UNHOLY MATRIMONY – Misologie (CD-2003, Melancholia Records)

MisologieDruhé album nebetyčného black metalového projektu, vzniklo cca. před dvěma a půl lety, nicméně se stále jedná o aktuální nahrávku, alespoň co se diskografie týče. Za UNHOLY MATRIMONY stojí pracovitý člověk, jménem Vladimir Cochet, tajemný Švýcar, mimo jiné člen mnoha dalších hudebních projektů, jako jsou MIRRORTHRONE, WEEPING BIRTH a DEAFENING LONELINESS. Přiznávám se, že ještě předtím, než jsem CD strčil do přehrávače, tak jsem přemýšlel o dalších švýcarských black metalových hordách, ale ani kdyby jste mě zabili, tak na žádnou, řádně „černou“ partu jsem nepřišel. Stále jsem se motal kolem SAMAEL… no odpusťte mi tu počáteční úvahu.

Co se týče UNHOLY MATRIMONY, tak vězte, že vše, co zde uslyšíte, jde z rukou právě výše uvedené osoby (doufejme, že i ze srdce, bylo by špatné, kdyby tomu bylo jinak). Pokud však bylo první album „Love And Death“ poněkud čitelnější a přístupnější, tak jeho nástupce je doslova poctou tomu nejčernějšímu undergroundu.Unholy Matrimony Celkový výsledek je však jaksi nevýrazný, a to především díky naprogramovaným bicím, které spíše evokují startující helikoptéru. Nehorázný cvrkot rozsypaných hřebíků, doslova cvrnká do uší a při opakovaném poslechu je třeba si dát pozor na jadrný antikřesťanský piercing. Naopak celkem zajímavý je zvuk kytar. Pokud máte rádi klasická mrazivá tempa, tak zde jich najdete opravdu požehnaně. Je vcelku zajímavé, že se Vladimir pokusil zakomponovat do své hudby klávesy, které však mají vskutku rafinovanou funkci. Vůbec totiž jednotlivé skladby nezveličují a už vůbec jim nedodávají jaksi mystičtější nádech. Jsou totiž tak upozaděny, že mi hned na mysl vylétnou klasické rákosníčkovské věty: “za mlhou hustou tak, že by se dala krájet…“. Jenže o nějakém rybníku Brčálníku si můžete nechat jen zdát. Spíš zapojte představy o zasněžených Alpách, silném větru, ometajícím se zalidněným údolím.

Abych se ale dostal také trochu k samotným skladbám. Úvodní „Fragment Premier“ má naprosto typický název, ve kterém se slučují všechny atributy UNHOLY MATRIMONY. Husté kytarové poryvy, mrazivý krákoravý zpěv a šílená palba bicího automatu. V průběhu první skladby jsem se trochu obával, že pokud to Vladimir požene takovouhle rychlostí, těžko z jeho hudby něco výraznějšího pochytím. Žel první polovina alba je opravdu a jen o „soutěži“: kdo rychleji… když tedy pominu úvodní vybrnkávačku ve skladbě „Fragment Troisičme“, nuda se začíná pomaličku plížit do chlívku, jako přejedená koza. Naštěstí tu však máme ještě druhou polovinu alba, kde se přece jen posluchač naděje mnohem zajímavějších věcí. Především předposlední kousek, „Fragment Septičme“, dýchá atmosférou starých SATYRICON, zároveň však skýtá spoustu promyšlených pasáží, přičemž závěrečná apokalyptická sekvence rozhodně stojí za poslech. Nemůžu se však zbavit dojmu, že tohle všechno je na celé album málo. Deska má rozhodně ucházející atmosféru, nepatří rozhodně mezi odpad a smetí, zároveň však zapadává do šedi průměru, a to především díky bicímu automatu. Jsem opravdu zvědav, zda se Vladimir k UNHOLY MATRIMONY ještě v budoucnu vrátí. V současné době se totiž více věnuje svému dalšímu projektu TERRORTHRONE, se kterým nedávno vyprodukoval novinkové album s názvem „Carriers Of Dust“. Ale to už je zase trošku jiný příběh…

ALL

http://www.unholymatrimony.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *