WINDS

Nyní tu máme jedno takové ohlédnutí, jakožto důkaz, že všechny šuplíky R.U.M. zinu ještě zdaleka nevyschly. Článek o úžasné kapely WINDS, sepsal před dobrými devíti lety bývalý kolega Gory, kterého tímto srdečně zdravím! Je mi opravdu záhadou, proč tenhle matroš už dávno nemáme v našem současném archívu, no každopádně… náprava je zde a s ní vzpomínka na úžasnou kapelu, jejíž činnost se s největší pravděpodobností úplně zastavila. Posledním albovým příspěvkem je CD „Prominence And Demise“ z roku 2007. Pokud jste nestačili poznat, zkuste!

ALL

Kapela WINDS vznikla v roce 1998, když se následkem některých událostí na scéně skřížily hudební cesty čtyř norských muzikantů. Tito čtyři muzikanti byli už tehdy známí svou výjimečností: Lars Eric Si, jako zpěvák s opravdu unikátním hlasem, Carl August Tideman jako neoklasický kytarový virtuos, Jan Axel von Bloomberg jako jeden z nejlepších metalových bubeníků současnosti a Andy Winter jako klavírista inspirovaný klasickou hudbou.

V roce 2000 nahrála tato sestava svůj první počin pojmenovaný „Of Entity And Mind“ a tento materiál zajistil kapele kontrakt na dvě alba u labelu Avantgarde Music. Aniž by skupina kontaktovala jiný label, nabídku přijala. Album bylo u fanoušků přivítano velice pozitivně, škatulkově se hovořilo o nekompromisní kombinaci klasické, progresivní a metalové muziky se zajímavými zvuky a harmoniemy. Mluví se o tom, že nic takového tu doteď nebylo…

V době, kdy „Of Entity And Mind“ pokračovalo v získávání kladných ohlasů, členové WINDS nezaháleli a připravovali následovníka, pojmenovaného „Reflections Of The I“. Jakmile byla nahrávka dokončena, kontaktovala kapelu firma The End Records, že chce licenci pro Ameriku. Po konzultaci s Avantgarde Music se tak stává. „Reflections Of The I“ tedy vychází v roce 2002 a prakticky okamžitě sklízí obrovské množství pozitivních ohlasů a hudebních kritik, prakticky v každé sofistikované publikaci se hodnocení alba pohybuje kolem maxima.

Stejně jako předtím, kapela je stále kreativní a ještě před vydáním druhého alba má téměř hotový materiál na album další. Poté, co dostáli kontraktu u Avantgarde Music, byli WINDS volní pro ostatní nabídky. Opět to byli The End Records, kdo předložil na stůl rychlou nabídku, která slibuje kvalitní distribuci po celém světě. Skupina bez váhání přijímá nabídku a přestože i ostatní firmy ukázali zájem, podepisují s The End Records na další tři alba.

Takže přišel čas nahrát třetí album. První se nahrály bicí, s nějakými základními kytarami a klavírními nápady, které byli definitivně zaznamenány později. Vzhledem k angažmá členů WINDS i v jiných skupinách a projektech, koncertech a nahráváních, uběhl téměř rok od nahrání těchto bicích bez jakékoliv konkrétní činnosti WINDS, až se konečně našla volná chvíle v programech bočních projektů a kapel, nebo se uplně rozešly. Toto byl ten správný čas na oživení aktivity WINDS a dokončení nahrávky a také na to, aby si uvědomili, že tato skupina byla v hlouby hlavní prioritou pro všechny členy.

Po šesti měsících ve studiích (Toproom a Fagerborg v Norsku a The Factory ve Vancouveru pro mixování) bylo nahrávání dokončeno. Třetí titul WINDS je pojmenován „The Imaginary Direction of Time“. Pokračující ve stopách předchozích alb s filozoficky laděnými texty, nové album dává WINDS do nové roviny jak hudebně, tak lyricky. Jde o bezpochyby jejich nejelegantnější album a také dostalo nový rozměr složitosti, díky většímu podílu kolektivní práce při kompozičním procesu. Z nahrávky je cítit velký muzikantský růst jednotlivých členů a WINDS považují toto album za jejich nejlepší, předvádějíc zde své nejlepší individuální instrumentální výkony, které jsou ale pečlivě aranžovány společně s ostatními nástroji. Jde o produkci světové třídy a může konkurovat jakékoliv top-nahrávce ve světě…

WindsLARS ERIC SI – zpěv, basová kytara
Lars Eric Si je hlasem WINDS. Jeho silné, melodické vokály představují mnoho rovin vokálních harmonií v muzice. Lars hraje ve skupině také na basu a je hlavní osobou v tvorbě aranží strunných nástrojů. Jeho přínos je ve všech aspektech komponování a produkce velmi cenný a hraje velmi důležitou roli ve zvuku WINDS. Lars hrál v několika skupinách, například jaho první kapelou byli hard rockoví Jack In The Box. Poté absolvoval mnoho nahrávání a koncertů s mnoha různými kapelami, včetně krátké doby, kdy hrál na basu v Khold a zpíval v industriálně metalové kapele Sensa Anima, se kterou získal norskou cenu Grammy za zpěv. Larsův hudební talent a široký rozsah se projevili v ranném věku. Když byl mladý, zpíval a hrál na klávesy, poté přešel na kytaru a nakonec na bassu jako jeho hlavní hudební nástroj doplňující jeho pěvecké výkony. Také se kapele při aranžování strun hodí jeho zkušenosti z divadelní tvorby…

CARL AUGUST TIDEMANN – kytara
Carlova role a její důležitost ve WINDS stoupá od alba k albu. Za dobu ve WINDS prodělal obrovský posun, když na debutu působil jen jako sólový kytarista, na druhém už nahrával veškeré kytarové party a dnes má osobitý vliv prakticky na všechno od skládání přes aranže až po produkci. Je nejvíce známý svým unikátním stylem sólové hry, kterou předváděl po celou dobu své hudební kariéry, počínaje jeho první kapelou Tritonus vzniklou v roce 1990, dále působením v Arcturus až dodnes v jeho působení ve WINDS. Bývá přirovnáván ke kytarovým legendám jako je Malmsteen, Vai nebo Petrucci a někteří ho řadí mezi nejlepší kytaristy světa. Málokoho by ale napadlo při poslechu jeho výkonů, že na kytaru začal hrát až v 17. letech. Studoval u norského kytarového guru Mats Eriksena, dokud se nepřestěhoval do Hollywoodu, aby tam studoval „Guitar Institute of Technology“, kde se jeho styl rozvinul ještě víc. Dodnes věnuje spoustu času procvičováním různých technik a získávání nových kytarových dovedností, které jistě v budoucnu ukáže na dalších albech WINDS.

WINDS_promo2JAN AXEL von BLOMBERG – bicí
Jan Axel von Blomberg je zodpovědný za bubny a za všechny bicí aranžmá v produkci Winds. Je taky velmi kreativní individuum, přispívá svými nápady nejen skrze bicí nástroje, ale vyjádřením svých myšlenek ohledně každého aspektu hudby. Jan Axel je více známý pod přezdívkou Hellhammer, ale ve Winds funguje pod svým pravým jménem. Jeho legendární bubnování poctilo mnoho alb a stále cítí potřebu rozvíjet svůj styl hraním množství odlišných stylů hudby. Přes jeho přes 15 let historie v metalové skupině Mayhem, spoluzaložení Arcturus, po jeho taky spoluzakládanou cyber metelovou bandu The Kovenant, se ktrou vyhrál dvakrát norskou cenu Grammy za jeho bubenické výkony, podílel se i na mnoha dalších albech jako studiový hráč, nebo jako trvalý člen. Díky mnoha let vývoje a zdokonalování se je dnes jeho unikátní styl, rozmanitost a technicky precizní hra věcí, bez které by Winds nikdy nebyli tam, kde jsou dnes.

ANDY WINTER – klávesy
Andy Winter může dnes být považován jako zakladatel Winds, od začátku byl postavou skrývající se za hudbou skupiny. Taky je zcela odpovědný za psaní textů a vymyslel celý koncept skupiny Winds a o čem to vlastně je. Přestože teď kapela působí na skládání kolektivněji než dřív, Andy stále píše většinu základních nápadů v hudbě, s ohledem na jeho hru na piano. Andy se objevil mimo Winds v jeho další kapele Age of Silence, kde působí i někteří jiní členové Winds, nebo dvakrát jako host nahrával dvě alba skupiny Subterranean Masquerade. Přestože se významně podílí na skládání pro všechny tyhle spolky, od samých začátků Andyho práce se řídí podle filozofie radši kvalita než kvantita. Andy pochází z pianistické rodiny a i proto od dětství pobíral lekce v hraní na klavír. Ale nebyl z toho šťastný a tak přerušil svoje studia hry na klavír a vrátil se k němu až sám cestou přes několik jiných nástrojů. Poslední roky se vrátil ke kořenům soustředit se hlavně na piano. Jeho přístup a styl hry vytříbený tímto vývojem je nedílnou součástí tvorby Winds a dodává zvuku skupiny něco velmi unikátního..

Diskografie:
Of Entity and Mind (2001) EP
Reflections of the I (2002) CD
The Imaginary Direction of Time (2004) CD
Prominence and Demise (2007) CD

http://www.winds.ws/

Gory

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *