VIDIAN – A Piece of The End (CD/EP-2016, Arachnophobia Records)

A Piece of the EndKvalitní polské kapely jsou v Česku poměrně úspěšné, a to nemám na mysli pouze BEHEMOTH či legendární VADER. I hluboko posazený underground má své velké favority, přičemž jejich počin nikterak neustává. Jedním takovým přírůstkem jsou hodně zajímaví VIDIAN, kteří sice mají na kontě už dvě řadové desky, ovšem až toto EP se usídlilo pod kapotou zavedených Arachnophobia Records. Ale pojďme hezky popořádku…

Nosič zaujme vaše zraky už od chvíle, kdy ho vezmete do ruky. Nabušený booklet se sotva vejde do krabičky, a přestože je vyveden pouze v černobílém rozlišení, vypadá velmi dobře. Sběratelé pak jistě ocení libůstku spočívající v průhledném CD. Tenhle trik jednoduše funguje i na poněkolikáté a je skvělé si po čase takto zpracovaný disk osahat. Když jsem tohle všechno viděl, říkal jsem si, že by byla velká škoda, kdyby hudba VIDIAN byla jen odvarem vůči zhotovení. Ale kdepak!
Nestalo se! Polská pětice se zde představuje jako instrumentálně schopné komando, jehož zájmem je kombinace progresivního death metalu s post-metalem a pozoruhodnou porcí avantgardních prvků.

Vidian_CDHned první skladba „Constellations“ je jaksepatří pestrá a de facto odhaluje způsob skladatelské prezentace. Od úplných baladických motivů, až k extrémnímu metalovému vyjádření, jehož primární součástí jsou svébytné deathmetalové party. Pokud si vzpomínáte na impozantní slovenskou kapelu WAYD, pravděpodobně si dokážete představit, jaké že menu se vám zde nabízí. Navíc k tomu přispívají i pestré vokální polohy, pohybující se od intimní „čistoty“ až horlivému screamu. Po odeznění experimentální instrumentálky „Distorted“ nastupuje písničkovější kousek „Pole Shift“, jehož kouzlo spočívá v přerodu balady do pravé deathmetalové exploze. Povedené po všech stránkách! Poslední skladbou je post-metalově laděná „A Piece of the End“, strukturovaná kompozičně, a to včetně všech avantgardních obrysů. Posluchačsky těžko uchopitelné, ale jednoznačně zajímavé a s těží zařaditelné. Ostatně tak nějak by se dala charakterizovat celá tato minikolekce.

„A Piece of The End“ nabízí příjemnou ochutnávku pravděpodobné budoucí cesty VIDIAN. Poláci mají rozhodně na čem stavět a jsem skutečně zvědav, kterak budou vypadat jejich budoucí nahrávky. Nápaditých uskupení není nikdo dost! Jo, pánové, tohle mě skutečně baví! Zkuste, ochutnávejte!

ALL

http://vidian.bandcamp.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *