UNBORN – Awaken To Reality (CD-2013)

Není to tak dávno, co jsem na stránkách R.U.M. zinu pochválil počin „Six Ways Of Suffering“ od pražských thrasherů UNBORN, kteří v letošním roce připravili desítku nových skladeb, jež jsou zastřešeny názvem „Awaken To Reality“. Tak jak to bylo i u předcházejícího počinu, tak i v tomto případě se o vydání CD postarali kluci vlastním přičiněním, a když si nyní odmyslím hudební složku, tak mohu s čistým svědomím konstatovat, že jak přebal, tak i vnitřní část bookletu se zdařila opravdu na jedničku, takže pokud jsou mezi vámi milovníci formátu mp3, kteří ovšem sem tam nakupující fyzické nosiče, tak zrovna tento produkt si určitý primát rozhodně zaslouží. Pak už jen záleží na tom, kterak se vám bude pozdávat samotná hudba.

Těžko říci, jestli jednotliví členové kapely o svém vývoji překotně diskutovali při sedáncích u piva, a nebo se dopracovali do současného stádia klasickým jamováním ve zkušebně, nicméně hned s první skladbou „Burn Inside“ jsem zaznamenal razantnější příklon k přímočarosti a snad by se dalo použít i slovo „písničkovosti“. Chytlavé, po hříchu nepříliš osobité riffy, splní svůj účel především u konzervativnějších posluchačů, jejichž modlami jsou KREATOR či SODOM.

Naproti tomu hned v dalších dvou skladbách se objevují motivy takřka post-punkové, což se na jednu stranu může zdát lehce bizarní, nicméně tím, že formace kráčí posluchači více na ruku (neviděl bych v tom nic špatného, protože třeba na živo budou nové tracky určitě skvěle fungovat), tak se k tomuto vyjádření dopracovala v podstatě samovolně. „Chemotherapy Of The Government“ mi kupříkladu dosti připomíná současnou tvář legendárních KILLING JOKE, a to nejen díky nakřáplému vokálu Alexandra Sembera, jehož přednes se doslova rovná frázování Jaze Colemana.

Když si však odmyslíte výše popsané novum ve tvorbě UNBORN, jež v celkovém hudební evoluci žádnou extra novinkou není, tak stále mají UNBORN co nabídnout, a to především prostřednictvím melodických vyhrávek, jejichž kouzlo jednoduše funguje. Nejmelodičtější záležitostí je v tomto ohledu baladická skladba „Trapped Between Two Words“, přičemž ústřední melodie mi velmi silně připomíná jedno z nejslavnějších hitovek od SCORPIONS. Na tomto příkladu se jasně ukazuje, jak v širokém prostoru dokáží UNBORN se svým thrashem manipulovat, což je i s ohledem na budoucnost záležitost bezpochyby příznivá. „ Awaken To Reality“ je rozhodně album, které má metalovému posluchači co nabídnout, ačkoli upřímně přiznávám, že předchozí nahrávka mi přijde o něco rafinovanější.

ALL
http://bandzone.cz/unborn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *