ULCER – Heading Below (CD-2016, Arachnophobia Records)

Heading BelowCo si budeme nalhávat. Death metal je v dnešní době žánrem víceméně nepružným, umělci to sice můžou zkoušet zleva či zprava, ale v rámci úzkého koridoru se toho už tolik vymyslet nedá. O to víc mě ale dokáže udivit každá mimořádně zábavná nahrávka, jež dokáže posluchače přikovat k pohovce. Vězte, že aktuální dílo polských ULCER je dokonalým životabudičem – paradoxně ve jménu „smrti“.

„Heading Below“, v pořadí třetí řadovka, působí hned od prvních vteřin dojmem maximálně profesionálním. Pamatujete si ještě na skvostné švédské komando HEARSE? Stále uctíváte stará alba od ENTOMBED? Potěšil vás comebackový titul od AT THE GATES? Pokud na všechny tři otázky odpovídáte „ano“, jste na nejlepší cestě k tomu, abyste se stali fanoušky ULCER. Ti ke skandinávské linii přidávají i typicky „polskou jakost“ plnou rouhání a bažinné temnoty.UlcerJednotlivé skladby pak nepřinášejí nikterak oklepané nápady, ale naopak se mohou pyšnit promyšlenými aranžemi, nemluvě o brilantním instrumentálním provedení. Hned úvodní „Down Below“ působí jako „černá mše (i díky klávesovým podkresům), do které vstupuje skandinávský model extrémně metalového běsnění. Dalším důležitými sokly jsou skladby „Sights to See“ a „All in Vain“. První jmenovaná pádí na křídlech death ‚n‘ rollu, následovník pojímá za svou hororovou atmosféru, jež naráží o stěny death-blackmetalového hrubiánství.

S druhou polovinou alba posluchač vstupuje do levelu Luciferových hrátek. Za „The Phantom Heart“ by se nemuseli stydět ani sliční BEHEMOTH, byť kytarové melodie v druhém partu patří do trochu odlišnějších žánrových teritorií. To ovšem není nikterak závadná záležitost. ULCER šli naproti pestrosti ze všech metalových stran, a přestože základ zůstal „jasný“, oblepili ho svými zhudebněnými představami. Do těch patří i jakýsi „sen o uchopitelnosti MORBID ANGEL“, který si ULCER prožili zejména v „Howl of the Jackal“. Démonický manifest se však podařilo rozpohybovat až v závěrečné desetiminutovce „Enshrouded in Nothingness“, jejíž pomalost zavádí polskou skvadru až do lovišť téměř doomových. Řekl bych, že obdobnými variacemi se proslavili zejména HYPOCRISY, zvláště pak na albu „The Fourth Dimension“. Ovšem ani exkurz aktuálních ULCER není nikterak malátný, vždyť po instrumentální skladatelské stránce jsou pánové naprostými suverény, a tudíž i celek podle toho vypadá.

„Heading Below“ je album dospělé kapely, která ví co dělá, ví kam směřuje. ULCER sice neobjevili metalové perpetuum mobile, ovšem je třeba uvést, že se o něco podobného ani nepokoušeli. Album vnímám jako takový soubor – mobilizaci sil, jejichž prostřednictvím bylo zhotoveno ambiciózní dílo, jež si nijak nezadá ani s krutopřísnou konkurencí. Fanouškům obdobného žánru se v podstatě nemůže nelíbit. 🙂 Parádní to představení!

ALL

https://www.facebook.com/Ulcerdeathmetal/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *