WALTARI-Rare Species Alive (DVD/CD-2005, Waltari Music)

Jedna z nejoriginálnějších kapel současnosti, finští WALTARI, vydali konečné své DVD, které pojali vskutku velkolepě! V krabičce najdete celkem dva kotoučky. Podíváme se tedy na ten první. DVD obsahuje koncertní vystoupení z helsinského klubu Tavastia, kde se upekla značná část samotného obsahu. Velkou devízou koncertu je nepochybně výborný zvuk, dovolující si užít „live show“ hezky v teple domova. Playlist byl záměrně postaven na největších hitech, a proto je zážitek z vystoupení naprosto strhující. Ale abych byl trošku konkrétní. V první polovině setu dostaly prostor novější skladby jako např. „One Day“ nebo šílená „Wasting My Mind“. Mezi klenoty patří legendární madonnovský cover „Vogue“, jehož provedení i po letech doslova bere dech.

Následuje deathmetalová verze beatlesovské „Help“ a to už u telky skáču do vzduchu radostí, protože tohle se jen tak neslyší a ani nevidí. Kapela hází „vrtule“ jako KRABATHOR v nejlepších letech a Karstyho chraplák by mu mohlo závidět spousta deathmetalových pěvců! Koncert graduje zařazením skladby „Far Away“, která konečně trochu rozhýbává jinak typicky chladné severské publikum. Následující tracky jsou už nedílnou součástí barevné tvorby WALTARI. „Atmosphere“ je píseň inspirovaná historickými krásami naší Prahy.Finové si ji zkrátka zamilovali a rádi se sem vrací. A máme tu pomalu finále! „A Forest“ a „Back To The Bottom“ vyprovázejí kapelu z podia, ale samozřejmě je nutno přidat ještě bonus a tím nemůže být nic jiného než letitá klasika „So Fine“, odzpívaná a odtančená snad všemi přihlížejícími návštěvníky.

To však ještě není všechno. Další part DVD tvoří nejznámější videoklipy, takže se znovu připravte na geniální klip ke skladbě „So Fine“, dále „Far Away“ a vzpomenuto bylo rovněž na baladu „Stage“. Pro opravdové fanoušky jsou však připraveny ještě další materiály hodné těch největších raritek. Tak např. úplně první účast kapely ve finské televizi, počáteční úspěchy, dále se můžete podívat s kapelou do zákulisí, kde je odkryto, kterak se jednotlivá alba natáčela. Nechybí ani záběry z evropských šňůr a další bonusové klípky. Předně však ještě jednou upozorňuji na staré archivní záběry! Věrní fanoušci si opravdu smlsnou! Druhý disk je už klasickým CD a najdete na něm re-edici deathmetalové symfonie „Yeah! Yeah! Die! Die!“. Opěvovat tento skvostný, revoluční a nesmírně propracovaný materiál by bylo nošením sněhu do Finska. Tenhle projekt je zkrátka neuvěřitelný. Symfonický orchestr totiž není pouhým „došmrdlávajícím“ doplňkem, ale tvoří pevnou součást celé produkce. Všechno skvěle zapadá a ladí. Když si představíte, že toto dílo (které se jednoznačně zapsalo zlatým písmem do metalových dějin) vzniklo téměř před deseti lety, musí vám být zřejmé, že WALTARI o notný kus času předskočili dobu. To už ani nemluvím o trapných a komerčních hybridech v podání METALLICY, nebo SCORPIONS.

CD i po letech zní naprosto přesvědčivě a já vsadím boty, že si ho užijí nejen příznivci „smrtícího kovu“. Tímto přídavkem k hlavnímu chodu, tak WALTARI uspokojili notnou část čekatelů, kteří už nemohli CD za žádnou cenu sehnat. Komplet „Alive“ je nádherným rodným listem kapely, která do hudebního světa přinesla spoustu nového a nepoznaného. Pánové, klaním se vám…

ALL

http://www.waltarimusic.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *