WALTARI-Blood Sample (CD-2005, Bluelight Records)

V poslední době mám opravdu problém vstřebat některé nové, řekněme lehce nadprůměrné nosiče. Vydavatelské firmy se sice ohánějí slogany o originalitě či progresivitě, ale ve skutečnosti se nejedná o žádné velké zázraky. Na stole mi stojí kupa nových disků, převážně death metalových a všechny si jsou podobné jako vejce vejci. A to je na tom z celkového pohledu „smrtící kov“ ještě dobře. Ostatní metalové „podsekce“ jsou na tom z mého pohledu ještě hůře. Naštěstí se ale najdou spolky, klestící si cestu nemilosrdnými stylovými kotrmelci a šílenými experimenty. Finská sebranka mezi tyto VyVolené patří už pěknou řádku let. Posluchači ve svých sbírkách chrání takové skvosty jako „So Fine“ nebo „Big Beng!“, protože právě ony jsou důkazem toho, že WALTARI patří k nejosobitějším souborům, které se na naší planetě vyskytují. Největší revoluci však Karsty a spol. způsobili death metalovou symfonií „Yea! Yea! Die! Die!“.

Projekt sice vybočuje z klasické tvorby skupiny, ovšem v jejich diskografii září jednoznačně zlatým písmem. Zanechme ale nostalgického vzpomínání a podívejme se do současnosti. Už při recenzi na aktuální DVD jsem zmínil, že si „pod lupu“ vezmu také současně vycházející novinku „Blood Sample“. Slovo tedy plním, byť tedy poněkud opožděně. Přesto ale věřím, že mi opoždění odpustíte.Ono totiž naposlouchat právě toto album je docela velký oříšek. Abych si tedy mohl udělat trošku ucelenější názor, podrobil jsem desku několikanásobnému poslechu (a to ještě připomínám, že jsem poslední týden neposlouchal téměř nic jiného). A můj závěr? Ani od WALTARI se už zřejmě žádných revolučních děl nedočkáte (pokud tedy nepřijde opět nějaká symfonická zběsilost), byť některé spolky by mohly Finům jejich kreativitu závidět pořád, neustále, až do skonání světa. To však neznamená, že by potenciální posluchači měli toto dílo přelétnout bez detailnějšího prozkoumání. Pokud byli WALTARI spíše nositeli pozitivní nálady, tak nová tvorba odráží kapelu v trošku jiném odstínu a to mě přece jen malinko zaskočilo. Deska je koncepčním dílem, je odrazem postojů silných zemí a národů ve vztahu k aktuálním tématům, která hýbou naší milovanou zeměkoulí. Do textů se promítají témata spojená např. s globalizací (alespoň mám ten dojem). WALTARI procestovali téměř celý svět, navštívili spoustu míst, potkali spoustu lidí a všechny tyto faktory se na novince odrážejí. Disk však dosahuje nehorázné délky a zároveň je rozdělen na dvě části. Ta první je poněkud vážnější a vyzývá k tichému přemýšlení. První skladba se jmenuje symbolicky…

„Helsinki“. Neuvěřitelná a nádherná procházka velkoměstem s padajícími mraky. Nádhera! Óda spojená s krásou a atmosférou města. Protože jsem v hlavním městě Finska v létě byl, tuším, co tím vším chtěli básníci říci. Naopak „New York“ je synonymem jakéhosi středu světa. Píseň o úspěchu, ale také pádu na dno společnosti. „All Roads Will Lead To Rome“ je pořekadlem mezinárodního formátu a jen posluchač sám si udělá názor, zda je na žvástech o „věčném městě“ něco pravdy. Druhá část alba už přece jen více tíhne ke starší tvorbě. Nadhledem překypují skladby „Pigeons“ (symbolizuje Španělsko) a „Darling Boy“. Naproti tomu stojí grind coreová „Exterminator Warheads“, sypačka number one! Na závěr je ještě popuštěna uzda romantiky v podobě beatlesovské předělávku „Julia“ (výlet do Anglie). Pokud by tato deska měla znázorňovat třeba lyžařskou sjezdovku, neodvažuji se popisovat prudkost a náročnost svahu. Co song, to jiný rock-metalový žánr. Žádné klišé a nekonečné omílání dvacet let starých postupů. Jedna rada nad zlato: pokud se chcete do této nahrávky dostat, musíte jí dát trošku více času.

Každopádně vězte, že WALTARI sice nenatočili nikterak zásadní desku, ovšem kvality materiálu rozhodně nelze přehlédnout. Staří příznivci určitě nebudou zklamáni. Když pominu, že deska neskýtá žádnou vyloženou hitovku, nemohu „Blood Sample“ téměř nic vytknout… no, i když ta dééééélka! Téměř osmdesát minut zeměpisu! Silná káva (a zvláště když se jedná o šílené stylové kotrmelce). To je ale tak všechno. Rozdělte si proto CD na dvě půlky a dejte se do tance! Nic pro „konzervy“!

ALL

http://www.waltarimusic.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *