazení!

ALL

https://nihilart.bandcamp.com/album/wisdom-of-shadows-sciah-vosieni

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *