THY WORSHIPER – Klechdy (2CD-2016, Arachnophobia Records)

KlechdyZatím co některé kapely, které dosáhly „dvacítky“ hrají pouze z povinnosti či jakési letargie, tak polští THY WORSHIPER jsou na tom přesně opačně. Třiadvacet svíček ke sfouknutí a k tomu nadílka bez diskuzí nejlepšího počinu, důkazu, že se Poláci momentálně nacházejí v uchvacujícím uměleckém rozmaru, jež hloubkově započal už na předchozím EP „Ozimina“. To nabídlo opravdu nevšední scénické představení, která posluchače zavedlo až k branám šamanství a lidových rituálů. Jak se ovšem nyní ukazuje, jednalo se o pouhý korálek ze skládanky, moučník před hlavním chodem! To hlavní přináší 2 CD „Klechdy“.

Pravda, nejedná se o jednoduchý poslech. Pokud ale patříte k milovníkům dobrodružství a v metalové hudbě sázíte výhradně na vynalézavost a experimenty, pak je vám komplet „Klechdy“ šitý na míru. Ani u jedné ze skladeb sice nepřichází v úvahu, že byste si nějak pečlivě zanotovali, ovšem potěšit naopak může pestrá linie hudebního příběhu. Pryč je doba, kdy byli THY WORSHIPER výhradně spojeni s black metalem. Nyní je jejich produkce plná duchařského feelingu a neotesaného slovanství. Kapela se dostává za cílením až do doby, kdy se naši předkové scházeli každý večer u ohně a upínali se ke spiritualismu. A právě do tohoto prostředí vkládají současní THY WORKSHIPER ingredience „metalové černoty“, aby tak zprostředkovali svým bližním definitivní obraz svého neuvěřitelně osobitého experimentátorství.

Thy Worshiper

Za zmínku rovněž stojí i správně neotesaný polský folklór, jenž je umocněn nejen mateřskou lyrikou, ale také dívčím zpěvem. Ten je překvapivě dominantnější vůči agresivnímu screamu a místy na mě působí jako zvláštně vybraný ekvivalent z dílny DEAD CAN DANCE. THY WORSHIPER na „Klechdy“ umě propojili hned několik různých světů v jeden, a pokud na předchozím EP jaksi vymizela metalová hutnost, tak na aktuálním 2CD se kapele podařilo připravit unikátní koktejl, který se hned tak neoposlouchá. Ještě jednou ale musím připomenout, že se zcela vymyká zaběhlým normám, a to i s přihlédnutím k nejšílenějším metalovým avantgardám. Zároveň je to jedna z nahrávek, kterou nelze brát jako soubor oddělených tracků, v jejichž nitru by tryskaly líbivé melodie. Nahrávka je zkrátka jeden rozsáhlý a obdivuhodný komplet, u kterého se vyplatí vydržet cca 2×2 půl hodiny (přesně takto jsou děleny oba disky).

THY WORSHIPER natočili jedinečné album. Dnes je vcelku běžné, že se i sebelepší nahrávky něčemu nebo někomu podobají, ovšem „Klechdy“ je dá se říct taková samostatná hudební disciplína, která má dostatek potenciálu k tomu, aby kapelu vystřelila do popředí fanouškovského i mediálního zájmu. Za ta léta poctivé dřiny by si to THY WORSHIPER bezesporu zasloužili. Osobně si i myslím, že právě toto 2 CD je jejich prvním skutečným vrcholem, jehož velikost ještě povyšuje nádherně zpracovaný booklet. Kouzlo nepoznaného vás v táhne na první seznámení! Skvělé dílo!

ALL

http://www.thyworshiper.com/

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *