v/a VASH ROCK MAGAZINE VOL.13 (CD)

Kompilace mám rád. Uznávám, že některé jsou zbytečné, ale na druhou stranu se zase dostanu k poslechu kapel, které bych jinak vypustil. Tuhle jsem získal výměnou a nemám k ní více informací než název. Do jisté míry je to velmi osvobozující, nebýt zatížen. Ale zase se není čeho chytnout. Jen poslouchat a vystačit si s líbí-nelíbí.

Napínavý zpěv. Kytarovkový bigbít. Dobrý otvírák. Kytary jako břitvy. Zpěvák kňourá pro někoho za hranicí snesitelnosti. Basa hraje jako o život. Elektrizující pop rock. Už jsem myslel, že dojde k syntezátorové smršti, ale tady jsme na rockové platformě, takže… Výraz vokálu není uniformní, ale pořád je to ještě bigboš. „Drsná, tvrdá, nekompromisní“ muzika pro mladé slečny a neznalé chlapce. Neo-punk. Pop-punk. Každopádně je to svižné, dynamické, melodické. Synťáky sviští, bublají, vysoký hlásek zpěvule, tvrdší spodky elektrických bubnů, dynamická basa. Vesmírný pop. Holčičí štěbetání, emotivní dohadování na kytarovém podkladu. Říkačková melodie v houpavém rytmu. Zábavový cajdáček. Japonský BRUTUS. Rock, pop, jazz. Lehounce, vzdušně, k tanci i poslechu. Všichni se ptají komu to hrají. A hrají opravdu dobře! Barovka nejen díky elektrickým varhanům. Zpěvačka vypráví příběh, kterému logicky nerozumím, ale nevadí. „Diskotéka“ pro starší a pokročilé. Něco je jinak. Hutnost, divné kytary, efektovaný zpěv. Přesto se jedná o klidnou polohu. Alternativní bigbít? Ten chlap nepřežvykuje jenom slova. On si snad chce ukousnout i jazyk. Syrová drzost rocku, ale borec to dře víc než muzika sama. Nevyrovnané, leč zajímavé! Trochu nejistý začátek, ale už borci na podkladu pestré muziky rapují a melodicky zpívají. Podpůrné vyřvávačky, trochu heavy trsání. Dobré. Snad nejohranější basová figura, ale co byste pořád chtěli vymýšlet. Trochu k tomu nalámou kytary a ufňukánek s plným nosem to oživí. Jinak normál. Hybné řazení akordů. Sólíčko. Písnička.

Dobrý konec, všechno dobré. Teď mi došlo, že všechny kapely, „ač je to jenom rokenrol“, mají zdravou tvrdost. Kolik takových „rockových“ skupin bychom mohli dát dokupy u nás, aby se kompilace nerozpadla a nerozbředla? Tím nechci říct, že by tu takové nebyly. Jen kompilací podobného kalibru se nedostává. Stejně jako pořadů v rádiích, kde by byly neškodné kapely nabízeny a představovány. Jak by řekl klasik: „Něco shnilého je ve státě hudebním.“

RadeK.K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *