v/a The Real Japanese Underground 2008 (3CD, 2008, Lost River Product)

japan-ugA je to tady! Sopka se otevřela a vychrlila další tuny kamení, hlíny, popílku! Není úniku. Pro začátek, před strohou seznamovací statistikou, trocha legrace, i když nejsem daleko od pravdy.

Mám před sebou už čtvrté pokračování trojdiskové kompilace mapující japonské podzemí, sklepy, garáže a všechna zákoutí, kde se nacházejí muzikanti. Předchozí díly nikterak nepozastávaly za tímto – 2007/3CD, 2006/3CD, 2005/2CD-R. Tentokráte je Vám k poslechu nabídnuto 45 kapel, které nahrály 74 skladeb. V našich končinách netradiční DVD box je opatřen jednoduchým barevným obalem s vyčerpávajícími informacemi, tedy jmény zúčastněných, názvy skladeb a kontakty.

Disk 1 (LRP 022 CD) naplnily po okraj kapely produkující umělecky distinguovanější formy muziky. Na startu najdete různé metalové odnože, tu emotivní, skoro mystické, nářezové, smutné, melodické, zvláštně pojaté, klávesově načechrané. Od poloviny koncept sbírky skoro nepozorovaně přejde k divokým elektronickým beatům, samplům a bláznivému mixování. Vše sebevědomé, dosti kvalitní, nepřiblblé. Za takový undeground se Japonsko nemusí pranic stydět.

Na disku druhém (LRP 023 CD) už začíná přituhovat. Přecházíme na drsnější notečku. Začínáme hardcore(-m) a divokými punky. Hrubost, neurvalost, vykřičený vztek. Zde už zvuk občas mírně pokulhává, ale nezapomeňte, že to k takové kompilaci patří. Firma se Vám snaží představit nové tváře a ne hledat umělce s nejlepším soundem. Upřímnost nade vše. Časy písniček se logicky zkrátily, takže vše běží jako o závod. Než si stačíte zvyknout na jednu kapelu, už se dopředu cpe další, třeba gore grind, noise core, machine grind a jiné prasárničky.

Třetí kolečko (LRP 024 CD) dle očekávání postoupilo jinam. Spíše než dál v extrémnosti, tak bokem do revíru experimentování. Ambient, pokusy se zvukem, hlučné návaly. Je tu i pár hudebních kousků, ale zřejmě jen ty, které nezapadly na předchozí dva disky. Alternativní rock, shoegaze, improvizovaná divočina. Závěr obstará úchylný konferenciér, který celý pojízdný cirkus představuje.

Vše podstatné bylo řečeno. Nebudu zde přepisovat seznam kapel ani skladeb, na to navštivte stránky vydavatele, ale buďte si jisti, že o velké většině jste doposud neslyšeli! Napište těm co se Vám líbí, neopovrhujte těmi, kteří Vám nejdou pod fousy. Třeba nezaujali jen proto, že se na svou velkou, dobře vyprodukovanou desku teprve chystají. Pokud je nebudete sledovat, může Vám uniknout. Zůstaňte v kontaktu!

RadeK.K.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *