TROLLECH / HEIDEN (CDsplit-2007, Naga Productions)

Léto skončilo, ovšem proma na mém psacím stole ne a ne zmizet. Lépe řečeno se jedná o nahrávky, o kterých jsem ještě nestačil napsat ani řádek. To je případ i tohoto splitka, jenž dohromady ukuchtili TROLLECH a HEIDEN. Předchozí nahrávky jsou totiž v jejich podání jednoznačně povedené, a tak jsem byl zvědav, zda i nové kousky budou alespoň stejně úspěšné. TROLLECH na splitko zařadili čtyři skladby, které překvapují dosti nevybíravým, možná až garážovým zvukem, kytary jsou hodně řezavé, někdy jde o zajímavou kulisu, jindy skoro až o neprodyšný marast, ze kterého se trošku vytrácí tradiční duch lesních skřetů. Jinak ale skladby samy o sobě nejsou vůbec špatné. Úvodní „Naturia“ kráčí v tradičních mantinelech a prakticky by mohla figurovat na jakékoli řadovce.

Mezi úplně nejpovedenější však patří „Elf a duch lesa“, obsahující nádherný folkový motiv. Skutečná lahůdka. Naopak třeba „Podpozemský vír“ je čistým black metalovým masakrem, kytara maximálně rezonuje a malinko zastírá melodickou linku, a proto si ji vychutnávám tak nějak z poloviny. Jinak přední melodický motiv je naprosto bezchybný! TROLLECH nikterak nezklamali, ovšem nemůžu se zbavit dojmu, že celé splitko pojali spíše jako zkoušku na další album. To naopak HEIDEN se lepší (mění) skladbu od skladby, nebojí se experimentovat, zkrátka zrají jako víno. Jsem věru zvědav, kam až se dá dokráčet s pagan metalovou minulostí. Současná tvář HEIDEN je totiž jako pomalu dozrávající se obraz. Temná krajina jakoby se rázem měnila v surrealisticky nečitelnou spleť barev. Nové kousky však nejsou nikterak složité na poslech. Je však patrné, že kapela se zkrátka zapletla do kolotoče evoluce a jelikož hudební čich nemají HEIDEN vůbec „ortodox“, dostávají se do stylových uliček, o kterých si mohli před několika lety nechat zdát. Ukazuje se, že black metalová rovnice nemusí být pouze a jen k rychlému vypočítání, ale že si s ní posluchač může lámat hlavu ještě hodně dlouho. Zkrátka tvorba HEIDEN je načichlá „nemetalovými“ prvky, které jsou napěchovány stále ještě do velmi tvrdých kytar a nad tím vším roste Kverdův nelítostný přednes. Jeho způsob frázování se mně osobně velmi líbí. Přijde mi, že právě jeho hlas je v pozici jakéhosi „kazatele“, což do nových hudebních nápadů skvěle zapadá.

A když už jsme u toho vývoje HEIDEN… určitě si nenechte ujít černou diskotéku (fakt nekecám!) v podobě skladby „Hvězdopravci“. Super! TROLLECH i HEIDEN na společném kotoučku zcela jasně potvrzují, že v našich „černých“ luzích a hájích patří jednoznačně k nejlepším spolkům. TROLLECH u mě bodují z důvodu atmosféry a nezaměnitelného kouzla, HEIDEN fandím pro jejich otevřenost a chuť přijít s něčím novým! CD je zabaleno do vkusného a netradičně pojatého digipaku, takže spokojenost z mé strany je naprosto jednoznačná!

ALL

http://www.naga-productions.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *