TÚRIN TURAMBAR – Rzeczpospolita Czartowska (CD-2013)

S polskou kapelou TÚRIN TURAMBAR jste měli tu čest na stránkách R.U.M. webu cca. před rokem a půl, kdy se tato dvojice podivínů předvedla s nahrávkou „Corona Regni Satanae“ a tím tak odstartovala svůj druhý příchod, přičemž samotné počátky souboru sahají až do roku 1992! Jednoduchými počty lze tedy snadno vydedukovat, že debut, jež se jmenuje „Rzeczpospolita Czartowska“, vychází více jak po dvaceti letech marného snažení a je úplně jedno, že si hoši dávali v průběhu let hned několik delších přestávek.

Ale nyní už k aktuálnímu počinu, jehož „horkost“ byla už letos zchlazena další nahrávkou s „Brud. Smród. Ubóstwo.“, se kterou jsem zatím neměl tu čest, ale dle všeho by měla být ještě o píď experimentálnější než oficiálně propíraná prvotina. Poslední oficialitou pak budiž konstatování o realizaci ‚EP „Boży plan zniszczenia“, dalším to produktu s visačkou roku 2013. Že by snad pánové chtěli dohnat svá ztracená léta? I to je možné! Po hříchu se jim však ani pro jeden produkt nepodařilo sehnat odpovídajícího partnera, jež kapele pomohl s vydáním.

Jak se ovšem ukazuje, tak TÚRIN TURAMBAR si umějí ve všech ohledech poradit zcela sami a kupříkladu vizuální ztvárnění obalu recenzovaného díla je mi vážně sympatické. Křídová vsádka je totiž tak vystilizovaná, že si člověk vlastně vůbec neuvědomí, kolik hoši vlastně ušetřili peněz :). Jednoduchý obal navíc obsahuje všechny podstatné informace a rovněž po stránce grafiky je tento produkt ztvárněn v pravdě esteticky a pokud se kapela snaží již tímto designem naznačit něco o svojském přístupu k hudbě samotné, tak rozhodně nečiní nic co by bylo ve vážném rozporu se skutečností.

„Rzeczpospolita Czartowska“ je však po instrumentální stránce dosti příkré album a na jednu stranu je docela zázrak, kterak Poláci dokáží z úplného minima vyplodit pozoruhodně atmosferické kompozice plné syrovosti a šmahem pokukovat po blackmetalové avantgardě. Ta je podržena především pasážemi, jež se nesou ve středních tempech a svou rozkolísaností doslova utínají šanci na prostupnost melodií, které by se mohly za určitých okolností naplno rozhořet. TÚRIN TURAMBAR však nejsou typem kapely, jejíž cílem by bylo manévrovat v prostorách post-metalových a svou druhou část tvorby zaopatřili ryze old scholovým kabátem. V několika skladbách je proto slyšet nefalšovaný thrashmetalový kvapík ve stylu SODOM, jindy kapela sáhne téměř až ke zlotřilé podobě punku (viz. skladba „Zima skuje nam mordy“). Co se týče stránky lyriky a vůbec zpěvu, tak vězte, že si hoši velmi směle tykají se svou mateřštinou, přičemž důraz na texty je v jejich podání naprosto patrný. Komplexně tedy mohu hovořit o vskutku pozoruhodné auře všech zastoupených skladeb, jež nemají daleko k šamanství a různým druhům obdobných kultů.

Nicméně i přesto, že atmosféra vítězí a TÚRIN TURAMBAR umějí doslova z hovna vyčarovat zámek (sorry, jinak to nešlo), tak i přesto to nestačí k tomu, aby si tohle album odneslo lepší ohodnocení. „Rzeczpospolita Czartowska“ je zkrátka nahrávka plná bizarností a pozoruhodností, má svojí konkrétní image, ovšem ve své podstatě je až příliš obyčejná – samozřejmě po odečtení všech těch vábivých ingrediencí, které na první dojem přísahají na nadstandart. Osobně mám pocit, že TÚRIN TURAMBAR mají určitou vizi, kterak svoji tvorbu pojmout, ale prozatím se svým plánům nedokáží efektivně přiblížit. Možná to chce čas…

ALL

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *