UNBLEMISHED zine

čti ÁNBLEMIŠT

Tak a teď je čas představit vám postavičku, která tvoří skvělý fanzin UNBLEMISHED. Tou osobou není nikdo jiný, než Petr „KAPIN“ Kapsa, který se v následujícím rozhovoru pěkně rozjel, což je jenom dobře. Nebudu to dlouho protahovat, to nejpodstatnější najdete níže.

Čágo Kapine, jak se máš?
Čau Aldo! Mám se teď poměrně dobře… sice nějaký menší zdravotní potíže a bez práce… ale tahle situace pro mě není zas tak neznámá, takže v pohodě. Navíc se blíží jaro a to bude zas nějaký džob. V současnosti mě to ale poměrně vyhovuje – přepisuju číslo šest, odpovídal jsem taky na nějaký rozhovory, korespondence je taky pořád velká, takže se nenudím… Zkrátka normálka.

Jaké jsou ohlasy na tvoje zatím poslední číslo? Já jsem si super početl. Opravdu výborná práce !!!
Díky Aldo… jo, ohlasy jsou dobré, nestěžuji si. Každým číslem zvyšuji i náklad, takže i to, že je tu pořád ten zájem po zinech je výborné… Do toho čísla jsem se snažil dát hodně (nemyslím jen co do počtu stran – ale tak nějak i lidskosti, upřímnosti..) a opravdu jsem rád za množství kladných ohlasů… To všechno mě utvrzuje, že opravdu má cenu pokračovat dál (i přes tu dnešní – poměrně hodně posranou dobu)…

Chystáš pro další číslo nějakou novinku?
Novinku – ale jo, určitě tam budou nějaký nový rubriky…A pokud vše vyjde, tak už i snad dva zahraniční rozhovory (pořád ale platí, že v Unblemished se budu snažit podporovat především domácí scénu…). Jo, taky by mohla být možná křídová obálka, ale to se teprv uvidí. Není to pro mě to nejpodstatnější… Neche se mi dávat na úkor toho, aby to stálo o několik kaček víc – nechce se mi prostě z lidí tahat peníze… Prostě vše se teprv uvidí. Jak víš, tak já kladu hlavní na zajímavost rozhovorů – a to je pro mě priorita… Ale na druhou stranu je pravda, že s křídovou obálkou už zine o hodně líp vypadá… takže se zatím nechme všichni překvapit.

Spolu už jsme probírali ty „vychcánky“, kterí nám špiněj scénu. Můžeš mi říct, kdy jsi se zatím nejvíc spálil?
Ha, ha – tak už je asi dost lidem známo…. Nějaké „popáleniny“ jsem už párkrát utržil, ale pořádně jsem se spálil s jedním „kolegou“ fanzinářem… Nevím, jestli to tady mám znovu rozebírat a zatahovat tak do toho „problému“ i váš zine… takže raději bych nejmenoval, ať nemáš i ty zbytečné oplétačky… Prostě šlo „jen“ o to, že ten ubohý člověk na mě napsal ve svém plátku absolutní nesmysly a lži… dodnes jsem nepochopil, co ho k tomu vedlo. Já jsem se ale bránil a taky jsem zjistil, že mnoho lidí činných „v tom našem UG“ s ním mělo problémy. Je to nadlouho – ale ten „člověk“ mě svým konáním udivuje dodnes! Dost ale nechutností…

Tak od toho hnusu tedy půjdeme pryč… Kapine, jakou kapelu teď nejvíc doma posloucháš? Já teď asi nejvíc drtím DEPRESY…
Jéjda, je toho opravdu moc… Samozřejmě i ty DEPRESY, ale mě teď třeba dostal poslední demáč BARRICADE, nebo promo mosteckých „Invalidů“, či nový SHAARK, LOCOMOTIVE, M.A.C. OF MAD, TISÍC LET OD RÁJE, RHEA, SAD HARMONY… je toho opravdu strašně dlouhá řada.

Tak zas jinam. Co říkáš na „opoziční smlouvu“? Nezdá se ti, že si z nás politici dělají prdel?
He, he – určitě. Oni jsou to dobří komici – o tom jsem přesvědčen. Na televizních obrazovkách se hádají, ale pak spolu jdou do bufíku na štamprlku a je to OK. Já jim ani tak nezávidím jejich prachy, ale kdyby za ně alespoň něco skutečně dělali!!! Jelikož, Aldíku, z TV obrazovek zmizel pořad, který uváděl Milan Neděla – a to sice „Komik a jeho svět“, tak se občas rád kouknu na tu frašku ze sněmovny… a když vidím, jak se předseda sněmovny Václav Klaus mnohdy snaží sehnat „kolegy“ … jak je ta sněmovna prázdná a ty prasata tam někde podřimujou, tak je mi z toho fakt blujno! A „opoziční smlouva“? Může mě nějaký chytrák tvrdit, že se to tak stát (v danou situaci) muselo – aby se přijímaly ty zákony apod. Ale podle mého je to pěkná blbost a krávovina!… Osobně nemůžu ani jednu z těch dvou stran cítit a nikdy bych ji už nevolil…! (u ODS se tak dříve stalo).

Tak od politiky raději pryč. Kapine, co tě v poslední době nejvíc potěšilo a co tě naopak vytočilo?
Potěšilo… potěšil mě např. přístup některých lidiček… a mám-li opět jmenovat, pak je to příkladně Deather, Zd. Neusarův, Rad. Bubeníčkův…atd., atd. Je tu fakt hodně dobrých lidí a rád bych je tu všechny jmenoval… Vytočil mě jeden zmiňovaný kolega + věci s tím související… Teď si jinak na nic nevzpomínám… Já osobně se snažím být v pohodě a chovat se ne jako dobytek.

Jako fanzinář čteš určitě „velké“ magazíny jako BIG BENG!, SPARK, WHIPLASH… který se ti líbí?
Jo, to víš, že čtu… Tebou zmiňovaných věcí je to asi následovně: BIG BENG! beru, protože je hodně aktuální, člověk tam najde opravdu hodně… Myslím si sice, že např. rozhovory jsou na mé gusto občas dost slabé, ale jinak nemám co bych vytknul. Možná jsou tam třeba občas dost komerční věci a reklamy, ale chápu, že chce-li takový časopis přežít, tak to musí být… Ze SPARKU jsem už nějaký ten rok hodně zklamán… absolutně se z tama vytratil ten „duch“ co byl na začátku… a pro mě to už není ono.. Zdá se mi, že hodně si tam na něco hraje.. a nevím, mě to opravdu nesedí… Opravdu bych uvítal tu dobu před dejme tomu pěti lety, tehdy jsem ten časák žral. Navíc -a na to jsem zapomněl u BIG BENG!u, pošlu-li něco Bohoušovi Němcovi (zprávu o fanzinu apod.), tak to v pohodě otiskne – a to se osobně neznáme… U SPARKu tomu tak nebylo – buďto vůbec, nebo s 3-4 měsíčním zpožděním… Naše pošta je sice na pičku, ale všechno na její vrub nejde… No a WHIPLASH. Ten mám hodně rád – nejen kvůli Radkovi… Sice se i tam najdou nějaké nedostatky, ale je to určitě výborná věc! Dále jsou tu určitě ORTHODOX, EXTREMUM, snad i R.I.P.(ale to nevím, jestli ještě funguje), GRIMOIRE… a dost fanzinů, které jsou na víc než solidní úrovni!

Kapine, co ty a RUM? Máš nějakou příhodu s touto tekutinou?
Ha, ha… rum čověče můžu, ale občas je mi z něho zle… Když už mi v hospodě nechutná pivo, tak si dám většinou právě rum s colou (popř. vodku s džusem).. Veselá příhoda – no, určitě jsem se z něj (hlavně v mládí) párkrát poblil… určitě tam byly pod jeho vlivem i nějaké lumpárny, ale mládí je pryč (ha, ha), skleróza na krku, takže si teď na nějakou pikantnost nevzpomínám… Promiň.

V současnosti jsou moderní debaty o komerčnosti kapel. Jaký ty na to máš názor. Myslíš si, že změny stylu jsou pouhou kalkulací, nebo že jde většinou o cítění muzikantů?
Já nevím… určitě je to i to, i to druhý… Chápu, že třeba PARADISE LOST nemohli donekonečna hrát „Icon“… i oni stárnou, mají jinší cítění… a určitě musí myslet i na zabezpečení sebe, popřípadě rodiny… Určitě se tam tedy i kalkuluje… ale mě např. noví PARADISE LOST, či AMORPHIS nevadí. Pokud je to kvalitní muzika, tak hážu za hlavu, jestli je to třeba ještě ten doom metal, doom rock, nebo jestli už „jen“ ten rock… Samozřejmě mě ale taky občas nějaký ten kotrmelec zamrzí…

Kapine, a co takhle černá magie, okultismus, satanismu, křesťanství a podobné věci, zajímáš se o ně?
Nic, satanismus, okultismus či černá magie mi neříkají opravdu zhola nic. Nikdy jsem to nějak neštudoval a ani nebudu. Rozhodně bych ani nikdy nemohl být satanistou. A křesťanství… podívej já jsem např. pokřtěný katolík… Do kostela sice nechodím, ani v náboženství nevěřím (řekl bych, že jsem ateista)… a je mě to prostě fuk. Ani se např. nestydím za to, že pokřtěný jsem.. mě to nijak neublížilo, ha, ha… a ať si o tom myslí každý své. Má matka např. každou neděli do kostela chodí – a věř, že je to moc hodná ženská. Já byhc nikdy nesoudil lidi podle toho, co jsou „v tomto“ zač. Když nad tím přemýšlím, tak mě tedy vůbec křesťané apod. nevadí – myslím takoví obyčejní lidé…oni prostě jen věří, že po smrti přijdou do ráje, do nebe… Snad, možná není špatný v něco věřit, když tady žiješ od výplaty k výplatě. Já bych tedy asi nemohl říct nějaký „Fuck the Christ“ apod. Mě nikdo z těchto lidí nic zlého neudělal… snad jen občas stařenky jdoucí do kostela na mě dříve hleděly tak nějak jinak, ha, ha (přecejen „dlouhý vlas“ a nějaká černá mikina – to nebylo to, na co jsou na vesnici zvyklí). No, nechci to tady natahovat – prostě takový obyčejný ateistický pohled mám na tyto věci…

Tak teď přejdeme raději k tvému fanzinu. Můžeš nastínit, jak bude vypadat další číslo, chystáš zase nějakou novou rubriku, nebo anketu?
Č. „6“ – plánoval jsem ho na červenec `00, ale bude to asi o 1-2 měsíce dříve (abych v pohodě stihl ještě číslo 7, podzim `00). Rubrika by tam měla být nová – vlastně hned dvě… První bude rozhovor s kontroverzní osobností toho našeho UG a odpovídat bude Jara Tichý, který si to tady trochu zavařil, ale dle mého není zas tak špatný…snad jen nešťastná shoda okolností mu tu zbabrala jeho jméno… Nebudu se v tom teď babrat – vím, že hodně lidem ublížil, ale já s ním mám třeba normální zkušenosti… A druhá bude „Zpovědnice“, kde by měl odpovídat Bája (bass SHAARK), který svého času účinkoval i v KRABATHORu… navíc to bude takové „protipólové“, hlavní článek totiž bude o Brunovi (HYPNOS, ex-KRABATHOR) a budu se jich občas ptát na podobné věci, takže to bude i pro čtenáře hodně zajímavé (oni jsou totiž naprosto odlišné osobnosti)… No a v „6“ bude asi 20 rozhovorů a to s mnoha různýma (stylově) kapelama… Samopzřejmě ale ryze UG… Stran asi 60-70 a opravdu by to mělo stát za to…

Kapine, pověz mi, jaký máš vztah k těmto pojmům: cigára, drogy, sex, vojna, USA?
Cigára – kouřil jsem asi od 16 do 21 let. Jelikož jsem ale pořád dost „chrchlal“, tak jsem se na ně vysral. Dnes tedy už pět let nekouřím a jsem tomu rád. Drogy – nic. Dřív, když jsem kouřil, tak jsem občas zahulil i marjánku, ale to už je též 5 let nic. Jinak nic „tvrdšího“ jsem nikdy neměl a věřím, že ani mít nebudu. Znám lepší věcio na zábavu… Ano třeba ten sex. Jelikož jsem heterosexuálně založen a dívky se mi moc líbí, tak ho můžu. Je to určitě rozkošná věc a jsem fanda tohodle „koníčku“! Jinak už 5 let mám stálou přítelkyni, takže ostatní zájemkyně ať prominou ha, ha… Vojna -tak na té jsem nebyl a ani bych nešel. Osobně moc nechápu, proč tam mladý lidi chodí… Já jsem např. civilku podepsal na 27 měsíců a udělal bych to klidně zas. Jinak jsem tedy odkroutil 18 měsíců a vzpomínky na civilku mám poměrně dobrý – bylo nás tam tuším 7 „chuligánů“, z toho 4 s vlasovým porostem „řepa“… hodně srandy, opic apod. Byl jsem tam např. právě s basákem od SHAARK – Bájou, a „občas“ to byla opravdu veliká psina… Ha, ha, např. když jsem místního lidoveckého (sloužili jsme na obecním úřadě) starostu poslal do p… a on propadl výtahem asi 5 metrů do výkopu, či když Bája přivázal zbíječku tak, aby stále hrčela, a přitom ležel ve výkopu… a hlavouni z OÚ ho sledovali, popř. když jsme nemohli vylézt z právě kopané šachty výtahu… a to tehdy nezavinil RUM, ale tuším, že několik litrů meruňkovice. Nebo když jsme museli jednoho kamaráda odvést domů v kolečkách – protože už to nezvládl, haha… zkrátka prča! A USA – nic… ani v dobrým, ani ve špatným…

Kapine, díky za vyčerpávající odpovědi. Měj se fajn a nyní můžeš cokoliv dodat na závěr…
Samozřejmě ti, Aldo, děkuji za pokec a přeju, ať i ty se zinem vydržíš!!! Lidem bych vzkázal snad jen to, ať zůstanou sami sebou, ať se chovají normálně a ne jako hovádka boží… Ale nechci moralizovat… Každému, co si zaslouží!

kontaktní adresa: Petr „Kapin“ Kapsa, Čupy 680, 687 51 Nivnice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *