WAYD

wayd - barriersKvalitní to kapelky mají ti naši bratři slovenští, že? Jednou z nich jsou bezesporu trebišovští WAYD, kteří svým druhým albem „Barriers“ nadchli nejednoho posluchače.Rozhovor spravil Martin a na jeho dotazy odpovídali všichni „wayďáci“.

Zdravím celý WAYD a na úvod se zeptám, co předcházelo albu „Barriers“ ?
Nazdar! Albu „Barriers“ předcházelo demo „Shape Of Your Mind“,které jsme nahráli v roce 1995 v domácím studiu AD Mirco. O dva roky později vyšlo první album „The Ultimate Passion“ u Metal Age prod. Potom jsme se připravovali na zatím poslední album „Barriers“, které přichází na trh právě teď.

Řekl bych, že technický death metal je dost okrajový žánr, ale šlape vám to dobře. Nemyslíš, že v době kdy „frčí“ především grind core a US death metal, zůstane vaše tvorba přehlížená-nedoceněná ?
Rozhodně nejsme metalovým undergroundem ovlivněni do takové míry, že „jednoduše hrajeme to co letí“. Na koncertech se vždy najde několik fanoušků, které naše muzika potěší. Zatím se ten pocit nedocenění nedostavil takže nemáme co ztratit (cha-cha).

„Barriers“ na mne po prvním poslechu působilo rozpačitě a až s dalšími poslechy jsem si vychytal výborné pasáže, vyhrávky, které působí velmi pocitově. Co vás inspiruje při tvorbě vaší hudby ?
Inspiruje nás opravdu všechno. Chování lidí, různé nálady, počasí atd. „Barriers“ je album, které rozhodně po prvním poslechu málokdo stráví. Lépe se s ním seznamuje při poslechu se zapnutou funkcí repeat.

Je muzika samotná a jsou texty, nastiň ke každé skladbě z „Barriers“ o čem jsou ?
„Diffused In A Dream“-je to skladba o hledání svobody. Text částečně v něčem navazuje na „New Light“ z předešlého CD. Je to o nových směrech v životě, o osudu.
„Esoteric Suicide“- text hovoří o temných stránkách duše a o tom, že často se vydáme jedním směrem a časem zjistíme, že je to zbytečné. Je to peklo a očistec v jednom.
„Flashbacks Of Freedom“-flashbacky svobody a hledání nesmrtelnosti.
„Misanthropic Days“-o potřebě vzdoru, aktivity a tvořivosti člověka.
„Delights Of The Dusk“-radosti soumraku –o nacházení toho, co povznáší ducha
„Mindstorm“- myšlenky jsou složené ze samých otázek. Kritické okamžiky, existenciální stavy a vytržení – vyberte si.
„Extreme In You“-o bariérách závislosti na drogách, které vedou kamkoli.
„Barriers“-„Každá inteligence je ledová-rozeštvává lidi“.
„Don´t Turn Back“-původně starší kousek, neotáčej se zpět, nová energie, vyčištěná mysl a nová etapa života.

Album vám vyšlo opět u Metal Age prod.,měli jste i jiné nabídky ? Co si představujete spolupráci s Metal Age, aby jste zůstali i pro další album ?
Nabídky jsme neměli, ale „zájem by byl“. Metal Age musí být tak jako teď akční a udělat pro nás co se dá. Spokojíme se i s výrazem „v rámci možností“. Další album máme rozpracovaný, pár nových věcí hrajeme i na koncertech. Nechte se překvapit.

Obal mi přijde dost chaotický, charakterizuj ho svými slovy. Kdo ho stvořil ?
Autorem obalu je akademický malíř P. Kocák. Vyjadřuje pocity obsáhlé v naší hudbě. Ruka symbolizuje závislost jako takovou s kterou vznikají nové bariéry. Na druhé straně však podáním ruky častokrát bariéry padají. Vyberte si.

Bezpochyby se povedl prvotřídně zvuk. Kde se nahrávalo a na kolik vás to přišlo ?
Nahrávali jsme doma v Prešově ve studiu Perina. Strávili jsme tam dva týdny. Zvuk se podařil, ale kdybychom mixovali teď, možná bychom ho ještě trochu vylepšili.

wayd - the ultimate passion„Barriers“ je hodně originální dílko a těžko hledat srovnávání, ale přeci. Některé vyhrávky mi přišli jak z dílny Mr. Swana a podobnou (stylově) desku na CS scéně znám jen od CRUSHER „Daymares“. Znáš tuto kapelu ? ( i když její současnost je někde jinde)
K této kapele se nemůžu vyjádřit. Neznáme ji teda ani její minulost ani současnost. V československé UG scéně je hodně dobrých kapel a dost i takových, které je těžké zaškatulkovat. My chceme jen to co každá kapela – mít svojí vlastní tvář a na kolik se nám to daří musí posoudit jiní.

Ke slyšení ve vaší tvorbě je třeba také saxofon. Měli jste počítám tedy i hosty ?
Saxofon nám nahrál náš kamarád přezdívaný Gapa (velký talent). Jeden čas jsme spolu koncertovali, měli jsme s ním program a šlapalo to. Dalším hostem byl T. Višňovský, který nám nahrával perkuse do skladby „Halushka“ a nakonec tu byla Katka (kapela PEHA)-vřískot v „Mindstorm“.

Často si především slovenské kapely stěžují na možnost koncertování. V čem vidíš problém, že třeba u vás není v létě ani jeden „velký“ festival jako třeba NUCLEAR STORM. OBSCENE EXTREME FEST…atd ?
U nás je méně nadšenců, které by bavilo organizovat festivaly tohoto druhu. Asi nejtěžší je s tím začít. Většina festivalů končí s poměrně velkými ztrátami. Důležitá je tedy tradice a samozřejmě finance, kterých je zatím u nás méně.

Jak se „perete“ s promotion, kam všude jste posílali promo CD a už začínáte reflektovat ze zinů, vydavatelů, pořadatelů koncertů ?
Ohlasy na nové CD „Barriers“ máme zatím jen dobré z čehož máme velkou radost. Je to také pro nás inspirace k další tvorbě.

Možná je ještě brzy, ale přeci. Na kdy plánujete další řadovku a máte už nějaké nové skladby ?
Jak jsem vzpomínal. Máme nějaký materiál už připravený, kdy to vyjde na CD ještě nevíme, ale naše snaha bude směřovat k co nejbližšímu datumu.

Tak to by mohlo být vše…za R.U.M. zine se loučí Brada…
Na závěr děkujeme za poskytnutý prostor ve vašem zinu, kterému přejeme hodně úspěchu a dobu vycházení aspoň 100 roků. Díky.

Martin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *