WAR FOR WAR – Věž smrti (CD – 2010, Naga productions)

Tributní album pro všechny horníky, smutný komentář doby nedávno minulé, soubor pikantních elegií za všechny padlé. Kolik lidí bylo nuceno kroutit životu nebezpečné směny v důlních věžích se sbíječkou v ruce? Žádné slunce, žádné světlo. Jen temnota, špína a naprostá bezmoc. Všechny tyhle pocity semnou cloumají při každém poslechu tohoto alba, za kterým stojí plzeňský Lord Morbivod, jenž pod názvem WAR FOR WAR připravil další kolekci nevšedních black metalových skladeb. Pokud předchozí deska „Kovy odjinud“ byla plná díkůvzdání české legendě MASTER´S HAMMER, tak „Věž smrti“ je v tomto ohledu hodně civilnější, a to i přesto, že „stará láska“ zkrátka nerezaví. Viz. úvodní skladba s názvem „Hněv budov“, a nebo tajemná kompozice „Ve smrti“ . Hned poté se však začínají dít věci. Album se (pro mě) nečekaně začíná stáčet do vod mnohem variabilnějších a nutno přiznat, že celému kompletu to jednoznačně prospívá. Unikátní je např. skladba „V kleci“, která mi připomíná současnou tvorbu ENSLAVED, která je také prošpikována melodickými (rockovými) vyhrávkami, a to za podpory čistého vokálu. Když k tomu ještě připočítám naléhavost samotného textu, husí kůže naskakuje! A když už jsem zmínil zpěvy, tak právě tato složka patří k doslova opěrným bodům celé kolekce. Kromě hlavního protagonisty zde zaslechnete hlasivky Throllmase z TROLLECH a dokonce Blackieho z CALES.

Mezi další silné momenty desky patří depresivní opus „Most“, jehož začátek se nese v takřka doom metalové rovině, aby posléze dospěl do „dirty blackových vod“, jenž posléze stočí svůj ksicht k apokalyptickému závěru. Úsměvnou paralelu pak ve mně vzbuzuje skladba „Uran, uhlí, železo“, jejíž ústřední kytarový motiv připomíná nechvalně proslulou limonádu od 2UNLIMITED. V podání WAR FOR WAR se však tato platforma mění v úplně něco jiné a mnozí si tohoto motivu ani nevšimnou. Nicméně ani techno samotné tu nakonec nechybí. Lord Morbivod mě tím dokonale zaskočil, jelikož jsem ho měl vždy spíše za „ortodox-mana“. Účel ale zřejmě světí prostředky, a tak byl pro „Technologie těžby“ vybrán čistý „duc-duc“ s nádechem mystička. Třešničkou na dortu je pak závěrečné rozhřešení v podobě tracku „Mayrau“, ve které se posluchač jakžtakž dostane alespoň po očku na „světlo“, jinak…no, ale rozhodně se toho nebojte.

„Věž smrti“ je členité a naprosto zábavné album. Každá skladba nese zvláštní poselství a předně, každá je úplně jiná, což je s ohledem na black metal žánr obrovské vítězství. Domnívám, že tahle deska je vůbec nejpestřejším dílkem Lorda Morbivoda vůbec a jsem skutečně velmi zvědav, kudy se bude cesta tohoto projektu dále ubírat. Pro mě obrovské překvapení! A než to celé uzavřu, ještě mi dovolte několik dalších vět. Předně mi zaimponoval zvuk, jehož „tvar“ zastřešil album naprosto dokonale, a tak je zážitek z poslechu ještě mnohem luxusnější. Závěrem hádánka: jakou hudbu by si rozhodně nepustili zasypaní horníci v Chile? Hádejte 666krát! „Věž smrti“ doporučují!

ALL

http://bandzone.cz/warforwar

http://warforwar.wz.cz/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *