TIAMAT-The Church Of Tiamat (DVD-2006, Metal Mind Productions)

Na oficiální DVD skupiny švédských TIAMAT se čekalo realitně dlouho. Legendární švédové mají svůj hudební video archív opravdu velmi obsáhlý a bylo jen otázkou času, kdy se Johan Edlund a spol. do podobného projektu pustí. Otazník spíše vysel nad celkovou koncepcí reprezentativního kompletu. TIAMAT se nakonec domluvili s předním polským vydavatelstvím Metal Mind a ti zprostředkovali nahrávání koncertu v tamním krakovském klubu, kde svá DVD vytvořila už pěkná řádka kapel (pro příklad třeba ANATHEMA nebo DARK TRANQUILLITY). Samotný koncert by však skalní fandy rozhodně neuspokojil, a proto bylo potřeba obsah disku doplnit ještě o několik zvláštních bonusů, stejně tak jako to i v minulosti předvedli někteří spříznění souputníci. Hned na úvod musím prozradit, že TIAMAT pro své „věrné“ připravili propečenou delikatesní pochoutku, která by neměla chybět v kuchyňce žádného pravého „tiamaťáka“.

Zvláště pak pro českého příznivce by mohl mít samotný koncert opravdu pikantní příchuť. Ten se totiž uskutečnil 13.ledna ´05, tedy přesně dva dny po pražské zastávce, kde se TIAMAT objevili spolu s PAIN (klub Abaton). Účastník koncertu má tedy nyní možnost si to celé vše ještě jednou zopakovat s rozdílem roku a půl, a to s absolutně podobným playlistem (report z tohoto koncertu najdete rovněž na stránkách PAYA). Velmi příjemná nálada však panovala také v Polsku. Koncert TIAMAT posluchače doslova vtáhl hned od první chvíle, kdy Johan stroze pronese: „We are TIAMAT from Sweden!“ Následuje možná nejmelodičtější skladba v dějinách kapely a sice „Vote For Love“. Zvukově je ošetřeno vše naprosto dokonale a tak už nezbývá nic jiného, než si užívat nádherných světel, ale také především těch nejlepších songů z dílny seveřanů. TIMAT skvěle zkombinovali starou tvorbu s tou současnou (např. kultovní skladba „Whatever That Hurts“ v závěru plynule navazuje na gothic rockovou vypalovačku „I´am In Love With My Self“). Paradoxně nejvíce mě v živém provedení zaujaly tracky z poslední řadovky „Prey“. Skladby „Cain“ nebo „Wings Of Heaven“ zní naprosto dokonale, a do jisté míry zabírají ještě více, než na samotné desce.Nezmínit nemůžu také letité „kultovky,“, mezi které určitě patří „In A Dream“, připomínající staré death metalové období a zároveň letitá ukolébavka „The Sleeping Beauty“, doplněná o vokální výpomoc Petera Tagtgrena (HYPOCRISY, PAIN).

Koncerty TIAMAT bývají v závěru vždy plné emocí, a když se k tomu přidá ještě překrásná skladba „Gaia“, je v každé temné duši naprosto vymalováno! Pojďme se však ještě podívat na další menu disku. Tím nejvýraznějším obsahem je třináct video sekvencí. Jedná se o výběr všech legitimních klipů (opět grandiózní představení přináší „Gaia“), plus další „live“ úseky. Pro některé prameny sáhli TIAMAT opravdu hodně hluboko (viz. skladba „Where The Serpents Ever Dwell“ z roku 1990 na prknech stockholmského klubu Runan). Při pozorováni raritního materiálu si začínám uvědomovat, že ten čas vskutku krutě letí. Je vůbec možné, že grandiózní dílo „Wildhoney“ vyšlo cca před dvanácti lety? To už je skutečná řádka let. Nicméně tenhle dokument vše jakoby vracel zpátky a v tom je zřejmě jeho největší síla. A shodují se na tom také oba hlavní protagonisté kapely, jejichž výpovědi jsou skutečně dalším hřebem celé kolekce. Obsáhlé interview je samozřejmě vedeno v Angličtině, ovšem jak Johan Edlund, tak basák Anders Iwers mluví velmi rozvážně a je jim skvěle rozumět, což je velké plus především pro fanoušky, kteří až tak dobře anglicky nerozumí. Na DVD samozřejmě nechybí řádná fotogalerie, údaje z biografie a nezbytná diskografie. Zkrátka tohle dílko je pro všechny příznivce TIAMAT naprostá nutnost. Všechno, co potřebujete vědět, najdete právě na tomto nosiči. Severský chrám roztahuje své paže a je jen na vás, zda se necháte chytit!

ALL

http://www.churchoftiamat.com/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *